skip navigation

2021-22 Qualified teams

2022 State Qualified teams will be listed here as Qualifier tournaments and leagues are completed. The State Eligibility Committee will place all qualifying teams in the appropriate division, Club or "Feeder/School" and then - as number of entries allow - Gold or Silver within the division.

At Large Bids   Occasionally, the State Committee will grant a State qualification to a team based on its overall body of work throughout the regular season.  View At-Large application and bids granted season-to-date

Questions about Qualifying?  Contact Tournament Director,  Kaimen Slay, via phone at 812-269-2993 ext. 5 or via email.

Check out our Facebook page featuring select photos of qualifying teams.

February 5-6, 2022
Triway Lady Clash of 2022 (Wooster, OH)
3rd grade girls Champs: OABCG
3rd grade girls 2nd place: West Holmes
4th grade girls (A) Champs: Triway Titans
4th grade girls (A) 2nd place: GlenOak Lady Eagles
4th grade girls (B) Champs: Wadsworth Grizzlies
4th grade girls (B) 2nd place: Manchester Lady Panthers
5th grade (A) Champs: GlenOak
5th grade (A) 2nd place: Hillsdale
5th grade (B) Champs: Waynedale
5th grade (B) 2nd place: Smithville Smithies
6th grade (A) Champs:  GlenOak
6th grade (A) 2nd place: Madison Rams
6th grade (A) 3rd place: Northwestern

FAAST: February Bash (Northwood, OH)
5th grade girls Champs:
5th grade girls 2nd place:
7thgrade boys Champs:
7th grade boys 2nd place:
8th grade boys Champs:
8th grade boys 2nd place:

January 29-30, 2022
FAAST Winter Thriller at Bowling Green State (Bowling Green)
4th grade boys Champs:
4th grade boys 2nd place:
4th grade girls Champs: Canal Winchester Lady Tribe
4th grade girls 2nd place: Archibold
5th grade boys Champs: Jackson
5th grade boys 2nd place: *
6th grade girls Champs: Findlay
6th grade girls 2nd place: Mount Vernon

January 22-23, 2022
Triway Boys' Clash of the Titans Basketball Tournament (Wooster, OH)
3rd grade boys Champs: Lake (Blue)
3rd grade boys 2nd place: Lake Blue Streaks White
4th(A)-5th(B) boys Champs: NW4
4th(A)-5th(B) 2nd place: Red Knights
5th(A) grade boys Champs: Wooster
5th(A) grade boys 2nd place: Jackson - Purple
6th grade boys(A) Champs: Jackson - Purple
6th grade boys(A) 2nd place: Massiliion - Smith
6th grade boys(B) Champs: Triway Titans
6th grade boys(B) 2nd place: West Holmes 6th Grade

January 15th-16th, 2022
Nothin But Net MLK Tourney (Cincinnati, OH)

Courts 4 Sports Tourney (Cincinnati, OH)

January 15th, 2022
FAAST Winter Challenge (Toledo, OH)

January 8-9, 2022
FAAST New Year's Classic at the Point (Sandusky, OH)
4th grade boys: Be Transformed Basketball 
4th grade girls: Kentucky Defenders 
5th grade boys Champs: Demand Command 
5th grade boys 2nd place: Border Ballers 
6th grade boys Champs: South of 70
6th grade boys 2nd place: BG Jr. Bobcats 

January 1-2, 2022
Holiday Tournament hosted by The Complex (West Portsmouth)
3rd grade boys Champs: Rock Hill
3rd grade boys 2nd place: West Portsmouth
4th grade boys Champs: Valley Indians
4th grade boys 2nd place: North Adams
5th grade boy Champs: Ironton
5th grade boys 2nd place: Rock Hill
6th grade boys Champs: Peebles
6th grade boys 2nd place: Notre Dame
6th grade girls Champs: Rock Hill
6th grade girls 2nd place: Notre Dame

Youth Holiday Basketball Tournament hosted by The Root (Gallipolis)
3rd grade boys Champs: Rock Hill
3rd grade boys 2nd place: Gallipolis
4th grade boys Champs: Raceland
4th grade boys 2nd place: Nitro
6th grade boys Champs: Warren Warriors
6th grade boys 2nd place: Ironton Tigers
6th grade girls Champs: Nitro
6th grade girls 2nd place: Marrietta Irish

December 27-20, 2021
Annual Holiday Hoopla Tournament hosted by Nothin' But Net Sports Complex (Cincinnati)
3rd grade boys Champs: NKY Tarheels
3rd grade boys 2nd place: Mt. Orab Mounties
4th grade boys Champs: Campbell County Camels
4th grade boys 2nd place: Xcel
5th grade boys Champs:
5th grade boys 2nd place: Rams
6th grade boys Champs: Forest Hill Titans
6th grade boys 2nd place:
5th/6th grade girls Champs: Western Brown Broncos
5th/6th grade girls 2nd place: Cincinnati Diamonds

December 21, 2021
Holiday Classic hosted by Courts4Sports (Cincinnati)
3rd/4th grade boys Champs: Kings
3rd/4th grade boys 2nd place: WS Panthers
5th/6th grade boys Champs: R4L Pioneers
5th/6th grade boys 2nd place: South of 70

December 17-19, 2021
Santa Slam Basketball Tournament hosted by MAC Gymnasium (Antwerp, OH)
3rd/4th grade boys Champs: *
3rd/4th grade boys 2nd place: *
5th grade boys Champs: *
5th grade boys 2nd place: *
6th grade boys Champs: *
6th grade boys 2nd place: *
4th/5th grade girls Champs: *
4th/5th grade girls 2nd place: *
6th grade girls Champs: *
6th grade girls 2nd place: *

FAAST Holiday Classic at the Point (Sandusky, OH)
3rd grade boys (Man only) Champs: All Ohio Red
3rd grade boys (Man only) 2nd place: All Ohio
4th/5th grade boys Champs:
4th/5th grade boys 2nd place:
8th grade boys Champs: Glenwood Elite
8th grade boys 2nd place: Toledo Ducks

December 11-12, 2021
Massillon Holiday Shootout (Massillon, OH)
4th grade boys Champs: Glenoak - Green
4th grade boys 2nd place: Twinsburg
5th grade boys Champs: Jackson - Gold
5th grade boys 2nd place: Northwest Indians
6th grade boys (gold) Champs: Olentangy Braves - Blue
6th grade boys (gold) 2nd place: Jackson - Purple
6th grade boys (silver) Champs: South Fayette Lions
6th grade boys (silver) 2nd place: Central Catholic

December 4-5, 2021
FAAST: Slam Jam at Emmanual Christian
4th grade boys Champs:Charge 
4th grade boys 2nd place:All Ohio
5th grade boys Champs:Charge
5th grade boys 2nd place:All Ohio 
6th grade boys Champs:Toledo Ducks
6th grade boys 2nd place:Elite Basketball 

November 27-28, 2021
West Clermont Pre-Season Basketball Tournament hosted by Elite Athletics Sports Complex 
3rd/4th grade boys Champs: NR 3rd Boys
3rd/4th grade boys 2nd place: WCYBA - Lori Team 5 
4th grade boys Champs: Loveland Tigers
4th grade boys 2nd place: Batavia
5th grade girls Champs: New Richmond Lions
5th grade girls 2nd place: Milford Eagles 5G-A
6th grade boys Champs: Batavia Bulldogs
6th grade boys 2nd place: Rockets
6th grade girls Champs: Cincy Sparks 
6th grade girls 2nd place: Next Level 2029

November 19-21, 2021
Youth Pre-Season Basketball Tournament hosted by The Root
3rd grade boys Champs:  Boyd County Kings
3rd grade boys 2nd place:  Wheelersburg
4th grade boys Champs:  Vinton County
4th grade boys 2nd place:  Boys County Kings
5th grade boys Champs:  Harts Lions
5th grade boys 2nd place:  Ashland
6th grade boys Champs:  Waverly
6th grade boys 2nd place:  Minford
4th grade girls Champs:  River Valley
4th grade girls 2nd place:  Alexander
5th grade girls Champs:  Gallipolis
5th grade girls 2nd place:  New Richmond Lions
6th grade girls Champs:  Wheelersburg
6th grade girls 2nd place:  Rock Hill

Turkey Trot Tournament hosted by Nothin' But Net Sports Complex
5th grade boys Champs: Rams 
5th grade boys 2nd place: North Adams Green Devils
6th grade boys Champs:*
6th grade boys 2nd place: *
7th/8th grade boys Champs: Cincy Elite
7th/8th grade boys 2nd place: Cincy Slime 
5th/6th grade girls Champs: Cincy Spark
5th/6th grade girls 2nd place: Kentucky Belles

IHM Crusaders Preseason Tournament hosted by Elite Athletics Sports Complex
3rd grade boys Champs: St Michael
3rd grade boys 2nd place: Guardian Angels
3rd grade girls Champs: IHM Rozier
3rd grade girls 2nd place: Immaculate Heart of Mary
4th grade boys Champs: IHM Schaff
4th grade boys 2nd place: IHM Gutzwiller
4th grade girls Champs: St Columbun
4th grade girls 2nd place: IHM Hall
5th grade boys Champs: St. Susanna
5th grade boys 2nd place: St Peter and Paul
5th grade girls Champs: St. Cecilia 
5th grade girls 2nd place: Guardian Angels 
6th grade boys (A) Champs: SMOY
6th grade boys (A) 2nd place: St. Barts 
6th grade boys (B) Champs: SMOY 
6th grade boys (B) 2nd place: St. Gertrude 
6th grade girls Champs: St. Gertrude
6th grade girls 2nd place: St Susana
7th grade boys Champs: St Mary - Davis
7th grade boys 2nd place: IHM
7th grade girls Champs: Guardian Angels
7th grade girls 2nd place: SMOY
8th grade boys Champs: IHM Crusaders
8th grade boys 2nd place: St. Susanna
8th grade girls Champs: *
8th grade girls 2nd place: IHM Goshorn

Turkey Shootout(New Castle, PA) 
5th Boys 2nd Place-Poland
6th Boys A 2nd Place-Canfield

November 13-14, 2021
FAAST: Gobbler Classic
5th grade girls Champs: Findlay
5th grade girls 2nd place: *
6th grade boys Champs: Bowling Green
6th grade boys 2nd place: *
6th grade girls Champs: Sylvania 
6th grade girls 2nd place: * 

Qualifying team photos are posted on our Facebook page each weekend during the season!

Siteheader

State tournament generously supported by