-->
skip navigationState Qualified teams will be listed here as Qualifier tournaments and leagues are completed. The State Eligibility Committee will place all qualifying teams in the appropriate division, "Club" or "School/Community" and then - as number of entries allow - Gold or Silver within the division.
At Large Bids: Occasionally, the State Committee will grant a State qualification to a team based on its overall body of work throughout the regular season. View At-Large application and bids granted season-to-date
Check out our Facebook page with a growing collection of Qualifier photos.
Questions about Qualifying? Contact Tournament Director, Connor Brannon, via email or phone 316-448-3284 ext. 1
February 17th-18th
KYBT Hoisington
MAYB Cheney, KS Feb. 17th (Sat. Only)
3rd Grade Boys Champs: Owls 2033
3rd Grade Boys 2nd place: Cardinals
3rd/4th Grade Girls Champs: Wildcats
3rd/4th Grade Girls 2nd place: Lady Tribe
4th/5th Grade Boys Champs: Keeps
4th/5th Grade Boys 2nd place: McPherson Jr Pups
4th/5th Grade Girls Champs: Wildcats 1
4th/5th Grade Girls 2nd place: Kansas Suns
5th Grade Boys Pool A Champs: Clearwater
5th Grade Boys Pool A 2nd place: Hesston - Brubacher
5th Grade Boys Pool B Champs: Thunder
5th Grade Boys Pool B 2nd place: HH Ignite
5th/6th Grade Boys Champs: Blazers
5th/6th Grade Boys 2nd place: GP Owls
6th Grade Boys Pool A Champs: Haven Wildcats
6th Grade Boys Pool A 2nd place: River City Prospects
6th Grade Boys Pool B Champs: Cardinals
6th Grade Boys Pool B 2nd place: Pratt Dragons
7th/8th Grade Boys Champs: Cardinals
7th/8th Grade Boys 2nd place: Cunningham
February 10th-11th
KYBT Salina
Agape Hoops: Winter Gold Ring Championship
Clay Center Youth Basketball Tournament
3rd Grade Boys Champs: White City
3rd Grade Boys 2nd place: Marysville
3rd Grade Girls Champs: McPherson Lady Pups
3rd Grade Girls 2nd place: Linn
4th Grade Boys Champs: McPherson
4th Grade Boys 2nd place: Beloit Ballers
4th Grade Girls Champs: White City
4th Grade Girls 2nd place: Clay Center
5th Grade Boys Champs: Manhattan Tigers
5th Grade Boys 2nd place: Riley City Falcons
5th Grade Girls Champs: Linn
5th Grade Girls 2nd place: Clay Center
6th Grade Boys Champs: Manhattan Slam Purple 6
6th Grade Boys 2nd place: Clay Center
6th Grade Girls Champs: Lady Pups 2030
6th Grade Girls 2nd place: Junction City Mystics
February 10th
Jr. Blue and Red Classic
MAYB Wichita
4th Grade Girls Champs: Heston
4th Grade Girls 2nd place: GGB 2033
4th/5th Grade Boys Champs: GP Owls
4th/5th Grade Boys 2nd place: Valley Center Hornets
5th Grade Girls Champs: Hot Shots
5th Grade Girls 2nd place: Kansas Tropics
5th/6th Grade Boys Champs: Blazers
5th/6th Grade Boys 2nd place: Raptors
6th Grade Boys Champs: Warhawks
6th Grade Boys 2nd place: Tigers
6th Grade Girls Champs: Kansas United
6th Grade Girls 2nd place: Wichita Stars
7th Grade Girls Champs: Lady Eagles
7th Grade Girls 2nd place: Wichita Padres
7th/8th Grade Boys Champs: Sterling Black Bears
7th/8th Grade Boys 2nd place: Cardinals
8th Grade Girls Champs: Lady Wildcats
8th Grade Girls 2nd place: Lady Bluejays
MAYB Manhattan
3rd Grade Boys Champs: Hanover Wildcats
3rd Grade Boys 2nd place: Manhattan Slam Elite 3
3rd/4th Grade Girls Champs: KS - NLE DiMercuio 2032
3rd/4th Grade Girls 2nd place: Hays Tribe 2032
4th Grade Boys Red Champs: MHK Wildcats
4th Grade Boys Red 2nd place: Rock Creek Mustangs
4th Grade Boys Black Champs: Salina Flyers
4th Grade Boys Black 2nd place: Wamego Raiders
5th Grade Boys Red Champs: Knights Gold
5th Grade Boys Red 2nd place: Hanover
5th Grade Boys Black Champs: Team ICT 2031
5th Grade Boys Black 2nd place: Swarming Sasquatches
5th Grade Girls Champs: Hays Tribe 2031
5th Grade Girls 2nd place: WCS Lee
6th Grade Boys Champs: Salina Flyers
6th Grade Boys 2nd place: Mavericks30
6th Grade Girls Champs: Wamego Raiders
6th Grade Girls 2nd place: KS - Chaos Zoglman
6th/7th Grade Girls Champs: Topeka Phenom
6th/7th Grade Girls 2nd place: Magic Quintana
7th Grade Girls Champs: Phenom 2029/30
7th Grade Girls 2nd place: KS United 29/30 (Weltmer & Lowe)
8th Grade Girls Champs: Kansas United 2028 - Harden
8th Grade Girls 2nd place: Mokan Wade
February 3rd-4th
KYBT El Dorado
February 3rd
Bank of Beaver City
FORT SCOTT
3rd Grade Boys Qualified: SEK Warriors
3rd Grade Girls Qualified: Stealers
4th Grade Boys Qualified: Fort Scott Heat
4th Grade Girls Qualified: Lebo Wild Wolves
5th Grade Boys Qualified: Raiders
5th Grade Girls Qualified: Nevada Tigers
6th Grade Boys Qualified: Iola Mustangs
6th Grade Girls Qualified: Pitt Dream
Coach Nate Classic
3rd Grade Boys Navy Pool A Champs: Vikings 2033
3rd Grade Boys Navy Pool B Champs: Manhattan Flight
3rd Grade Boys Red Pool A Champs: Manhattan Slam Elite
3rd Grade Boys Red Pool B Champs: Abilene
3rd Grade Girls Champs: Topeka Thunder
3rd Grade Girls 2nd place: WCS Potter
4th Grade Boys Champs: Tribe 2032
4th Grade Boys 2nd place: Manhattan Tigers
4th Grade Girls Champs: Xplosion
4th Grade Girls 2nd place: WCS Red
5th Grade Boys Navy Pool Champs: Hays Herd
5th Grade Boys Red Pool Champs: SES Swish
5th Grade Girls Champs: Topeka Shooting Stars
5th Grade Girls 2nd place: Vikings
6th Grade Boys Navy Pool Champs: JC Jr Jays
6th Grade Boys Navy Pool Runner-up: WCS Blaze
6th Grade Boys Red Pool Champs: Concordia Bulls
6th Grade Girls Navy Pool Champs: WCS Blue
6th Grade Girls Red Pool Champs: WCS Red
7th/8th Grade Girls Champs: CK Wreck
7th/8th Grade Girls Qualified: Topeka Phenom
7th/8th Grade Girls Qualified: WCS Williams
Agape Hoops: February Freeze
MAYB Newton, KS Feb. 3rd
3rd Grade Boys Pool A Champs: Owls 2033
3rd Grade Boys Pool B Champs: Jr Crusaders
4th/5th Grade Boys Pool A Champs: Tribe
4th/5th Grade Boys Pool B Champs: Haven Wildcats
5th Grade Boys Blue Champs: Blazers
5th Grade Boys Blue Runner-up: Moundridge Wildcats 2031
5th Grade Boys Red Pool A Champs: Rose Hill Rockets
5th Grade Boys Red Pool B Champs: Andover 2031
6th Grade Boys Blue Champs: Cardinals
6th Grade Boys Blue Runner-up: KS - Wichita RedHawks
6th Grade Boys Red Champs: Midwest Magic
6th Grade Boys Red Runner-up: Salina Flyers
7th Grade Boys Champs: Cheney Cardinals
7th Grade Boys Runner-up: West Sedgwick Magic
MAYB Topeka, KS Feb. 3rd
3rd Grade Boys Champs: Topeka Mavs
3rd Grade Boys 2nd place: Naturals
4th/5th Grade Boys Pool A Champs: Manhattan Tigers
4th/5th Grade Boys Pool B Champs: Topeka City United
5th/6th Grade Boys Champs: PowerHouse Hoops
5th/6th Grade Boys 2nd place: HWY 24 Lakers
7th/8th grade Girls Champs: Tornadoes
7th/8th grade Girls 2nd Place: Topeka City United
MAYB Wichita
3rd Grade Boys Champs: KS - Wichita Flight
3rd Grade Boys 2nd place: Regulators
3rd Grade Girls Champs: McPherson Lady Pups
3rd Grade Girls 2nd place: GGB 2033
4th Grade Boys Champs: Runnin' Rebels
4th Grade Boys 2nd place: Kings
4th Grade Girls Champs: Hoop Girls
4th Grade Girls 2nd place: Wichita Hustle
5th Grade Boys Champs: Team ICT 2031
5th Grade Boys 2nd place: Regulators
5th Grade Girls Champs: Lady Aces
5th Grade Girls 2nd place: KS - ICT Legacy
6th Grade Boys Red Champs: Suns
6th Grade Boys Red place: Oxford Cats
6th Grade Boys Black Champs: Havoc
6th Grade Boys Black place: Hart on Heart Elite
6th Grade Girls Champs: B2B Elite Kansas Bluejays
6th Grade Girls 2nd place: GGB 2030
7th/8th Grade Girls Champs: Wichita Padres
7th/8th Grade Girls 2nd place: Comets Academy
8th Grade Boys Champs: Andale
8th Grade Boys 2nd place: NCO Hoopers
8th Grade Girls Champs: Hesston Black
8th Grade Girls 2nd place: Hays Herd
January 27th-28th, 2024
Saline Youth Basketball Tournament
January 27th, 2024
Girard Youth Shootout
3rd Grade Boys Champs: Pitt Panthers
3rd Grade Boys 2nd place: SEK Hustle
3rd Grade Girls Champs: Mo Hustle
3rd Grade Girls 2nd place: Stealers
4th Grade Boys Champs: Panthers - Blue
4th Grade Boys 2nd place: CJ Ballers
4th Grade Girls Champs: Frontenac Swish
4th Grade Girls 2nd place: Pink Panthers
5th Grade Boys Champs: Raiders
5th Grade Boys 2nd place: Chaos
6th Grade Boys Champs: Riverton Rams
6th Grade Boys 2nd place: Girard Bulls
6th Grade Girls Champs: Mo Hustle
6th Grade Girls 2nd place: Pitt Dream
LTD Tournament Series
4th/5th Grade Boys Champs: Piper
4th/5th Grade Boys Runner-up: LTD
5th Grade Boys Champs: Brown Boys Basketball
5th Grade Boys runner-up: OS Falcons
6th Grade Boys Champs: Hawks 2030
6th Grade Boys runner-up: LTD Blue
MAYB Kingman
3rd Grade Boys Champs: Owls 2033
3rd Grade Boys 2nd place: Wichita Surge
4th/5th Grade Boys Champs: Thunder
4th/5th Grade Boys 2nd place: Panthers
5th/6th Grade Boys Champs: Blazers
5th/6th Grade Boys 2nd place: Wichita Wolfpack
5th/6th Grade Girls Champs: KS - Chaos Zoglman
5th/6th Grade Girls 2nd place: Kansas Suns
6th Grade Boys Champs: Augusta Orioles
6th Grade Boys 2nd place: Hutchinson Flyers
7th Grade Boys Champs: Cheney Cardinals
7th Grade Boys 2nd place: West Sedgwick Mavericks
8th Grade Boys Champs: Owls 2028
8th Grade Boys 2nd place: Cardinals
MAYB Wichita
4th Grade Boys Champs: Keeps
4th Grade Boys runner-up: Tribe 2032
4th/5th Grade Girls Champs: Hays Tribe 2031
4th/5th Grade Girls Runner-up: Eagles
5th/6th Grade Boys Champs: Raptors
5th/6th Grade Boys Runner-up: Hays Tribe 2031
6th Grade Girls Champs: Team Swish
6th Grade Girls Runner-up: Kansas United
7th Grade Girls Red Champs: DC Crush Black
7th Grade Girls Red Runner-up: Pratt Greenbacks
7th Grade Girls Black Champs: Wichita Padres
7th Grade Girls Black Runner-up: KS United 29/30 (Weltmer & Lowe)
8th Grade Girls Champs: Kansas United 2028 - Harden
8th Grade Girls Runner-up: Dominators
MAYB Lindsborg
3rd/4th Grade Girls Qualifier: McPherson Lady Pups
3rd/4th Grade Girls Qualifier: Hesston Swathers
4th/5th Grade Girls Champs: Vikings
4th/5th Grade Girls 2nd place: Clay Center Tigers
5th Grade Boys Champs: Moundridge Wildcats 2031
5th Grade Boys 2nd place: Hornets - Draper
6th Grade Boys Champs: Sterling Black Bears
6th Grade Boys 2nd place: Buhler Crusaders
8th Grade Boys Champs: Andale
8th Grade Boys 2nd place: SES Jets
Central Kansas Basketball League
3rd/4th Grade Boys Qualifier: Jr. Crusaders 4th
3rd/4th Grade Boys Qualifier: Bulldogs
3rd/4th Grade Boys Qualifier: Sterling
3rd/4th Grade Girls Qualifier: St. John Tigers
3rd/4th Grade Girls Qualifier: Pratt Greenbacks
3rd/4th Grade Girls Qualifier: Haven Gold
5th/6th Grade Boys Qualifier: Sterling 6th
5th/6th Grade Boys Qualifier: Hutch Flyers
5th/6th Grade Boys Qualifier: Pratt Dragons
5th/6th Grade Girls Qualifier: Haven
5th/6th Grade Girls Qualifier: Lyons Cyclones
5th/6th Grade Girls Qualifier: Sterling
January 20th-21st, 2024
KYBT Ness City:
4th Grade Boys Champs: Southwest Heat
4th Grade Boys Runner-Up: The Ville
5th Grade Boys Champs: Scott City
5th Grade Boys Runner-Up: Hill City
January 20th, 2024
Little Apple Classic
3rd Grade Boys Champs: Abilene
3rd Grade Boys 2nd place: White City Heat
4th Grade Boys Purple Champs: Manhattan Tigers
4th Grade Boys Purple 2nd place: McPherson Jr. Pups
4th Grade Boys White Champs: Frankfort
4th Grade Boys White 2nd place: Bulls
4th Grade Girls Champs: WCS 4th Red
4th Grade Girls 2nd place: Wild Wolves
5th Grade Boys Champs: RC Mustangs Black
5th Grade Boys 2nd place: Manhattan Tigers
5th Grade Girls Purple Champs: WCS Hartman
5th Grade Girls Purple 2nd place: Manhattan Wolves
5th Grade Girls White Champs: McPherson Lady Pups
5th Grade Girls White 2nd place: Rivals
6th Grade Boys Purple Champs: Black Cats
6th Grade Boys Purple 2nd place: Manhattan Slam Elite 6
6th Grade Boys White Champs: Rock Creek Mustangs
6th Grade Boys White 2nd place: WCS Blaze
6th Grade Girls Champs: Lawrence Wolfpack
6th Grade Girls 2nd place: NC Lightning
MAYB Wichita, KS Appreciation Jan. 20th (Sat. Only)
3rd Grade Boys Champs: Regulators
3rd Grade Boys Runner-up: SHOX
3rd grade girls Red Champs: GGB 2033
3rd grade girls Red 2nd place: Hesston Swathers
3rd grade girls Black Champs: Kansas United 2033
3rd grade girls Black 2nd place: Kansas Stars Elite
4th grade boys Red Pool A Champs: Wichita Express 2032
4th grade boys Red Pool A 2nd place: 1 Solid Vibe
4th grade boys Red Pool B Champs: Keeps
4th grade boys Red Pool B 2nd place: Haven Wildcats
4th grade boys Black Champs: Salina Flyers
4th grade boys Black 2nd place: Kansas Stars
4th/5th Grade Girls Champs: Crusaders - Leiker
4th/5th Grade Girls Runner-up: Hoop Girls
5th Grade Girls Champs: Hot Shots
5th Grade Girls Runner-up: Wichita Oz
5th grade boys Red Champs: Hornets - Draper
5th grade boys Red 2nd place: Great Bend Panthers
5th grade boys Black Pool A Champs: Regulators
5th grade boys Black Pool A 2nd place: Team ICT 2031
5th grade boys Black Pool B Champs: Hunt United Black
5th grade boys Black Pool B 2nd place: Andover 2031
6th Grade Girls Red Champs: Larned Lady Indians
6th Grade Girls Red Runner-up: GGB 2030
6th Grade Girls Black Champs: Kansas United
6th Grade Girls Black Runner-up: Team Swish
6th grade boys Red Champs: Buhler Crusaders
6th grade boys Red 2nd place: Warriors 2030
6th grade boys Black Champs: Force
6th grade boys Black 2nd place: Hays Tribe 2030
7th grade Girls Pool A Champs: Topeka Phenom
7th grade Girls Pool A 2nd Place: KS United 29/30 (Weltmer & Lowe)
7th grade Girls Pool B Champs: Lady Eagles
7th grade Girls Pool B 2nd Place: KS - NLE Morris 2029
7th grade boys Champs: NXT Rage
7th grade boys 2nd place: Cheney Cardinals
7th/8th grade Girls Champs: DC Crush Black
7th/8th grade Girls 2nd Place: Cheney Cardinals
8th Grade Girls Champs: Kansas United 2028 - Harden
8th Grade Girls runner-up: CK Wreck
8th Grade Boys Champs: Andale
8th Grade Boys Runner-up: Owls 2028
LTD Tournament Series #2:
4th Grade Boys Champs: Piper
5th Grade Boys Champs: Piper
6th Grade Boys Champs: Eudora Outlaws
Central Kansas Basketball League:
3rd Grade Boys Champs: Coach Corey
3rd Grade Boys 2nd place: Coach Hawk - McPherson
3rd Grade Girls Champs: Coach Jaques - Haven
3rd Grade Girls 2nd place: Coach Rumler - Lyons
4th Grade Boys Champs: Coach Anderson - McPherson
4th Grade Boys 2nd place: Coach Smith - Longhorns
4th Grade Girls Champs: Coach Vaughan
4th Grade Girls 2nd place: Coach Schrag
5th/6th Grade Boys Champs: Coach Lee - Nickerson
5th/6th Grade Boys 2nd place: Coach Malashchuk - Electronic Warriors
5th/6th Grade Girls Champs: Coach Sewell
5th/6th Grade Girls 2nd place: Coach Rice
January 13th-14th, 2024
Wamego Basketball Association:
4th Grade Boys Champs: Topeka Mariners
5th Grade Boys Champs: Kansas Ice 2031
6th Grade Boys Champs: Topeka Mavericks
6th Grade Girls Champs: Lady Raiders
3rd Grade Girls Champs: Topeka Thunder
4th Grade Girls Champs: Topeka Phenom 2032
5th Grade Girls Champs: Holton Elite
5th Grade Girls Runner-Up: Falcons
KYBT Dodge City:
3rd Grade Boys Champs: Runnin' Rebels
3rd Grade Boys runner-up: Southwest Heat
5th/6th Boys Champs: Scott City
5th/6th Boys Runner-Up: Hill City
5th/6th Girls Champs: The Hericanes
5th/6th Girls Runner-Up: Magic 2030 Olofson
January 13th, 2024
MAYB Salina, KS Jan. 13th (Sat. Only)
3rd Grade Boys Champs: Owls 2033
3rd Grade Boys Runner-up: Tribe 2033
4th Grade Boys Pool A Champs: Salina Flyers
4th Grade Boys Pool A Runner-up: Haven Wildcats
4th Grade Boys Pool B Champs: Tribe
4th Grade Boys Pool B Runner-up: Hays Heat 4th
4th Grade Girls Champs: Hoop Girls
4th Grade Girls Runner-up: Hays Tribe 2032
5th Grade Girls Champs: WCS Lee
5th Grade Girls runner-up: Lyons Cyclones
5th/6th Grade Boys Pool A Champs: Moundridge Wildcats
5th/6th Grade Boys Pool A Runner-up: Hays Heat
5th/6th Grade Boys Pool B Champs: Wichita Wolfpack
5th/6th Grade Boys Pool B Runner-up: Knights Gold
6th Grade Boys Pool A Champs: Manhattan Slam Elite
6th Grade Boys Pool A Runner-up: Hornets
6th Grade Boys Pool B Champs: Haven Wildcats
6th Grade Boys Pool B Runner-up: Warriors 2030
6th Grade Girls Pool A Champs: B2B Elite Kansas Bluejays
6th Grade Girls Pool A Runner-up: Pistols
6th Grade Girls Pool B Champs: Wichita Stars
6th Grade Girls Pool B Runner-up: WCS Red
8th Grade Girls Champs: CK Wreck
8th Grade Girls Runner-up: DC Crush Pink
8th Grade Boys Champs: SES Jets
8th Grade Boys Runner-up: Pratt Greenbacks
MAYB Wichita:
4th/5th Grade Girls Pool A Champs: Lady Aces
4th/5th Grade Girls Pool A Runner-up: KS - ICT Legacy
4th/5th Grade Girls Pool B Champs: Hot Shots
4th/5th Grade Girls Pool B Runner-up: Wildcats 1
4th/5th Grade Boys Champs: Valley Center Hornets
4th/5th Grade Boys Runner-up: 1 Solid Vibe
5th Grade Boys Champs: KS - Kansas Players 2032
5th Grade Boys Runner-up: Irish
6th Grade Boys Red Champs: Longhorns
6th Grade Boys Red Runner-up: Augusta Orioles
6th Grade Boys Black Champs: Hart on Heart Elite
6th Grade Boys Black Runner-up: Warhawks
MAYB Lawrence, KS Jan. 13th (Sat. Only)
3rd Grade Boys Champs: Tigers
3rd Grade Boys Runner-up: Runnin Rebels
3rd/4th Grade Boys Champs: MBC 4th Sutton
3rd/4th Grade Boys Runner-up: Kansas United
4th Grade Boys Blue Champs: Phenom
4th Grade Boys Blue Runner-up: GABL Future 2032 Gray
4th Grade Boys Red Champs: Bucket Squad
4th Grade Boys Red Runner-up: MBC 4th Shows
5th Grade Boys Champs: KC Heat
5th Grade Boys Runner-up: The Phog
5th/6th grade girls Champs: Magic Quintana
5th/6th grade girls 2nd place: Midwest Wildcats
6th grade boys champs: MBC 6th Reed
6th grade boys 2nd place: Salina Flyers
7th Grade Girls Champs: KS - Khaos
7th Grade Girls runner-up: KS United 29/30 (Weltmer & Lowe)
8th Grade Girls Champs: Kansas United 2028 - Harden
8th Grade Girls runner-up: Dominators
January 7th, 2024
Bob Hensley Memorial Tournament (Council Grove, KS)
5th Grade Girls Champs: Burlington Voltage
5th Grade Girls runner-up: Rock Creek
6th Grade Girls Champs: Olpe Lady Eagles
6th Grade Girls runner-up: Rock Creek
5th Grade Boys Champs: Council Grove
5th Grade Boys runner-up: MHK Slam Elite
6th Grade Boys Champs: Bucket Squad
6th Grade Boys runner-up: Topeka Reign
KYBT Pratt:
3rd/4th Grade Boys AND1 Champs: Runnin Rebels
3rd/4th Grade Boys AND1 Runner-up: CM3T 2nd/3rd
3rd/4th Grade Boys Drive Champs: Great Bend Panthers
3rd/4th Grade Boys Drive Runner-up: Keeps
5th/6th Grade Boys Buckets Champs: Buhler Crusaders
5th/6th Grade Boys Buckets Runner-up: CM3T 4th/5th
5th/6th Grade Boys Level Up Champs: GB Panthers-Stroup
5th/6th Grade Boys Level Up Runner-up: Barton Storm
5th/6th Grade Girls Champs: Larned Lady Indians
5th/6th Grade Girls Runner-up: Hoisington Lady Cardinals
January 6th, 2024
MAYB Wichita:
3rd Grade Boys Champs: Regulators
3rd Grade Boys Runner-up: SHOX
4th Grade Girls Champs: Hoop Girls
4th Grade Girls Runner-up: Crusaders - Leiker
4th/5th Grade Boys Champs: Kansas Flyers
4th/5th Grade Boys Runner-up: Heat
5th Grade Boys Pool A Champs: Wishockem
5th Grade Boys Pool A Runner-up: Andover 2031
5th Grade Boys Pool B Champs: Blazers
5th Grade Boys Pool B Runner-up: Valley Center Hornets
5th/6th Grade Boys Champs: Regulators
5th/6th Grade Boys Runner-up: Midwest Magic
5th/6th Grade Girls Champs: Lady Aces
5th/6th Grade Girls Runner-up: Lady Hoopers Elite
6th Grade Boys Pool A Champs: Force
6th Grade Boys Pool A Runner-up: Cardinals
6th Grade Boys Pool B Champs: Trinity Knights
6th Grade Boys Pool B Runner-up: Warhawks
6th/7th Grade Girls Champs: Wichita Padres
6th/7th Grade Girls Runner-up: Wellington Queens
WCS Winter Bash:
3rd Grade Boys Champs: WCS Legends
3rd Grade Boys runner-up: WCS Sharks
4th Grade Boys Champs: KanHoops
4th Grade Boys runner-up: Salina Flyers
5th Grade Boys Champs: Knights Gold
5th Grade Boys runner-up: Herd Basketball
LTD Tournament Series #1:
3rd Grade Boys Champs: Giants
3rd Grade Boys runner-up: KCBA Nauss
5th/6th Grade Boys Champs: Elevate Elite
5th/6th Grade Boys runner-up: Eudora Outlaws
MAYB Topeka:
3rd Grade Boys Champs: Bucket Squad
3rd Grade Boys Runner-up: Topeka Mavs
4th Grade Boys Champs: Hays Tribe 2032
4th Grade Boys Runner-up: Firebirds
5th Grade Boys Champs: Manhattan Tigers
5th Grade Boys Runner-up: Kansas Ice 2031
6th Grade Boys Pool A Champs: Mavericks30
6th Grade Boys Pool A Runner-up: Manhattan Slam Elite 6th
6th Grade Boys Pool B Champs: HWY 24 Lakers
6th Grade Boys Pool B Runner-up: Hays Tribe 2030
6th Grade Girls Champs: RV Panthers
6th Grade Girls Runner-up: Hays Tribe 2030
Brawl in the Burg:
3rd Grade Boys Pool A Champs: Panthers 2 Navy
3rd Grade Boys Pool A Runner-up: SEK Warriors
3rd Grade Boys Pool B Champs: Panthers White
3rd Grade Boys Pool B Runner-up: Girard
3rd Grade Girls Pool A Champs: Stealers
3rd Grade Girls Pool A Runner-up: Lady Vikes
3rd Grade Girls Pool B Champs: CJ Elite 3
3rd Grade Girls Pool B Runner-up: Girard Trojans
4th Grade Boys Pool A Champs: SEK Kings
4th Grade Boys Pool A Runner-up: St. Mary's Blue
4th Grade Boys Pool B Champs: Fort Scott Heat
4th Grade Boys Pool B Runner-up: St. Mary's White
4th Grade Girls Pool A Champs: Court Queenz
4th Grade Girls Pool A Runner-up: The PINKS
4th Grade Girls Pool B Champs: SEK Storm
4th Grade Girls Pool B Runner-up: Swish
5th Grade Boys Pool A Champs: Girard Goats
5th Grade Boys Pool A Runner-up: Indy Bulldogs
5th Grade Boys Pool B Champs: Chaos
5th Grade Boys Pool B Runner-up: Panther B
5th Grade Boys Pool C Champs: Raiders
5th Grade Boys Pool C Runner-up: Warriors
5th Grade Girls Champs: Wildcats Elite
5th Grade Girls Runner-up: The PINKS
6th Grade Boys Pool A Champs: Pittsburg Dragons Purple
6th Grade Boys Pool A Runner-up: Girard Bulls
6th Grade Boys Pool B Champs: Panthers
6th Grade Boys Pool B Runner-up: Indy Bulldogs
6th Grade Boys Pool C Champs: Rod Wave Jr
6th Grade Boys Pool C Runner-up: Frontenac Defenders
6th Grade Girls Champs: SEK Storm
6th Grade Girls Runner-up: FS Tigers
Agape Hoops: Winter Jam:
4th Grade Boys Champs: Olathe Falcons
4th Grade Boys Runner-up: Team Hustle
5th Grade Boys Blue Champs: Mustangs
5th Grade Boys Blue Runner-up: LTD Blue (Mann)
5th Grade Boys Red Champs: KC Kings
5th Grade Boys Red Runner-up: LS Dragons (Frick)
4th/5th Grade Girls Champs: Panthers BBA (Graham)
4th/5th Grade Girls Runner-up: RDC (Powell)
6th Grade Boys Blue Champs: RDC (Willis)
6th Grade Boys Blue Runner-up: GABL Future 2030 Black
6th Grade Boys Red Champs: Building Champions
6th Grade Boys Red Runner-up: GABL Future 2030 Gray
6th Grade Boys Green Champs: Wolfpack 2030 (Kramer)
6th Grade Boys Green Runner-up: LTD Blue (Mann)
6th Grade Boys White Champs: Hawks 2030 (Pluid)
6th Grade Boys White Runner-up: 816 Hoops 2030 Shamet
7th Grade Boys Champs: Legacy 2029/30
7th Grade Boys Runner-up: KC Mustangs 2029 - Fitzgerald
8th Grade Boys Champs: Building Champions
8th Grade Boys Runner-up: Chillicothe Warriors (Cranmer)
December 30th, 2023
Agape Hoops: New Year's One Day Shootout
3rd grade girls Champs: Holy Trinity Mustangs
3rd grade girls 2nd place: Lady Mentality (Roe)
4th grade boys Pool A Champs: KC YoungFliers
4th grade boys Pool A 2nd place: BV Blazers (Centlivre)
4th grade boys Pool B Champs: KCHS Hoops 2032
4th grade boys Pool B 2nd place: KC Scrappers 2033
5th/6th grade girls Champs: Midwest Wildcats 2030-31
5th/6th grade girls 2nd place: Lady Mentality
6th grade boys champs: KCHS Hoops 2030
6th grade boys 2nd place: Fruit Loop Elite
6th/7th grade boys Champs: Teeatime
6th/7th grade boys 2nd place: MO Phenom - Banks
7th/8th grade Girls Pool A Champs: KS United 2029-30
7th/8th grade Girls Pool A 2nd Place: Phenom 2029
7th/8th grade Girls Pool B Champs: KC Hustle 2028
7th/8th grade Girls Pool B 2nd Place: KC Dream 2028 (Webb)
8th grade boys Champs: Luv Elite 2028
8th grade boys 2nd place: Press - 23
December 17th, 2023
KYBT-South Farha
3rd/4th Grade Boys Champs: Kings
3rd/4th Grade Boys Runner-up: Keeps
3rd/4th Grade Girls Champs: Lady Hoopers Elite
3rd/4th Grade Girls Runner-up: Lady Tribe
5th/6th Grade Girls Champs: McPherson Lady Pups
5th/6th Grade Girls Runner-up: Lady Hoopers
GABL New Year's Tipoff Tournament:
4th/5th Boys Champs: Shawnee Herd
4th/5th Boys runner-up: Heat
5th Boys Champs: BBA Warriors 2031
5th Boys runner-up: Summit Skywalkers
6th/7th Boys Champs: STE - Irish
6th/7th Boys runner-up: GABL Future 2030 White
7th/8th Boys Champs: Luv Elite 2028
7th/8th Boys runner-up: Luv Elite 2029
5th/6th Girls Champs: Magic
5th/6th Girls runner-up: Mustangs
December 16th, 2023
MAYB: Salina
3rd Grade Boys Champs: Hays Herd
3rd Grade Boys Runner-up: WCS Sharks Navy
4th/5th Grade Boys Champs: Salina Flyers
4th/5th Grade Boys Runner-up: Knights Blue
5th/6th Grade Boys Pool A Champs: Herd
5th/6th Grade Boys Pool A Runner-up: WCS Blaze
5th/6th Grade Boys Pool B Champs: Hays Tribe (2031)
5th/6th Grade Boys Pool B Runner-up: Knights Gold
6th/7th Grade Boys Champs: Manhattan Slam Elite
6th/7th Grade Boys Runner-up: Hays Tribe 2030
4th/5th Grade Girls Pool A Champs: Hays Tribe 2031
4th/5th Grade Girls Pool A Runner-up: WCS Hartman
4th/5th Grade Girls Pool B Champs: Concordia Panthers
4th/5th Grade Girls Pool B Runner-up: WCS Blue
5th Grade Girls Champs: WCS Lee
5th Grade Girls Runner-up: Topeka Insanity
6th/7th Grade Girls Pool A Champs: KS United 29/30 (Weltmer & Lowe)
6th/7th Grade Girls Pool A Runner-up: Hays Tribe 2030
6th/7th Grade Girls Pool B Champs: WCS Red
6th/7th Grade Girls Pool B Runner-up: Junction City Mystics 6th
MAYB Hutchison
3rd Grade Boys Champs: Owls 2033
3rd Grade Boys Runner-up: Wichita Titans
4th Grade Boys Champs: Runnin Rebels
4th Grade Boys Runner-up: Salina Arenamen
5th Grade Boys Champs: Moundridge Wildcats 2031
5th Grade Boys Runner-up: Kansas Cobras
6th Grade Boys Black Champs: Cardinals
6th Grade Boys Black Runner-up: Buhler Crusaders
6th Grade Boys Red Champs: Salina Flyers
6th Grade Boys Red Runner-up: Augusta Orioles
MAYB Lawrence
3rd/4th Grade Boys Champs: KC Scrappers
3rd/4th Grade Boys Runner-up: Phenom
4th Grade Boys Champs: Bucket Squad
4th Grade Boys Runner-up: Manhattan Tigers
4th/5th Grade Girls Champs: Topeka Shooting stars
4th/5th Grade Girls Runner-up: Xplosion
5th Grade Boys Red Champs: Phenom Blue
5th Grade Boys Red Runner-up: Mambas
5th Grade Boys Blue Champs: Phenom White
5th Grade Boys Blue Runner-up: Kansas Ice 2031
6th Grade Girls Champs: Wolfpack
6th Grade Girls Runner-up: Topeka Sparks
6th Grade Boys Pool A Champs: The Knights
6th Grade Boys Pool A Runner-up: HWY 24 Lakers
6th Grade Boys Pool B Champs: Outlaws
6th Grade Boys Pool B Runner-up: Black Cats - Fox
6th/7th Grade Boys Pool A Champs: LTD Blue 2028
6th/7th Grade Boys Pool A Runner-up: Black Cats (Wilkens)
6th/7th Grade Boys Pool B Champs: PowerHouse Hoops
6th/7th Grade Boys Pool B Runner-up: LTD Light Blue
8th Grade Boys Champs: 913 Grizz
8th Grade Boys Runner-up: Taylor Made Hoops
MAYB Wichita
3rd Grade Boys Champs: SHOX
3rd Grade Boys Runner-up: Regulators
3rd/4th Grade Girls Champs: KS - NLE DiMercurio 2032
3rd/4th Grade Girls Runner-up: Hoop Girls
4th Grade Boys Champs: Wichita Express
4th Grade Boys Runner-up: Tribe
5th Grade Boys Champs: Andover
5th Grade Boys Runner-up: Clearwater
5th/6th Grade Boys Champs: Force
5th/6th Grade Boys Runner-up: Trinity Knights
5th/6th Grade Girls Champs: Dragons
5th/6th Grade Girls Runner-up: Ball Hounds
6th/7th Grade Girls Pool A Champs: B2B Elite Kansas Bluejays
6th/7th Grade Girls Pool A Runner-up: Lady Crusaders
6th/7th Grade Girls Pool B Champs: GGB 2030
6th/7th Grade Girls Pool B Runner-up: Kansas United
7th Grade Boys Champs: Ark City Flatheads
7th Grade Boys Runner-up: KS - Andover Jaguars
7th/8th Grade Boys Champs: Eagles
7th/8th Grade Boys Runner-up: Kansas Rebels
8th Grade Boys Red Champs: ICT Suns
8th Grade Boys Red Runner-up: Tigers
8th Grade Boys Black Champs: Mavericks
8th Grade Boys Black Runner-up: Kansas Elite
Agape Hoops: Liberty Jays Boys Fundraiser Tourney
December 9th-10th, 2023
KYBT El Dorado:
5th/6th Grade Girls Champs: Butler Ballers
5th/6th Grade Girls runner-up: Butler Hotshotz
5th/6th Grade Boys Champs: Wamego Red Raiders
5th/6th Grade Boys runner-up: Augusta Orioles
MAYB McPherson:
3rd/4th Grade Boys Champs: McPherson Jr Pups
3rd/4th Grade Boys Runner-up: Kings
5th Grade Boys Champs: Blazers
5th Grade Boys runner-up: Moundridge Wildcats 2031
5th Grade Girls Champs: Hot Shots
5th Grade Girls runner-up: Lady Aces
6th Grade Girls Champs: Team Swish
6th Grade Girls runner-up: B2B Elite Kansas Bluejays
6th/7th Grade Boys Champs: Manhattan Wolves
6th/7th Grade Boys Runner-up: Haven Wildcats
7th/8th Grade Boys Champs: Mustangs 8th
7th/8th Grade Boys Runner-up: KS - Concordia
MAYB Wichita:
3rd/4th Grade Boys Champs: 1 Solid Vibe
3rd/4th Grade Boys Runner-up: Wichita Titans
4th/5th Grade Boys Champs: Wishockem
4th/5th Grade Boys Runner-up: Spartans 2013
6th Grade Boys Pool A Champs: Hart on Heart Elite
6th Grade Boys Pool A Runner-up: Havoc
6th Grade Boys Pool B Champs: Manhattan Slam Elite 6th
6th Grade Boys Pool B Runner-up: Warhawks
6th/7th Grade Boys Pool B Champs: Eagles
6th/7th Grade Boys Pool B Runner-up: Manhattan Storm
8th Grade Boys Black Pool A Champs: Wichita Wildcats
8th Grade Boys Black Pool A Runner-up: Oriole Basketball 2028
8th Grade Boys Black Pool A Runner-up: Wichita Blue Devils
8th Grade Boys Black Pool B Champs: Burlington Lil Cats
8th Grade Boys Black Pool B Runner-up: KS - El Dorado Warriors
8th Grade Boys Red Pool A Champs: Team Redemption
8th Grade Boys Red Pool A Runner-up: ICT Suns
8th Grade Boys Red Pool B Champs: Showtime Shooters
8th Grade Boys Red Pool B Runner-up: Tigers
MAYB Hays:
3rd/4th Grade Boys Champs: Hayes Tribe 4th
3rd/4th Grade Boys Runner-up: Hayes Heat 4th
3rd/4th Grade Boys Runner-up: Hoop Destroyers
3rd/4th Grade Girls Champs: WCS Blue
3rd/4th Grade Girls Champs: WCS Potter
4th Grade Girls Champs: WCS Red
4th Grade Girls Runner-up: Hayes Tribe 4th
5th Grade Girls Champs: Hayes Tribe 5th
5th Grade Girls Runner-up: WCS Hartman
5th/6th Grade Boys Champs: Hays Tribe 2030
5th/6th Grade Boys Runner-up: Herd
6th Grade Girls Pool A Champs: WCS Red
6th Grade Girls Pool A Runner-up: Hays Herd
6th Grade Girls Pool B Champs: Larned Lady Indians
6th Grade Girls Pool B Runner-up: Hays Tribe 2030
Frontenac Fast Break Tournament:
3rd Grade Boys Champs: Panthers
3rd Grade Boys runner-up: Nevada Tigers
4th Grade Girls School Champs: SEK Storm
4th Grade Girls School runner-up: Frontenac Swish
4th Grade Boys Champs: Five Star
4th Grade Boys runner-up: SEK Kings
5th Girls Club Champs: Fort Scott Blaze
5th Girls Club Champs runner-up: Nevada Tigers
6th Grade Girls Champs: Southwest Select
6th Boys Champs: Miami
6th Grade Boys runner-up: Defenders
6th Grade Boys 3rd Place: Pittsburg Dragons Purple
5th Grade Boys Champs: Cards
5th Grade Boys runner-up: Goats
Agape Hoops Winter Kickoff (Kansas City, MO)
3rd Grade boys Champs: KC Scrappers
3rd Grade boys 2nd place: Mo Phenom 2033 (Cassis)
3rd/4th Grade girls Champs: Savages
3rd/4th Grade girls 2nd place: Legacy 2033
4th Grade boys Blue Champs: Cougars
4th Grade boys Blue 2nd place: Just 4215 4B
4th Grade boys Red Champs: GABL Future 2032 Black (Pool B)
4th Grade boys Red 2nd place: Sixers Supreme (Hutson)
4th Grade boys White Champs: Ballhawks (Culbertson)
4th Grade boys White 2nd place: Bucket Squad (Bonner)
4th Grade girls Champs: CE Elite (Tutt)
4th Grade girls 2nd place: Norwalk Warriors 2032
5th Grade boys Blue Champs: Just 4215
5th Grade boys Blue 2nd place: Jays 2031 (Sutton)
5th Grade boys Red Champs: Elevate Elite (Braxton)
5th Grade boys Red 2nd place: KC Grit n' Grind - 2031/32
5th Grade boys White Champs: Kansas Mavericks 2031 (Moss)
5th Grade boys White 2nd place: Mokan (Tate)
5th Grade boys Silver Champs:
5th Grade boys Silver 2nd place:
5th Grade girls Champs: Just 4215 (Johnson)
5th Grade girls 2nd place: MoKan Eclipse Black (Baker)
6th Grade boys Blue Champs: Sixers Supreme 2030 (Moultrie)
6th Grade boys Blue 2nd place: GABL Future 2030 Black
6th Grade boys Red Champs: YHO (Jackson)
6th Grade boys Red 2nd place: GABL Future 2030 Gray (Stoetzer)
6th Grade boys White Champs: Mokan (Reed)
6th Grade boys White 2nd place: Hurricanes
6th/7th Grade girls Champs: Xforce (Oman)
6th/7th Grade girls 2nd place: COMO Phenom
7th Grade boys Blue Champs: Drive 5 Elite 2029 (Skeens)
7th Grade boys Blue 2nd place: Mokan (Perry)
7th Grade boys Red Champs: Elkhorn Attack All-Stars (Sutton)
7th Grade boys Red 2nd place: Panthers (Bower)
7th Grade boys White Champs: Elkhorn Attack All-Stars (Hohman)
7th Grade boys White 2nd place: Mokan (Edwards)
8th Grade boys Blue Champs: Hoop Squad Family 2028 (Watson)
8th Grade boys Blue 2nd place: Drive 5 Elite 2028 (Skeens)
8th Grade boys Red Champs: JC Hoops (Jackson)
8th Grade boys Red 2nd place: KC Supreme (Taylor)
8th Grade boys White Champs: Game Time 59ers
8th Grade boys White 2nd place: Kansas City Kings
December 3rd, 2023
KYBT St. John
5th/6th Grade Girls Champs: Larned Lady Indians
3rd/4th Grade Boys Champs: Ellinwood Eagles
5th/6th Grade Boys Champs: Pratt Dragons
MAYB Winter Kickoff
2nd/3rd Grade Boys Champs: Young Ballers 2034
2nd/3rd Grade Boys Runner-up: Regulators
3rd Grade Boys Champs: Wichita Surge
3rd Grade Boys Runner-up: Owls 2033
3rd/4th Grade Girls Pool A Champs: Wildcats Altvater
3rd/4th Grade Girls Pool A Runner-up: Kansas United 2033
3rd/4th Grade Girls Pool B Champs: Next Lady Tigers of Amarillo 2034
3rd/4th Grade Girls Pool B Runner-up: Rockets
4th Grade Girls Red Champs: JYD Red
4th Grade Girls Red Runner-up: WCS Blue
4th Grade Girls Black Pool A Champs: Hoop Girls
4th Grade Girls Black Pool A Runner-up: KS - DiMercurio 2032
4th Grade Girls Black Pool B Champs: Eagles
4th Grade Girls Black Pool B Runner-up: ICT Elite
4th Grade Boys Red Pool A Champs: CM3T
4th Grade Boys Red Pool A Runner-up: Haven Wildcats
4th Grade Boys Red Pool B Champs: WFC
4th Grade Boys Red Pool B Runner-up: 1 Solid Vibe
4th Grade Boys Black Pool A Champs: Wishockem
4th Grade Boys Black Pool A Runner-up: Wichita Express 2032
4th Grade Boys Black Pool B Champs: Kansas Stars
4th Grade Boys Black Pool B Runner-up: 1 Salina Flyers
5th Grade Girls Red Champs: ICT Lady Hoopers
5th Grade Girls Red Runner-up: KS - ICT Legacy
5th Grade Girls Black Champs: Showtyme Elite
5th Grade Girls Black Runner-up: Hot Shots
5th Grade Boys Red Pool A Champs: Valley Center Hornets
5th Grade Boys Red Pool A Champs: Knights Gold
5th Grade Boys Red Pool A Champs: DC Thunder
5th Grade Boys Red Pool B Champs: RC Mustangs
5th Grade Boys Red Pool B Runner-up: Thunder
5th Grade Boys Blue Pool A Champs: Blazers
5th Grade Boys Blue Pool A Runner-up: Hunt United 2031 Red
5th Grade Boys Blue Pool B Champs: Kansas Mavericks 2031
5th Grade Boys Blue Pool B Runner-up: Andover 2031
5th Grade Boys Black Champs: Hunt United Black
5th Grade Boys Black Runner-up: Regulators
6th Grade Boys Red Champs: Concordia Bulls
6th Grade Boys Red Runner-up: River City Prospects
6th Grade Boys Blue Champs: Salina Flyers
6th Grade Boys Blue Runner-up: Hornets
6th Grade Boys Gold Pool A Champs: Haven Wildcats
6th Grade Boys Gold Pool A Runner-up: Andover Trojans
6th Grade Boys Gold Pool B Champs: Cardinals
6th Grade Boys Gold Pool B Champs: Warhawks
6th Grade Boys Gold Pool B Champs: Kansas Mavericks 2030
6th Grade Boys Gold Pool C Champs: Mustangs
6th Grade Boys Gold Pool C Runner-up: Buhler Crusaders
6th Grade Boys Gold Pool D Champs: Havoc
6th Grade Boys Gold Pool D Runner-up: Hesston
6th Grade Boys Black Pool A Champs: Fruit Loop Elite
6th Grade Boys Black Pool A Champs: Raiders
6th Grade Boys Black Pool A Champs: Force
6th Grade Boys Black Pool B Champs: Ballhawks 2030
6th Grade Boys Black Pool B Runner-up: Missouri Crush 2030
6th Grade Girls Red Champs: JYD Lava
6th Grade Girls Red Runner-up: Lady Pups 2030
6th Grade Girls Blue Pool A Champs: Lady Crusaders
6th Grade Girls Blue Pool A Runner-up: Pistols
6th Grade Girls Blue Pool B Champs: WCS Lee
6th Grade Girls Blue Pool B Runner-up: Wichita Padres
6th/7th Grade Girls Pool A Champs: NE Lasers 6th Gold
6th/7th Grade Girls Pool A Runner-up: Kansas United
6th/7th Grade Girls Pool B Champs: OK - Flight
6th/7th Grade Girls Pool B Runner-up: GGB 2030
7th Grade Boys Red Pool A Champs: ICT Venom 2029
7th Grade Boys Red Pool A Runner-up: Andover Jags
7th Grade Boys Red Pool B Champs: Kansas Mavericks 2029
7th Grade Boys Red Pool B Champs: Manhattan Wolves
7th Grade Boys Black Pool A Champs: Andover Jags
7th Grade Boys Black Pool A Runner-up: Wichita Basketball Society
7th Grade Boys Black Pool B Champs: El Dorado Warriors
7th Grade Boys Black Pool B Champs: Wichita Express 2029 Anderson
8th Grade Boys Red Pool A Champs: KS - Concordia
8th Grade Boys Red Pool A Runner-up: Sonics
8th Grade Boys Red Pool B Champs: DC Crush
8th Grade Boys Red Pool B Champs: Rock Creek
8th Grade Boys Black Pool A Champs: Grizzlies
8th Grade Boys Black Pool A Runner-up: Wildcats Braxmeyer
8th Grade Boys Black Pool B Champs: Team ICT 2028
8th Grade Boys Black Pool B Runner-up: Oriole Basketball 2028
8th Grade Boys Black Pool C Champs: Kansas Elite
8th Grade Boys Black Pool C Runner-up: Mavericks
8th Grade Boys Black Pool D Champs: KS - Kansas Flight 2029
8th Grade Boys Black Pool D Runner-up: Burlington Lil Cats
Agape: Viking Invitational
4th Grade boys Blue Champs: HSC Tigers
4th Grade boys Blue 2nd place: BV Blazers (Centilvre)
4th Grade boys Red Champs: GABL Future 2032 Gray (Page)
4th Grade boys Red 2nd place: Bucks
4th Grade girls Champs: MoKan Eclipse Red (Bates)
4th Grade girls 2nd place: Prep Hoops Academy (Brooks)
5th Grade boys Champs: KC Mavericks
5th Grade boys 2nd place: Mokan (Cramsey)
5th Grade girls Champs: Panthers BBA (Graham)
5th Grade girls 2nd place: Topeka Insanity
5th/6th Grade boys Champs: Mokan (Addison)
5th/6th Grade boys 2nd place: GABL Future 2030 White
6th Grade boys Blue Champs: Mo Phenom 2030 (Schneider)
6th Grade boys Blue 2nd place: GABL Future 2030 Black (Stoetzer)
6th Grade boys Red Champs: Sixers Supreme 2030 (Moultrie)
6th Grade boys Red 2nd place: SEP Rampage
6th Grade girls Champs: Prep Hoops Academy 2030 (Beasely)
6th Grade girls 2nd place: Phenom 2030 White (Matthews
7th Grade boys Blue Champs: Drive 5 Elite 2029 (Skeens)
7th Grade boys Blue 2nd place: Mo Phenom 2030 Navy (Schneider)
7th Grade boys Red Champs: KC Spurs (Schweer)
7th Grade boys Red 2nd place: Giants
7th Grade boys White Champs: KC Spurs Silver
7th Grade boys White 2nd place: 2029 Splash Attack
8th Grade boys Red Champs: Mokan (Kern)
8th Grade boys Red 2nd place: LTD Light Blue (Mann)
8th Grade boys Blue Champs: Drive 5 Elite 2028 (Skeens)
8th Grade boys Blue 2nd place: LTD Blue (Mann)
Agape Hoops: Snowflake Challenge
5th/6th Grade boys Champs: Mo Net (Vick)
5th/6th Grade boys 2nd place: Hurricanes
7th Grade boys Champs: NVRSNK Elit - Atkinson
7th Grade boys 2nd place: Mokan (Booker)
7th/8th Grade boys Champs: Sixers Supreme 2029 (Schmidt)
7th/8th Grade boys 2nd place: JC Hoops (Jackson)
Abilene Basketball Association Tournament
3rd Grade Boys Champs: Topeka Mavericks
3rd Grade Boys runner-up: Black Mambas
4th Grade Boys Champs: Hanover
4th Grade Boys runner-up: Manhattan Mariners
5th Grade Boys Champs: Braves
5th Grade Boys runner-up: Clay Center
6th Grade Boys Champs: Manhattan Slam Elite
6th Grade Boys runner-up: Wichita Wolfpack
6th Grade Girls Champs: NC Lightning
6th Grade Girls runner-up: Abilene Cowgirls
6th Grade Club Girls Champs: Lady Raiders
4th Grade Girls Champs: Wild Wolves
4th Grade Girls runner-up: Riley County
6th Grade Club Girls runner-up: Chapman Irish
Basehor-Linwood Bobcat Tournament
3rd Grade Boys Champs: Phenom
3rd Grade Boys runner-up: Jammers
4th Grade Boys Champs: KC Hustle
4th Grade Boys runner-up: Tigers
5th Grade Boys Champs: Mambas
5th Grade Boys runner-up: KC Heat
6th Grade Boys Champs: LTD Lt. Blue 2030
6th Grade Boys runner-up: Shamet
7th Grade Boys Champs: Bobcats
7th Grade Boys runner-up: Piper Purple
8th Grade Boys Champs (Gold): LTD Black 2028
8th Grade Boys runner-up (Gold): Piper Purple
8th Grade Boys Champs (Green): Cardinals
8th Grade Boys runner-up (Green): LTD Yellow 2028
November 11, 2023
MAYB: Salina - (Salina Fieldhouse, KS)
4th grade boys Champs: Salina Flyers
5th/6th grade boys Champs: Cardinals
7th grade boys Champs: Manhattan Wolves
7th/8th grade boys Champs: Mustangs 8th
3rd/4th grade girls Champs: Hoop Girls
5th/6th grade girls Champs: Ball Hounds
6th grade girls red Champs: Lady Crusaders
6th grade girls black Champs: B2B Elite Kansas Bluejays
November 11, 2023
MAYB: Wichita (Hoops)
3rd/4th grade boys Champs: Spartans
5th/6th grade boys Champs: Haven Wildcats
6th/7th grade boys Champs: El Dorado Warriors
7th/8th grade boys Champs: Wichita Blue Devils
November 11-12, 2023
Agape Hoops: Fall Hoop It UP (Kansas City)
3rd/4th grade boys Champs: MoKan (Lightfoot)
3rd/4th grade boys 2nd place: Sixers Supreme 2033
4th grade boys Champs: KC Young Fliers
4th grade boys 2nd place: Black Mambas
5th grade boys (Red) Champs: KC kings
5th grade boys (Red) 2nd place: MoKan (Edwards)
5th grade boys (Blue) Champs: Mustangs
5th grade boys (Blue) 2nd place: Kansas Mavericks
6th grade boys (Red) Champs: Ballhawks Gray
6th grade boys (Red) 2nd place: PowerHouse Hoops
6th grade boys (White) Champs: MoKan (Reed)
6th grade boys (White) 2nd place: Team Finish (Blue)
6th grade boys (Blue) Champs: Team Finish 2030
6th grade boys (Blue) 2nd place: Jays
7th grade boys Champs: MoKan (Edwards)
7th grade boys 2nd place: Sixers Supreme 2030
7th/8th grade boys Champs: Kruse Elite
7th/8th grade boys 2nd place: Kruse Elite
8th grade boys​ (Red) Champs: GABL Future
8th grade boys (Red) 2nd place: MoKan (Tate)
8th grade boys (Blue) Champs: 913 Grizz
8th grade boys (Blue) 2nd place: Taylor Made Hoops
3rd/4th grade girls Champs: Bucket Squad
3rd/4th grade girls 2nd place: HT Mustangs
4th grade girls Champs: Prep Hoops Academy
4th grade girls 2nd place: Lady Dragons
5th/6th grade girls Champs: Phenom
5th/6th grade girls 2nd place: Team Summit
6th/7th grade girls Champs: Phenom 2030
6th/7th grade girls 2nd place: KC Impact
November 4, 2023
MAYB Wichita (Wichita, KS)
4th/5th Boys Champs: Regulators
6th grade Boys Champs: Hesston
7th/8th Boys Champs: ICT Venom 2029
7th/8th Boys second place: Ark City Flatheads
8th Grade Boys Champs: Kansas Elite
8th Grade Boys second place: Mavericks
6th Grade Girls Champs: GGB 2030
October 28-29, 2023
Agape Hoops: Halloween Hoopfest (Kansas City)
3rd/4th grade boys Champs: Cougars
3rd/4th grade boys 2nd place: MoKan
4th grade boys Champs: KC Hustle
4th grade boys 2nd place: MoKan
5th grade boys Champs: Building Champions
5th grade boys 2nd place: MoKan
5th/6th grade boys Champs: MoKan
5th/6th grade boys 2nd place: YHO
6th grade boys Champs: MoKan
6th grade boys 2nd place: Team Finish
7th grade boys (Black) Champs: KC Spurs
7th grade boys (Black) 2nd place: ICT Venom
7th grade boys (Orange) Champs: KC United
7th grade boys (Orange) 2nd place: KC Mustangs
4th grade girls Champs: Prep Hoops Academy
4th grade girls 2nd place: YHO
6th/7th grade girls Champs: Prep Hoops Academy
6th/7th grade girls 2nd place: Phenom 2030
October 21-22
Agape Hoops: Pink Out (Kansas City)
3rd/4th grade boys Champs: Up Next (Ramsey)
3rd/4th grade boys 2nd place: Sixers Supreme 2033
6th grade boys (Light Pink) Champs: MMHA (Mihailovic)
6th grade boys (Light Pink) 2nd place: MoKan (Reed)
6th grade boys (Pink) Champs: MO Phenom (Generally)
6th grade boys (Pink) 2nd place: Team Finish (2030 Black)
7th grade boys (Light Pink) Champs: 816 Hoops
7th grade boys (Light Pink) 2nd place: Sixers Supreme (Moultrie)
7th grade boys (Pink) Champs: MoKan (Chandler)
7th grade boys (Pink) 2nd place: KCFLAMINHEAT
7th/8th grade boys Champs: MoKan (Perry)
7th/8th grade boys 2nd place: GABL Future 2029 (Fulce)
8th grade boys (Light Pink) Champs: LTD Light Blue (Mann)
8th grade boys (Light Pink) 2nd place: LTD 8th White
8th grade boys (Pink) Champs: Hoop Squad Family 2028 (Watson)
8th grade boys (Pink) 2nd place: YHO (Turner)
October 14th -15th
GABL: Dick's Sporting Goods Classic (Shawnee Mission)
4th Grade Boys Champs: KC Hustle 2032
4th Grade Boys Second Place: Blazers
5th/6th Grade Boys Champs: BBA Elite 2031
5th/6th grade Boys 2nd place: GABL Future 2030 Gray
7th Grade Boys Champs: Triple Threat
7th grade Boys 2nd place: GABL Future 2029
7th grade boys 3rd place: GABL Future 2030 Black
8th Grade Boys Champs: Building Champions
8th grade Boys 2nd place: Mambas
Agape Hoops: Crossover Classic (Kansas City)
4th grade boys Champs: Mentality
4th grade boys 2nd place: MoKan (Sutton)
4th/5th grade boys (Red) Champs: KC Supreme
4th/5th grade boys (Red) 2nd place: MoKan (Kern)
4th/5th grade boys (Blue) Champs: ABA Supreme
4th/5th grade boys (Blue) 2nd place: MoKan (Edwards)
5th grade boys Champs: JC Hoops
5th grade boys 2nd place: MoKan (Tate)
6th grade boys D1 Champs: Ballhawks 2030
6th grade boys D1 2nd place: Jays
6th/7th grade boys (Red) Champs: Kansas Mavericks
6th/7th grade boys (Red) 2nd place: MoKan (Edwards)
7th grade boys (Blue) Champs: MBA 2029
7th grade boys (Blue) 2nd place: HBA
7th grade boys (Red) Champs: KC Supreme
7th grade boys (Red) 2nd place: MoKan (Booker)
7th/8th grade boys Champs: MoKan (Perry)
7th/8th grade boys 2nd place: KC Spurs
5th/6th grade girls Champs: MoKan Eclipse Red
5th/6th grade girls 2nd place: Shock
October 7th-8th
Agape Hoops: Triple Threat Throwdown (Kansas City)
3rd grade boys Champs: Up Next
3rd grade boys 2nd place: Premier United
5th/6th grade boys Champs: Mambas
5th/6th grade boys 2nd place: ABA Supreme
6th grade boys Champs: GABL Future 2030 Black
6th grade boys 2nd place: Sixers Supreme 2030
7th grade boys (Blue) Champs: MoKan (Chandler)
7th grade boys (Blue) 2nd place: KC SPURS
7th grade boys (Red) Champs: KCFLAMINHEAT
7th grade boys (Red) 2nd place: MMHA
8th grade boys (Blue) Champs: GABL Future 2028 Black
8th grade boys (Blue) 2nd place: KC SPURS
6th/7th grade girls Champs: Phenom 2030 White
6th/7th grade girls 2nd place: KC Dream
**2022-23 Season Qualified teams**
Agape Hoops: Smithville Shootout
Smithville
February 18th
February 11th-12th
Agape Hoops: Cupid Classic (Kansas City)
February 11th
KYBT Salina
hosted by Kansas Youth
Basketball Tournaments
Bank of Beaver City Tournament
Liberal
Jr. Blue and Red Classic
Hugoton
MAYB Cheney
MAYB Manhattan
MAYB Wichita
February 4th-5th
WCS "No Zone" Tournament (Salina)
St. Marys Jr. Bears Basketball Tournament (St. Mary's)
Agape Hoops: Winter Wonderland (Kansas City)
Fort Scott Youth Basketball Tournament
February 4th
MAYB Newton
MAYB Topeka
MAYB Wichita
February 3rd-5th
Agape Hoops: February Freeze (Jewell)
January 28th-29th
Southeast of Saline Youth Basketball Tournament
Agape Hoops: Liberty Jays Boys Fundraiser Tourney 2 (Liberty)
January 28th
KYBT Great Bend
hosted by Kansas Youth
Basketball Tournaments
3rd/4th Boys Champs- GB Panthers
3rd/4th Boys 2nd Place- DC Thunder
3rd/4th Girls - Hutch Salthawks
3rd/4th Girls - Herd
5th Boys - Buckets
5th Boys - Russell Storm
5th Boys - WKE
5th/6th Girls Champs- Larned Lady Indians 5
5th/6th Girls 2nd Place- Larned Lady Indians 6
6th Boys - ICT Venom 2029
6th Boys - Southwest Heat
6th Boys - Scott City
MAYB Lindsborg
2nd/3rd Boys Champs- Tribe 2032
2nd/3rd Boys 2nd Place- Salina Sharks
3rd/4th Boys Champs- The Hive
3rd/4th Boys 2nd Place- Concordia Bulls
3rd/4th Girls Champs- Vikings
3rd/4th Girls 2nd Place- Manhattan Wolves
4th Girls Champs- Kansas Suns
4th Girls 2nd Place- Topeka Shooting Stars
5th/6th Boys Champs - Hays Tribe Funk
5th/6th Boys 2nd Place - Concordia Bulls
6th/7th Boys Champs - SES Jets
6th/7th Boys 2nd Place - Topeka Supersonics
6th Girls Champs- Hays Tribe 2029
6th Girls 2nd Place- Hesston Swishers
MAYB Kingman
2nd/3rd Boys Champs- Haven Wildcats
2nd/3rd Boys 2nd Place- Team Andover 2032
4th Boys Champs- Blazers
4th Boys 2nd Place- Rose Hill Rockets
4th/5th Boys Champs- Haven Wildcats
4th/5th Boys 2nd Place- Cardinals
5th/ 6th Boys Champs - West Sedgwick Magic
5th/ 6th Boys 2nd Place - Ark City Flatheads
7th/8th Boys Champs -WCS
7th/8th Boys 2nd Place- Pratt Ballers
MAYB Wichita
5th/6th Boys Champs - Kansas Stars
5th/6th Boys 2nd Place - Wichita Padres
6th Girls Champs- Wichita Padres
6th Girls 2nd Place- Derby Diamonds
6th/7th Boys Champs- Buhler Crusaders
6th/7th Boys 2nd Place- Lady Eagles
6th Girls Champs- Wichita Padres
6th Girls 2nd Place- Lady Eagles
8th Girls Champs -Kansas United Hicks 2027
8th Girls 2nd Place- 2point0
January 21-22, 2023
MAYB Wichita (Wichita, KS)
2nd/3rd Boys Champs- Kings
2nd/3rd Boys 2nd Place- Haven Wildcats
3rd Boys Champs- The Hive
3rd Boys 2nd Place- Concordia Bulls
3rd/4th Girls Champs- The Hive
3rd/4th Girls 2nd Place- Concordia Bulls
3rd/4th Girls Champs- Vikings
3rd/4th Girls 2nd Place- Manhattan Wolves
4th Girls Champs- Kansas Suns
4th Girls 2nd Place- Topeka Shooting Stars
5th/6th Boys Champs - Hays Tribe Funk
5th/6th Boys 2nd Place - Concordia Bulls
6th/7th Boys Champs - SES Jets
6th/7th Boys 2nd Place - Topeka Supersonics
6th Girls Champs- Hays Tribe 2029
6th Girls 2nd Place- Hesston Swishers
Little Apple Classic
3rd Boys Purple Champs- Flyers
3rd Boys Purple 2nd Place- Manhattan Tigers
3rd Boys White Champs- Hanover Wildcats 2nd
3rd Boys White 2nd Place- Clay Center Orange
4th Boys Champs- Manhattan Tigers
4th Boys 2nd Place- Wamego Red Raiders
5th Boys Purple Champs- Flinthills Flame
5th Boys Purple 2nd Place-JC Jr Jays Jones
5th Boys White Champs- Warriors 2030
5th Boys White 2nd Place- JC Jr Jays Hall
6th Boys Purple Champs- Andover Jaguars
6th Boys Purple 2nd Place-Wamego Raiders
6th Boys White Champs- WCS Wolfpack
6th Boys White 2nd Place- Cyclones
3rd Girls Champs- Wild Wolves
3rd Girls 2nd Place- Xplosion
4th Girls Champs- WCS Team Lee
4th Girls 2nd Place- Rivals
5th Girls Champs-MHK Ballers
5th Girls 2nd Place- Lady Raiders
6th Girls Champs- WCS Team Lee
6th Girls 2nd Place- Lawrence Magic
Agape Hoops: Cougar Classic (Kansas City, KS)
3rd grade boys Champs: KC Youngfliers
3rd grade boys 2nd place: LTD
4th grade boys Champs: JC Hoops
4th grade boys 2nd place: KC Heat
5th grade boys Red Champs: MoKan
5th grade boys Red 2nd place: LTD
5th grade boys Blue Champs: Sixers Supreme 2030
5th grade boys Blue 2nd place: MoKan
6th grade boys Red Champs: MoKan
6th grade boys Red 2nd place: Top City Reign
7th grade boys Blue Champs: Drive 5 Power Elite
7th grade boys Blue 2nd place: RDC
7th grade boys Red Champs: Cardinal
7th grade boys Red 2nd place: MoKan
4th/5th grade girls Champs: Lady Hornets
4th/5th grade girls 2nd place: Shock
5th/6th grade girls Champs: Stealth (Brittingham)
5th/6th grade girls 2nd place: Phenom
6th grade girls Champs: Shock
6th grade girls 2nd place: KC Dream Black
7th/8th grade girls Champs: High Impact
7th/8th grade girls 2nd place: Eclipse Black
January 14-15, 2023
Wamego Basketball Association
January Tourney
Clay Center Youth Basketball Tournament (Clay Center)
3rd Boys - Hanover Wildcats
3rd Boys - The Process
3rd Girls Champs- Lady Pups 2032
3rd Girls 2nd Place- Riley County Falcons
4th Boys - Beloit Ballers
4th Boys- Riley County Falcons
4th/5th Girls Champs- Lady Pups
4th/5th Girls 2nd Place- Chapman
5th Boys Champs - Concordia Bulls
5th Boys 2nd Place - Clay Center
5th Girls Champs- Lady Pups 2030
5th Girls 2nd Place- Clifton Clyde Eagles
6th Boys Champs- Manhattan Storm
6th Boys 2nd Place- Chapman
6th Girls Champs- Riley County Falcons
6th Girls 2nd Place- WCS Team Mitch
January 14, 2023
MAYB Wichita
3rd Boys Champs- Keeps
3rd Boys 2nd Place- McPherson Jr Pups
4th Boys Champs- Mulvane Wildcats
4th Boys 2nd Place- Hornets
5th Boys Champs - Raiders Blue 2030
5th Boys 2nd Place - Force
5th/6th Girls Champs- Wichita Stars
6th Boys Champs- Derby Panthers
6th Boys 2nd Place- Aglilgn Fair
6th Girls Champs- Wichita Padres
6th Girls 2nd Place- Lady Eagles
8th Boys Champs -Tonkawa Bucs
8th Boys 2nd Place- Pratt Ballers
MAYB Lawrence
2nd/3rd Boys Champs- Equip Bid.com
2nd/3rd Boys 2nd Place- Hoop Dreams
4th/5th Boys Champs- Top City Reign
4th/5th Boys 2nd Place- Powerhouse Hoops 2030
6th Boys Champs - Defenders
6th Boys 2nd Place - Topeka Rebels
4th/5th Girls Champs- Topeka Insanity
4th/5th Girls 2nd Place- A Team Power
5th/6th Girls Champs- Pitt Dream
5th/6th Girls 2nd Place- Team Swish
7th/8th Girls Champs- PowerHouse Hoops
7th/8th Girls 2nd Place- Tornandoes
January 13-15, 2023
Agape Hoops: Midwest Championship (Hyvee Arena - Kansas City)
3rd grade boys Champs: MO Phenom 2032
3rd grade boys 2nd place: BV Blazers
4th grade boys Blue Champs: T-Bones
4th grade boys Blue 2nd place: PBA Select
4th grade boys Red Champs: St. Joseph Legacy
4th grade boys Red 2nd place: KC Heat
4th grade boys White Champs: MoKan (Tate)
4th grade boys White 2nd place: Mavericks (Grover)
5th grade boys Blue Champs: Ballhawks
5th grade boys Blue 2nd place: RDC Patriots
5th grade boys Red Champs: GABL Future 2030
5th grade boys Red 2nd place: Kings 11u
6th grade boys Silver Champs: Kings
6th grade boys Silver 2nd place: MoKan (Booker)
6th grade boys Red Champs: MO Phenom
6th grade boys Red 2nd place: St. Joe Raptors
6th grade boys Blue Champs: TeeaTime
6th grade boys Blue 2nd place: Sixers Supreme 2029
6th/7th grade boys Champs: Panthers
6th/7th grade boys 2nd place: 816 Hoops
7th grade boys Blue Champs: Bearcats
7th grade boys Blue 2nd place: Sharks
7th grade boys Red Champs: MO Phenom 2029
7th grade boys Red 2nd place: KC Supreme
8th grade boys Champs: MABC
8th grade boys 2nd place: The Rockets
4th grade girls Champs: Eclipse Red
4th grade girls 2nd place: DS@6 (Jackson)
5th/6th grade girls Champs: NW MO Futures
5th/6th grade girls 2nd place: NLE Grey
6th/7th grade girls Champs: High Impact
6th/7th grade girls 2nd place: Destroyers
7th/8th grade girls Champs: KC Hustle
7th/8th grade girls 2nd place: Eclipse Red
8th grade girls Champs: MO Grind
8th grade girls 2nd place: Southside Elite
January 7-8, 2023
Bob Hensley Memorial Tournament (Council Grove, KS)
4th Girls- Lady Mustangs
4th Girls- Wolfcats
5th Boys- Top City Reign
5th Boys- Clay Center Tigers
5th Girls - Olpe
5th Girls- Wamego Raiders
6th Girls - Wamego Lady Raiders
6th Girls- Rock Creek Lady Stangs
KYBT Pratt
4th Boys- Great Bend Panthers
4th Boys- Team Andover 2032
6th Boys - Southwest Heat
6th Girls- NLE 2029
Agape Hoops: Jewell Jam (Jewell, KS)
3rd grade boys Champs: 1Movement Hoops
3rd grade boys 2nd place: Sixers Supreme 2032
4th grade boys Champs: Gladiators
4th grade boys 2nd place: Fighting Irish
4th/5th grade boys Champs: Ballhawks Blue
4th/5th grade boys 2nd place: Ballerz
5th grade boys Champs: Yung Bullz
5th grade boys 2nd place: Sixers Supreme 2030
6th grade boys Blue Champs: MoKan
6th grade boys Blue 2nd place: Drive 5 Power Elite
6th grade boys White Champs: BFB Legends
6th grade boys White 2nd place: Elkhorn Attack Hawks
6th grade boys Red Champs: KC Hawks
6th grade boys Red 2nd place: RDC
6th grade boys Bronze Champs: Trail Blazers
6th grade boys Bronze 2nd place: RDC
6th/7th grade boys Red Champs: KC Grind
6th/7th grade boys Red 2nd place: KC Thunder
7th/8th grade boys Champs: MoKan
7th/8th grade boys 2nd place: Bearcats
5th grade girls Champs: NLE Grey
5th grade girls 2nd place: Bearcats (Fleming)
7th/8th grade girls Champs: KC Hustle
7th/8th grade girls 2nd place: Southside Elite
January 7, 2023
Brawl in the Burg (Pittsburg, KS)
3rd Boys- Warriors
4th Boys- Panthers
4th Girls- CJ Fire
5th Boys- Hillside Hornets
3rd Boys- Henryville
3rd Boys- Dubois
4th Boys- Regulators
4th Boys- Andover 2031
4/5th Girls- Kansas Born Ballers
4/5th Girls- NLE Loy 2030
5th Boys Red- Buhler Crusaders
5th Boys Black- Hays Tribe 2030
5th Boys Black- Wichita Wolfpack
6th Girls- Running Rebels
6th Girls- Wellington Queens
6th Boys Red- Andover Jaguars
6th Boys Red- Kansas Rebels
6th/7th Girls- NLE Loy 2029
6th/7th Girls- Hays Herd
8th Girls- 2Point0
8th Girls- Gameball
December 17-18, 2022
Liberty Blue Jays Fundraiser Tourney hosted by Agape Hoops (Kansas City, MO)
3rd/4th grade boys Red Champs: MoKan
3rd/4th grade boys Red 2nd place: RDC
3rd/4th grade boys Blue Champs: Bulldogs
3rd/4th grade boys Blue 2nd place: DS @ 6
4th grade boys Champs: DS @ 6
4th grade boys 2nd place: Mustangs
5th grade boys blue Champs: Sixers Supreme
5th grade boys blue 2nd place: MO Phenom 2030
5th grade boys Red Champs: Kings 11U
5th grade boys Red 2nd place: MoKan
6th grade boys Blue Champs: St. Joseph Legacy 2029/30
6th grade boys Blue 2nd place: Panthers
6th grade boys Red Champs: Sixers Supreme 2029
6th grade boys Red 2nd place: Battle Lions
6th grade boys White Champs: 816 Hoops
6th grade boys White 2nd place: MMHA
7th grade boys Champs: RDC
7th grade boys 2nd place: KC Thunder
8th grade boys Champs: Mokan
8th grade boys 2nd Place: Team Man Up
5th grade Girls Champs: Bearcats
5th grade Girls 2nd Place: NLE Grey
7th/8th grade Girls Champs: Dominators
7th/8th grade Girls 2nd Place: KC Wolves
December 17-18, 2022
KS Winter Fest hosted by Agape Hoops (Kansas City, KS)
4th grade boys Champs: Bombers
4th grade boys 2nd place: MoKan
5th grade boys Champs: GSF 2030
5th grade boys 2nd place: Black Cats
6th grade girls Champs: Team KC Hoops Blue
6th grade girls 2nd Place: KC Queens
6th/7th grade boys Champs: MoKan
6th/7th grade boys 2nd Place: GSF Red
7th grade boys Blue Champs: Hoops Squad Family 2028
7th grade boys Blue 2nd Place: 4D Athletes
7th grade boys Red Champs: JC Hoops
7th grade boys Red 2nd Place: Gamespeed Family 2029
8th grade boys Champs: The Rockets
8th grade boys 2nd Place: MoKan
December 4, 2022
Basehor-Linwood Bobcats Tournament
3rd Boys - LTD Blue
3rd Boys - Piper Purple
4th Boys Gold - Mambas
4th Boys Gold - Elevate Elite
4th Boys Green Champs- LTD Blue
4th Boys Green 2nd Place- Piper Purple
6th Boys Gold Champs- Desoto Wildcats
6th Boys Gold 2nd Place- LTD Blue
6th Boys Green Champs- LTD Blue
6th Boys Green 2nd Place- LTD White
7th Boys Champs- LTD White
7th Boys 2nd Place- LTD Gray
8th Boys Gold Champs- Ballhogs
8th Boys Gold 2nd Place- Wildcats Green
8th Boys Green Champs- Wildcats White
8th Boys Green 2nd Place- Piper Black
December 4, 2022
MAYB Wichita
2nd/3rd Boys Champs- Keeps
3rd/ 4th Boys Champs- Wichita Express 2032
4th Red Boys Champs- KS Players
4th Red Boys 2nd Place- RC Mustangs
4th Black Boys Champs- Team ICT 2031
4th Black Boys 2nd Place- Hunt United 2031
5th Red Boys Champs- Top City Reign
5th Red Boys 2nd Place- Buhler Crusaders
5th Blue Boys Champs- KS - Wichita Wild
5th Blue Boys 2nd Place- Haven Wildcats
5th Black Boys Champs- Kansas Stars
5th Black Boys 2nd Place- ICT Elite
6th Red Boys Champs- Derby Panthers
6th Red Boys 2nd Place- Wichita Basketball Society
6th Blue Boys Champs- NOC 2029
6th Blue Boys 2nd Place- Ark City Flatheads
6th/7th Boys Champs- Springfield Lions
6th/7th Boys 2nd Place- Rock Creek
7th Red Boys Champs - KS Players
7th Red Boys 2nd Place- Mavs
7th Black Boys Champs- Wheat State Elite 2029
7th Black Boys 2nd Place- Legends
December 2-4, 2022
Cardinal Classic hosted by Agape Hoops (Kansas City, MO)
3rd grade boys Champs: MO Phenom 2032
3rd grade boys 2nd place: Sixers Supreme
4th grade boys Champs: Bombers
4th grade boys 2nd place: RDC
5th grade boys (Blue) Champs: T-Bones
5th grade boys (Blue) 2nd place: MO Phenom
6th grade boys Champs: KC Spurs 2029
6th grade boys 2nd place: St. Joseph Legacy
7th grade boys (Red) Champs: MoKan (Williams)
7th grade boys (Red) 2nd place: KC Thunder
7th grade boys (Blue) Champs: Bearcats
7th grade boys (Blue) 2nd place: MoKan
6th grade girls Champs: Cancer Sucks
6th grade girls 2nd place: XForce
7th/8th grade girls Champs: MO Grind
7th/8th grade girls 2nd place: KC Hustle
November 26, 2022
MAYB Wichita
7/8th Boys- KS Players 2027
7/8th Boys - Kansas Hoop Dreams 27
November 18-20 2022
GABL : Heartland Hoopfest
4th Boys Red Champs- Bledsoe
4th Boys 2nd Place- Hansen
4th Boys Blue Champs- Maher
4th Boys Blue 2nd Place- Earley
4th/ 5th Girls Champs- House
4th/ 5th Girls 2nd Place- Runnebaum
5th/6th Boys Champs- Ward
5th/6th Boys 2nd Place- Soloman
5th/ 6th Girls Champs- Zellers
5th/ 6th Girls 2nd Place- Hunt
7th Boys Champs- Jones
7th Boys 2nd Place- Holthaus
8th Boys Champs - Stubblefield
8th Boys 2nd Place - Dickies
November 19-20, 2022
CBE Hall of Fame Classic hosted by Agape Hoops (Kansas City, MO)
3rd/4th grade boys Champs: MO Phenom 2032
3rd/4th grade boys 2nd place: DS @ 6
4th grade boys Red Champs: St. Joseph Legacy
4th grade boys Red 2nd place: KC Heat
4th grade boys Blue Champs: RDC
4th grade boys Blue 2nd place: DS @ 6
5th grade boys Blue Champs: Drive 5 Finish
5th grade boys Blue 2nd place: Sixers Supreme 2030
5th grade boys Red Champs: Top City Reign
5th grade boys Red 2nd place: Knights
5th/6th grade boys Champs: GABL Future
5th/6th grade boys 2nd place: Northland Warriors
6th grade boys Blue Champs: MO Phenom
6th grade boys Blue 2nd place: TeeaTime
6th grade boys Red Champs: St. Joseph Legacy
6th grade boys Red 2nd place: KC Rising
6th grade boys Gray Champs: F3 Desoto
6th grade boys Gray 2nd place: MoKan
6th grade boys White Champs: KC Nets
6th grade boys White 2nd place: Top City Reign
7th grade boys Blue Champs: Illinois Elite
7th grade boys Blue 2nd place: Bearcats
7th grade boys Red Champs: KC Storm
7th grade boys Red 2nd place: KC Supreme
7th grade boys Gray Champs: KC Press
7th grade boys Gray 2nd place: MoKan
8th grade boys Blue Champs: IA Longhorns
8th grade boys Blue 2nd place: KC Spurs 2027
8th grade boys Red Champs: HBA
8th grade boys Red 2nd place: KC Spurs
8th grade boys Gray Champs: The Rockets
8th grade boys Gray 2nd place: MoKan
4th grade girls Champs: Bearcats
4th grade girls 2nd place: Eclipse Red
5th grade girls Champs: Topeka Lady Stars
5th grade girls 2nd place: MO Grind
6th grade girls Champs: Topeka Phenom
6th grade girls 2nd place: X Force
7th/8th grade girls Champs: MO Grind
7th/8th grade girls 2nd place: RDC
November 19, 2022
MAYB Wichita
3rd/ 4th Boys Champs- Andover 2031
3rd/ 4th Boys Champs- Hornets
5th/ 6th Red Boys Champs- Derby Panthers
5th/ 6th Red Boys 2nd Place- Andover Trojans
5th/ 6th Black Boys Champs- Mid Kansas 2029
5th/ 6th Black Boys 2nd Place- Kansas Defenders
6th Grade Girls - Running Rebels
6th Grade Girls - Wichita Padres
7th Boys Champs- KS Mavericks
7th Boys 2nd Place- McPherson Bullups
7th/8th Boys Champs- Mulvane Wildcats
7th/8th Boys 2nd Place- Legends
November 19, 2022
MAYB Lawrence
4th Boys Champs- TB3 Ice
4th Boys 2nd Place- Piper
5th/ 6th Boys Champs- HWY 24 Lakers
5th/ 6th Boys 2nd Place- Powerhouse Hoops 2030
5th/ 6th Girls Champs- Topeka Sparks
5th/ 6th Girls 2nd Place- Topeka United
6th/7th Boys Champs- LTD Gray
6th/7th Boys 2nd Place- SSA Bears
7th/8th Boys Champs- Topeka Bulls Red
7th/ 8th Boys 2nd Place- Topeka Bulls Black
8th Boys Champs- Emporia
8th Boys 2nd Place- RC Mustangs
November 12, 2022
MAYB Wichita
7th Boys Champs- KS Players
8th Boys Champs - Kansas Hoop Dreams 27
8th Boys 2nd Place - 316 Crusaders
November 12, 2022
MAYB Salina
3rd Grade Girls Champs - Eagles
3rd Grade Girls 2nd Place - WCS Red 2032
4th/ 5th Boys Champs- Team ICT 2031
4th/ 5th Boys 2nd Place- Salina Flyers
4th/ 5th Girls Champs- WCS 2031 Lee
5th Boys Champs- Kansas Stars
5th Boys 2nd Place- HWY 24 Lakers
5th/ 6th Girls Champs- Pistols
5th/ 6th Girls 2nd Place- ICT Elite
6th Boys Champs- Mid Kansas 2029
6th Boys 2nd Place- ICT Venom 2029
6th Grade Girls Champs - WCS 2029 Lee
6th Grade Girls 2nd Place - Team Swish
7th Boys Champs- Team ICT 2028
7th Boys 2nd Place- Manhattan Impact
8th Boys Champs- RC Mustangs
8th Boys 2nd Place- JCM United
November 12-13, 2022
Viking Invitational hosted by Agape Hoops (Kansas City, MO)
3rd grade boys Champs: Sixers Supreme 2032
3rd grade boys 2nd place: BV Blazers
4th grade boys Champs: Gladiators
4th grade boys 2nd place: St. Joseph Legacy
4th/5th grade boys Champs: MoKan
4th/5th grade boys Champs: Kings
5th grade boys Champs: GABL Future
5th grade boys 2nd place: Ballhawks
5th/6th grade boys Champs: Young Bullz
5th/6th grade boys 2nd place: GABL Future
6th grade boys Gold Champs: KC Spurs 2029
6th grade boys Gold 2nd place: MoKan (Perry)
6th grade boys Black Champs: St. Joseph Legacy
6th grade boys Black 2nd place: MoKan (Cramsey)
6th/7th grade boys Black Champs: MoKan
6th/7th grade boys Black 2nd place: KC Rebels
7th grade boys Gold Champs: MoKan
7th grade boys Gold 2nd place: Gamespeed Family Red
8th grade boys Champs: Drive 5 Power Elite
8th grade boys 2nd place: MoKan
4th grade girls Champs: Panthers BBA
4th grade girls 2nd place: Rivals
5th grade girls Champs: Team KC Hoops Blue
5th grade girls 2nd place: Swish
6th/7th grade girls Champs: MO Grind
6th/7th grade girls 2nd place: Eclipse Red
November 5, 2022
MAYB Wichita
7th Boys - Tigers
7th Boys - KS Mavericks
7/8th Boys- Padres Keim
7/8th Boys - Wichita Ryderz 2027
November 5-6, 2022
Fall Shootout hosted by Agape Hoops (Kansas City, MO)
3rd/4th grade boys Champs: MoKan (Tate)
3rd/4th grade boys 2nd place: MoKan (Addison)
4th grade boys Champs: MoKan (Chandler)
4th grade boys 2nd place: Mambas
5th/6th grade boys Orange Champs: Menatality
5th/6th grade boys Orange 2nd place: Sixers Supreme 2030
5th/6th grade boys Black Champs: Young Bullz
5th/6th grade boys Black 2nd place: MoKan (Booker)
6th grade boys Champs: MoKan (Perry)
6th grade boys 2nd place: St. Joseph Legacy
7th grade boys Black Champs: MoKan (Williams)
7th grade boys Black 2nd place: KC Storm
7th grade boys Orange Champs: MoKan (Addison)
7th grade boys Orange 2nd place: GABL Future
7th/8th grade boys Champs: GABL Future (Hatterle)
7th/8th grade boys 2nd place: MoKan (Winter)
8th grade boys Champs: KC Supreme
8th grade boys 2nd place: MoKan (Tate)
3rd/4th grade girls Champs: Topeka Shooting Stars
3rd/4th grade girls 2nd place: Mentality
5th grade girls Champs: Eclipse (Red)
5th grade girls 2nd place: Big Shots
6th/7th grade girls Champs: KC Dream
6th/7th grade girls 2nd place: Team KC Hoops
7th grade girls Champs: KC Hustle
7th grade girls 2nd place: KC Dream 2028
October 29-30, 2022
Halloween Hoopfest hosted by Agape Hoops (Kansas City, MO)
4th grade boys Champs: MoKan
4th grade boys 2nd place: LS Dragons
5th/6th grade boys Champs: Bears
5th/6th grade boys 2nd place: Ballhawks
5th D1/6th grade boys Champs: MoKan
5th D1/6th grade boys 2nd place: 816 Hoops
7th/8th grade boys Champs: HBA
7th /8th grade boys 2nd place: MoKan
3rd/4th grade girls Champs: KC Select
3rd/4th grade girls 2nd place: Shock
5th grade girls Champs: KCYBA
5th grade girls 2nd place: Prime
October 23, 2022
DSG Tournament
4th/ 5th Boys Champs- GABL Future 2031
4th/ 5th Boys 2nd Place- Mambas
5th/6th Boys Champs- Jackrabbits
5th/6th Boys2nd Place- GABL Future 2029
7th Boys Champs- Grizzlies
7th Boys 2nd Place- KC Spurs
8th Boys Champs- Ballhogs
8th Boys 2nd Place- GABL Future 2027
October 22-23, 2022
Triple Threat Throwdown hosted by Agape Hoops (Kansas City, MO)
4th grade boys Champs: MoKan (Chandler)
4th grade boys 2nd place: MoKan (Edwards)
4th/5th grade boys Champs: MoKan (Chandler)
4th/5th grade boys 2nd place: MO Phenom
6th grade boys Champs: MoKan (Perry)
6th grade boys 2nd place: Young Bullz 2031
7th grade boys Champs: MO Phenom
7th grade boys 2nd place: KC Rep N KC
8th grade boys Champs: The Rockets
8th grade boys 2nd place: Rep N KC
5th/6th grade girls Champs: Eclipse Black
5th/6th grade girls 2nd place: KCYBA
7th grade girls Champs: High Impact
7th grade girls 2nd place: Type 1 Type None
Crossover Classic hosted by Agape Hoops (Kansas City, MO)
5th/6th grade boys Champs: 816 Hoops
5th/6th grade boys 2nd place: MO Phenom 2030
7th grade boys Champs: RDC
7th grade boys 2nd place: GABL Future
7th/8th grade boys Champs: MoKan (Tate)
7th/8th grade boys 2nd place: MoKan (Winter)
8th/9th grade boys Champs: MoKan (Newton)
8th/9th grade boys 2nd place: MO Hawks
4th grade girls Champs: Eclipse Red
4th grade girls 2nd place: KC Select
5th grade girls Champs: NW MO Futures
5th grade girls 2nd place: Prime
6th/7th grade girls Champs: Shock
6th/7th grade girls 2nd place: Eclipse
7th/8th grade girls Champs: MO Grind
7th/8th grade girls 2nd place: KC Hustle
October 8-9, 2022
Pink Out Tournament hosted by Agape Hoops (Kansas City, MO)
5th/6th grade boys Champs: Sixers Supreme 2030
5th/6th grade boys 2nd place: Young Bullz 2031
6th/7th grade boys Champs: Explosion
6th/7th grade boys 2nd place: Gamespeed Family Red
7th grade boys White Champs: PivotLife
7th grade boys White 2nd place: Drive 5 Power Elite 2029
7th grade boys Pink Champs: Rep N KC
7th grade boys Pink 2nd place: Drive 5 Power Elite 2028
8th grade boys Champs: KC Spurs
8th grade boys 2nd place: ABA Supreme
8th/9th grade boys Champs: KC Spurs
8th/9th grade boys 2nd place: Drive 5 Power Elite
5th grade girls Champs: MO Grind
5th grade girls 2nd place: Team KC Hoops Blue
7th/8th grade Champs: MO Grind
7th/8th grade 2nd place: High Impact (Marcantonio)
8th/9th grade girls Champs: KC Dream
8th/9th grade girls 2nd place: Della Lamb Running Angels
October 2, 2022
DSG Tournament
4th/ 5th Boys Champs- GABL Future 2031
4th/ 5th Boys 2nd Place- Mustangs
5th/6th Girls Champs- Team KC Hoops
5th/6th Girls 2nd Place- KC Dream 2029 Webb
6th/7th Boys Champs- JC Hoops 2028
6th/7th Boys 2nd Place- GABL Future 2028 Gray
7th Girls Champs- KC Dream 2029 Webb
7th Girls 2nd Place - KC Hoops
7th/8th Boys Champs- Spartans
7th/8th Boys 2nd Place- Knights Black 2028
8th/9th Girls Champs- KC Dream 2027 Jackson
8th/9th Girls 2nd Place- GABL Future 2026 Gray
Previous Season's Qualifiers (2021-22)
February 12, 2022
MAYB Manhattan
2nd/ 3rd Boys Champs- Derby Panthers
2nd/ 3rd Boys 2nd Place- CM3T
4th/ 5th Boys Champs- GABL Future 2030
4th/ 5th Boys 2nd Place- WCS Wolf Pack
4th/5th Girls Champs- Sparks
4th/5th Girls 2nd Place- Rock Creek Lady Stangs
5th Boys Champs- *
5th Boys 2nd Place- *
6th Boys Champs- *
6th Boys 2nd Place- *
6th Girls Champs- Tribe 2028
6th Girls 2nd Place- Blitz
7th/8th Girls Champs- SSA Gameball
7th /8th Girls 2nd Place- 785 Athletics
February 12, 2022
MAYB Cheney
4th Boys Champs- Cardinals
4th Boys 2nd Place- Cloudy City Warriors
4th/5th Girls Champs- Running Rebels
4th/5th Girls 2nd Place- Wildcats
5th Boys Champs- Andover Bucks
5th Boys 2nd Place- *
6th Boys Red Champs- Wichita Blue Devils
6th Boys Red 2nd Place- Owls
6th Boys Black Champs- *
6th Boys Black 2nd Place- *
7th Boys Champs- Pratt Ballers
7th Boys 2nd Place- Cardinals
7th/8th Girls Champs- Wellington 8th
7th /8th Girls 2nd Place- 2point0
8th Boys Champs- Andale
8th Boys 2nd Place- Sterling Black Bears
February 12, 2022
MAYB Wichita
3rd/4th Girls Champs- Prevailers Elite
3rd/4th Girls 2nd Place- *
4th/5th Boys Champs- Kansas Stars
4th/5th Boys 2nd Place- Derby Panthers - Railburn
5th/6th Girls White Champs- Lady Eagles
5th/6th Girls White 2nd Place- Hesston
5th/6th Girls Red Champs- Kansas United 2029
5th/6th Girls Red 2nd Place- Lady Wildcats
6th Boys Champs- Team Peace
6th Boys 2nd Place- Hays Herd
February 5-6, 2022
Fort Scott Tournament
3rd Boys Champs- *
3rd Boys Champs- *
3rd/4th Girls Champs- *
3rd/ 4th Girls 2nd Place- *
4th Boys Champs- *
4th Boys 2nd Place- *
5th Boys Champs- *
5th Boys 2nd Place - *
5th/6th Girls Champs A- *
5th/6th Girls 2nd Place- *
5th/6th Girls Champs B- *
5th/6th Girls Champs - *
6th Boys Champs- *
6th Boys 2nd Place- *
7th/8th Girls Champs- *
7th/8th Girls 2nd Place- *
February 5-6, 2022
WCS No Zone Tournament
3rd Boys Champs- Salina Flyers - Spraque
3rd Boys Champs- Salina Nets
3rd/4th Girls Champs- WCS Lee
3rd/ 4th Girls 2nd Place- WCS Blue Williams
4th Boys Champs- Topeka Matrix
4th Boys 2nd Place- Salina Flyers
5th Boys Champs- ICT Venom
5th Boys 2nd Place - Salina Flyers
5th/6th Girls Champs A- WCS 5th Lee
5th/6th Girls 2nd Place- NLT
5th/6th Girls Champs B- Concordia Cats
5th/6th Girls Champs - Chapman
6th Boys Champs- WCS Dragons
6th Boys 2nd Place- SES Jets
7th/8th Girls Champs- WCS OE Black 8
7th/8th Girls 2nd Place- Chargers
February 5, 2022
KYBT Great Bend
3rd/4th Boys Champs- Buhler
3rd/4th Boys Champs- GC Buffs
3rd/4th Girls Champs- Larned Indians
3rd/ 4th Girls Champs- Hoisington Cardinals
5th/6th Boys Champs- Kansa United 2029
5th/6th Boys 2nd Place- Runnin Rebels
5th/6th Girls Champs- Buhler
5th/6th Girls Champs - Kansas United 28
February 5, 2022
MAYB Wichita
3rd Girls Champs- Lady Prime
3rd Girls 2nd Place- Hot Shots
4th Boys Black Champs- RDC Patriot 4th
4th Boys Black 2nd Place- Agilign Fair
4th Boys Red Champs- KS - Haven Wildcats
4th Boys Red 2nd Place- Cloud City Warriors
4th/5th Girls Champs- Running Rebels
4th/5th Girls 2nd Place- Eagles
5th Boys Champs- Andover Jaguars
5th Boys 2nd Place- Derby Panthers - Railburn
5th/6th Boys Champs- Andover Bucks
5th/6th Boys 2nd Place- Tarhawks
5th/6th Girls Champs- Lady Eagles
5th/6th Girls 2nd Place- NLE 2028 Bailey
6th Boys Red Champs- Owls
6th Boys Red 2nd Place- ICT Suns
6th Boys Black Champs- RDC Patriot 6
6th Boys Black 2nd Place- Wildcats
6th/7th Boys White Champs- WCS Stealers
6th/7th Boys White 2nd Place- Hesston Red
6th/7th Boys Black Champs- Pratt Ballers
6th/7th Boys Black 2nd Place- RDC Patriot 7
7th Girls Red Champs- Buhler Crusaders
7th Girls Red 2nd Place- WCS OE White
7th Girls Black Champs- 2point0
7th Girls Black 2nd Place- Wichita Raptors
8th Boys Champs- Hoisington Cardinals
8th Boys 2nd Place- Andale
8th Girls Champs- Hot Shots
8th Girls 2nd Place- WCS OE Black
January 29, 2022
Little Apple Classic
3rd Girls Champs- Topeka Insanity
3rd Girls 2nd Place- Rivals
5th Boys Purple Champs- Wamego Jr Raiders
5th Boys Purple 2nd Place- Rock Creek Mustangs Black
5th Boys White Champs- Manhattan Storm
5th Boys White 2nd Place- Chapman
5th Girls Champs- Midwest Mavericks
5th Girls 2nd Place- Lady Stars
6th Boys Champs- Swish
6th Boys 2nd Place- KC Hustle
January 29, 2022
MAYB Lindsborg
2nd/3rd Boys Champs- McPherson Bullups 2031
2nd/3rd Boys Champs- Great Bend Panthers
3rd/4th Girls Champs- Lady Prime
3rd/4th Girls 2nd Place- Larned Lady Indians
4th Girls Champs- Eagles
4th Girls 2nd Place- Wichita Stars
4th/5th Girls Champs- Lady Prime
4th/5th Girls 2nd Place- Larned Lady Indians
5th Boys Champs- Mid Kansas 2029
5th Boys 2nd Place- McPherson Bullups
6th Boys Champs- Wichita Blue Devils
6th Boys 2nd Place- Tribe 2028
6th/7th Girls Champs- Lady Stangs
6th/7th Girls 2nd Place- Tribe 2028
January 29, 2022
MAYB Kingman
3rd/4th Boys Champs- Team ICT 2031
3rd Boys Champs- Wichita Wolfpack
5th/6th Girls Champs- KS - Chaos
5th/ 6th Girls 2nd Place- Buhler Crusaders
6th Boys Black Champs- Team ICT 2028
6th Boys Black 2nd Place- ICT Suns
6th Boys Black 2nd Place- Runnin' Rebels
6th Boys Red Champs- Sedgwick Cardinals
6th Boys Red 2nd Place- Augusta Orioles
7th/8th Boys Champs- Pratt Ballers
7th/8th Boys 2nd Place- Monarchs
7th/8th Girls Champs- 2Point0
7th/8th Girls 2nd Place- Buhler Crusaders
January 29, 2022
MAYB Wichita
3rd/4th Boys Champs- Agilign Fair
3rd/4th Boys Champs- Augusta Jets
4th/5th Boys Champs- Derby Panthers - Railburn
4th/5th Boys 2nd Place- Raiders
5th Boys Champs- Andover Bucks
5th Boys 2nd Place- Kansas Defenders 2029 McCray
7th/8th Girls Champs- Hot Shots
7th/8th Girls 2nd Place- Wellington Queens
January 22, 2022
Clay Center Youth Basketball
3rd Boys Champs- RC Mustangs
3rd Boys 2nd Place- Riley County Falcons
3rd Girls Champs- Rivals
3rd Girls 2nd Place- Linn Bulldogs
4th Boys Champs- Topeka Matrix
4th Boys 2nd Place- Chapman
4th Girls Champs- Lady Pups 2030
4th Girls 2nd Place- MHK Ballers
5th Boys Champs- Rock Creek Black
5th Boys 2nd Place- Jr. Raiders
5th Girls Champs- Lady Pups 29
5th Girls 2nd Place- Riley County Falcons
6th Boys Champs- Dawgs
6th Boys 2nd Place- RC Mustangs
6th Girls Champs- Swish
6th Girls 2nd Place- Lady Pups 2028
January 22, 2022
MAYB Wichita
3rd Boys Champs- Bulls
3rd Boys Champs- Wishockem
4th/5th Boys Champs- Wichita Crusaders
4th/5th Boys 2nd Place- Cloud City Warriors
4th/5th Girls Champs- NLE Loy 2030
4th/5th Girls 2nd Place- Kobras
5th Boys Champs- ICT Venom
5th Boys 2nd Place- Hays Tribe Funk
5th Girls Champs- Lady Eagles
5th Girls 2nd Place- Running Rebels
6th Boys Black Champs- Team Peace
6th Boys Black 2nd Place- Owls
6th Boys Red Champs- McPherson Bullups
6th Boys Red 2nd Place- TarHawks
6th Girls Champs- Tribe 2028
6th Girls 2nd Place- SSA Gameball Black
7th/8th Girls Champs- Lady PGU
7th/8th Girls 2nd Place- Larned Indians
January 16, 2022
Wamego
3rd Girls Champs- Topeka Insanity
3rd Girls Champs- Concordia Panthers
4th Girls White Champs- Lady Raiders
4th Girls White 2nd Place- Clifton Clyde
4th Girls Red Champs- Top Gunners
4th Girls Red 2nd Place- Manhattan Swish
5th Girls White Champs- Lady Raiders
5th Girls White 2nd Place- Hot Shots
6th Girls White Champs- Surge - Topeka
6th Girls White 2nd Place-Lady Raiders
6th Girls Red Champs- Osage City Indians
6th Girls Red 2nd Place- *
7th/8th Girls Red Champs- Lady Stangs - Frazee
7th/8th Girls Red 2nd Place- Riley County
7th/8th Girls White Champs- Chapman
7th/8th Girls White 2nd Place- Wamego - Hargitt
January 15, 2022
Wamego
3rd Boys Champs- Kansas Ice
3rd Boys 2nd Place- Rock Creek Mustangs
4th Boys Red Champs- The Dawgs
4th Boys 2nd Place- Riley County - Steiner
5th Boys Champs- Emporia Jr. Spartans
5th Boys 2nd Place- Wamego (McDiffett)
5th Boys Red Champs- SuperSonics
5th Boys Red 2nd Place- Wamego Jr Raiders
6th Boys Blue Champs- Dawgs (Rossville)
6th Boys Blue 2nd Place- Topeka Lightning
6th Boys White Champs- Wamgeo (Johnson)
6th Boys White 2nd Place- Panthers
6th Boys Red Champs- Topeka Vikings
6th Boys Red 2nd Place-Kansas Kings
January 15, 2022
MAYB Lawrence
2nd/3rd Boys Champs- St. Joseph Legacy
2nd/ 3rd Boys Champs- Swarming Sasquatches
3rd/4th Girls Champs- *
3rd/4th Girls Champs- *
4th/5th Boys Champs- GABL Future 5th 2029
4th/5th Boys 2nd Place- Wolfpack Gray
5th Boys Blue Champs- Wolfpack 4th
5th Boys Blue 2nd Place- St. Joseph Legacy
5th Boys Red Champs- Swarming Sasquatches
5th Boys Red 2nd Place- GABL Future 2030
5th/6th Girls Champs- Eclipse 6th Black
5th/6th Girls 2nd Place- Harrisonville Lady Wildcats
6th Boys Blue Champs- Wolfpack 5th
6th Boys Blue 2nd Place- KC Hustle
6th Boys Red Champs- MBC Billberry
6th Boys Red 2nd Place- KS United 5th/6th
6th Girls Champs- Dominators
6th Girls 2nd Place- KC Hustle
6th/7th Boys Champs- MBC Milliren
6th/7th Boys 2nd Place- Wolfpack 6th
8th Girls Champs- Kansas Elite
8th Girls 2nd Place- Savannah Swish
January 15, 2022
MAYB Wichita
2nd/3rd Girls Champs- Hot Shots
2nd/ 3rd Girls Champs- Lady Prime
3rd Boys Champs- Team ICT 2031
3rd Boys Champs- Derby Panthers
4th Boys Champs- Wichita Basketball Society
4th Boys 2nd Place- Agilign Fair
4th Girls Champs- Pistols
4th Girls 2nd Place- Wishockem Lady Ballers 2030
5th Boys Red Champs- Derby Panthers Enochs
5th Boys Red 2nd Place- Kansas Rebels
5th Boys Black Champs- Hesston
5th Boys Black 2nd Place- Salina Flyers
5th Boys Gold Champs- Kansas United 2029
5th Boys Gold 2nd Place- Kansas Defenders 2029 McCray
5th Girls Champs- Team Swish
5th Girls 2nd Place- Wellington Queens
5th/6th Girls Champs- WCS Blue Team Lee
5th/6th Girls 2nd Place- KS- Wichita Express 2029 Evans
6th Boys Red Champs- Hays Herd
6th Boys Red 2nd Place- ICT Suns
6th/7th Boys Champs- Wichita Players
6th/7th Boys Black 2nd Place- Team ICT 2028
6th Girls Champs- Hesston
6th Girls 2nd Place- Lady Wildcats
7th Girls Red Champs- Wishockem Lady Ballers
7th Girls Red 2nd Place- Buhler Crusaders
7th Girls Black Champs- Kansas United 2028
7th Girls Black 2nd Place- Wichita Raptors
8th Girls Red Champs- Wellington Queens
8th Girls Red 2nd Place- Cyclones
8th Girls Black Champs- Wheaton State Elite 2026 Nicholson
8th Girls Black 2nd Place- Wichita Storm
January 9, 2022
Brawl in the Burg
3rd Boys Champs- Chaos
3rd Boys 2nd Place- Pittsburg Warriors
3rd Girls Champs- CJ Fire
3rd Girls 2nd Place- Sparks
4th Boys Champs- Girard Bulls
4th Boys 2nd Place- Defenders
4th Girls Champs- SEK Sparks
4th Girls 2nd Place- Fort Scott Tigers
5th Boys Champs- Collinsvillve DirtyBirds
5th Boys 2nd Place- CJ Bulldogs
5th Girls Champs- Pitt Dream
5th Girls 2nd Place- Comets Academy
6th Boys Champs- Pittsburg Youth
6th Boys 2nd Place- Pittsburg Miners
6th Girls Champs- Diamonds
6th Girls 2nd Place- Raiders
January 8-9, 2022
KYBT Pratt
3rd/4th Boys Champs- *
3rd/4th Boys 2nd Place- *
3rd/4th Girls Champs- *
3rd/4th Girls 2nd Place- *
5th/6th Boys Champs- *
5th/6th Boys 2nd Place- *
January 8, 2022
MAYB Salina
3rd Boys Black Champs- McPherson Bullups 2031
3rd Boys Black Champs- El Sueno
3rd Boys Red Champs- Derby Panthers
3rd Boys Red Champs- Great Bend Panthers
3rd/4th Boys Champs- Wichita Wolfpack
3rd/4th Boys 2nd Place- Team ICT 2031
4th Girls Black Champs- Lady Stars 2030
4th Girls Black 2nd Place- Wichita Stars
4th Girls Red Champs- Tribe 2028
4th Girls Red 2nd Place- Hays Herd
5th Boys Champs- Hesston
5th Boys 2nd Place- Salina Flyers
5th Girls Champs- Running Rebels
5th Girls 2nd Place- NLE Loys 2029
6th Boys Black Champs- Team ICT 2028
6th Boys Black 2nd Place- Wildcats
6th Boys Red Champs- Hays Herd
6th Boys Red 2nd Place- Tribe 2028
6th Girls Champs- Tribe 2028
6th Girls 2nd Place- NLE Bailey 2028
7th/8th Girls Champs- Hays Herd
7th/8th Girls 2nd Place- Wamego Red Raiders
January 8, 2022
MAYB Wichita
4th/5th Boys Champs- Kansas Stars
4th/5th Boys 2nd Place- Force
5th Boys Champs- Kansas Defenders
5th Boys 2nd Place- Cardinals
5th/6th Boys Champs- Andover Shockers 2029
5th/6th Boys 2nd Place- Topeka SuperSonics
5th/6th Girls Champs- Wishockem Lady Cheetahs
5th/6th Girls 2nd Place- Buhler Crusaders
6th Boys Red Champs- *
6th Boys Red 2nd Place- *
6th Boys Black Champs- Wichita Players
6th Boys Black 2nd Place- Wichita Blue Devils
7th/8th Girls Champs- Next Level McCorry 2026
7th/8th Girls 2nd Place- Wishockem Lady Ballers
JCPRD Winter League Session 1
3rd Boys Champs - Bandits
3rd Boys 2nd Place- Livin' The Dream
2nd/3rd Girls Champs - Flying Monkeys
2nd/3rd Girls 2nd Place- Hot Shots
4th Boys Champs- Basehor Bobcats
4th Boys 2nd Place- Maranatha Eagles
4th Girls Champs- KC Queens
4th Girls 2nd Place- Shock
5th Boys Champs A- KC Thunder
5th Boys 2nd Place A- Metro Mavericks
5th Boys Champs B- F3 Desoto
5th Boys 2nd Place B- Giants Black
5th Girls Champs- Livin' The Dream
5th Girls 2nd Place- Kennedy Raptors
6th Boys Champs 1- LV Kings
6th Boys 2nd Place 1- Lightning
6th Boys Champs 2- Metro Mavericks
6th Boys 2nd Place 2- SBA Silver
6th Boys Champs 3- KC Storm
6th Boys 2nd Place 3- SBA Black
6th/7th Girls Champs- Livin' The Dream
6th/7th Girls 2nd Place- KC Attack
7th Boys Champs - Soldiers 2
7th Boys 2nd Place - Lions
8th Boys Champs - KC Thunder
8th Boys 2nd Place - Soldiers 1
December 18, 2021
Comets Academy
3rd/4th Boys Champs- *
3rd/4th Boys 2nd Place- Net Rippers
5th/6th Boys Champs- PITT Youth
5th/6th Boys 2nd Place- Comets Academy
5th/6th Girls Champs- Uniontown
5th/6th Girls 2nd Place- Indy Orange
December 18, 2021
MAYB Lawrence
4th Boys Champs- GABL Future
4th Boys 2nd Place- MBC Evans
4th Girls Champs- Topeka
4th Girls 2nd Place- Wolfpack
5th Boys Champs- Wolfpack
5th Boys 2nd Place- MBC Wilkinson
5th/6th Girls Champs- Blitz
5th/6th Girls 2nd Place- Tornadoes
6th Boys Blue Champs- MBC Phifer
6th Boys Blue 2nd Place- LTD Blue
6th Boys Red Champs- LTD White
6th Boys Red 2nd Place- KS United 5th/6th
6th/7th Girls Champs- Lady Stangs
6th/7th Girls 2nd Place- Tribe 2028
7th/8th Boys Champs- KC Threat
7th/8th Boys 2nd Place- HoopStarz
December 18, 2021
MAYB Wichita
3rd/4th Boys Champs- Team ICT 2031
3rd/4th Boys 2nd Place- Agilign Fair
4th/5th Boys Champs- Andover Bucks
4th/5th Boys 2nd Place- Kansas Stars
5th/6th Boys Champs- Kansas Defenders
5th/6th Boys 2nd Place- Sterling
5th/6th Girls Champs- Lady Eagles
5th/6th Girls 2nd Place- SSA/Gameball Black
6th Boys Champs- Alphas
6th Boys 2nd Place- Wildcats
7th/8th Boys Champs- Kansas Hoop Dreams 27
7th/8th Boys 2nd Place- Mavs
8th Boys Champs- Team ICT 2026
8th Boys 2nd Place- Andover Ducks
December 18, 2021
MAYB Hutchison
3rd/4th Boys Champs- Wichita Wolfpack
3rd/4th Boys 2nd Place- Mustangs
3rd/4th Girls Champs- Wichita Stars
3rd/4th Girls 2nd Place- St. John Tigers
5th Boys Champs- Mid Kansas 2029
5th Boys 2nd Place- Andover Jaguars
5th Girls Champs- Running Rebels
5th Girls 2nd Place- Wildcats
6th Boys Black Champs- Kansas United 2029
6th Boys Black 2nd Place- Hays Herd
6th Boys Red Champs- Tarhawks
6th Boys Red 2nd Place- Hesston
6th Girls Champs- Buhler Crusaders
6th Girls 2nd Place- Ellsworth Bearcats
8th Boys Champs- 316 Swoosh
8th Boys 2nd Place- Westside Warriors
December 12, 2021
Frontenac Fast Break
3rd Boys Champs- Pittsburg Warriors
3rd Boys 2nd Place- Raiders
4th Girls Champs- Salina Warriors Oklahoma
4th Girls 2nd Place- Sparks
5th Boys Champs- Independence Warriors
5th Boys 2nd Place- Chanute Comets
6th Boys Champs- Carl Junction
6th Boys 2nd Place- Raiders
6th Girls Champs- Pittsburg Diamonds
6th Girls 2nd Place- Pitt Dream
December 11, 2021
Salina Holiday Classic
3rd Boys Champs- Salina Flyers
3rd Boys 2nd Place- *
4th Boys Champs- Salina Flyers
4th Boys 2nd Place- Warriors 2030
5th Boys Champs- *
5th Boys 2nd Place- *
6th Boys Champs- SEC Jets
6th Boys 2nd Place- Salina Flyers
6th Girls Champs- Tribe 2028
6th Girls 2nd Place- *
December 11, 2021
MAYB Topeka
4th/5th Boys Champs- *
4th/5th Boys 2nd Place- *
6th Boys Champs- Burlington Cats
6th Boys 2nd Place- *
6th/7th Boys Champs- Emporia Warriors
6th/7th Boys 2nd Place- *
December 11, 2021
MAYB Wichita
5th Boys Champs- Andover Bucks
5th Boys 2nd Place- Ark City Flatheads
5th/6th Girls Champs- Wildcats
5th/6th Girls 2nd Place- NLE Carbonell 2029
6th Boys Champs- Spartans
6th Boys 2nd Place- Tigers
6th/7th Boys Champs- Mulvane Wildcats
6th/7th 2nd Place- Owls
7th/8th Boys Red Champs- Westside Warriors
7th/8th Boys Red 2nd Place- Spartans
7th/8th Boys Black Champs- Wichita ABE
7th/8th Boys Black 2nd Place- Andover Bucks
December 11, 2021
MAYB McPherson
3rd Boys Champs- McPherson Bullups 2031
3rd Boys 2nd Place- Kansas Ice
3rd Girls Champs- WCS Blue Team Lee
3rd Girls 2nd Place- Panthers
3rd/4th Boys Champs- Kansas Defenders 2031
3rd/4th Boys 2nd Place- Wichita Wolfpack
4th Girls Champs- Lady Pups 2030
4th Girls 2nd Place- WCS Red Team Williams
5th Girls Champs- Running Rebels
5th Girls 2nd Place- McPherson Lady Pups
5th/6th Boys Champs- Hesston
5th/6th Boys 2nd Place- Hoisington Cardinals
6th Girls Champs- Buhler Crusaders
6th Girls 2nd Place- Lady Pups
7th/8th Boys Champs- McPherson Bullpups 8th
7th/8th Boys 2nd Place- Hutch Heat 2026
December 11, 2021
MAYB Hays
2nd/3rd Girls Champs- Hays Tribe 2031
2nd/3rd Girls 2nd Place- Hays Tribe
3rd/4th Boys Champs- Hays Tribe 2030
3rd/4th Boys 2nd Place- Hays Herd 2030
4th/5th Girls Champs- Hays Tribe 2029
4th/5th Girls 2nd Place- Hoisington Cardinals 5th
5th Boys Champs- Hays Tribe Funk
5th Boys 2nd Place- Hays Tribe
6th Boys Black Champs- Kansas United 2029
6th Boys Black 2nd Place- Cagers
6th Boys Red Champs- Hays Herd
6th Boys Red 2nd Place- Kansas United
December 4-5, 2021
Abilene Basketball Association
4th Boys Champs- Young Jays
4th Boys 2nd Place- Bulls
5th Boys Champs- Wamego
5th Boys 2nd Place- Wildcats
5th Girls Champs- Lawrence Magic
5th Girls 2nd Place- Riley County Falcons
6th Boys Champs- Bulls
6th Boys 2nd Place- WCS Dragons
6th Girls Champs- Manhattan Blitz
6th Girls 2nd Place- Abilene Cowgirls
December 4, 2021
MAYB Wichita
2nd/3rd Boys Champs- Derby Panthers
2nd/3rd Boys 2nd Place- CM3T
2nd/3rd Girls Champs- WCS Blue Team Lee
2nd/3rd Girls 2nd Place- Prevailers Elite
3rd Girls Champs- Dribble Dive Lady Elite
3rd Girls 2nd Place- Hot Shots
3rd/4th Boys Champs- Team ICT 2031
3rd/4th Boys 2nd Place- Cloud City Warriors
4th Boys Champs- Kansas Stars
4th Boys 2nd Place- Force
4th Girls Champs- Wishockem Lady Ballers
4th Girls 2nd Place- Eagles
4th/5th Girls Champs- Lady Stars 2030
4th/5th Girls 2nd Place- Kansas United 2030
5th Boys Champs- Springfield Lions
5th Boys 2nd Place- Hesston
5th/6th Boys Champs- Andover Bucks
5th/6th Boys 2nd Place- Kansas Defenders
5th Girls Black Champs- Kansas United 2029
5th Girls Black 2nd Place- BTR White 2029
5th Girls Red Champs- Wishockem Lady Cheetahs
5th Girls Red 2nd Place- WCS Blue Team Lee
6th Boys Black Champs- Cagers
6th Boys Black 2nd Place- Team Peace
6th Boys Red Champs- Burlingotn Cats
6th Boys Red 2nd Place- Tigers
6th Boys Blue Champs- Sedgwick Cardinals
6th Boys Blue 2nd Place- ICT Suns
6th Girls Champs - JYD Crimson
6th Girls 2nd Place- Cheney Cardinals
6th/7th Girls Champs- Kansas United
6th/7th Girls 2nd Place- JYD Chartreuse
7th Boys Red Champs- Spartans
7th Boys Red 2nd Place- Wichita Express
7th/8th Boys Red Champs- KS Players 2027
7th/8th Boys Red 2nd Place- Wichita Padres Keim
7th/8th Boys Black Champs- Wichita Padres Jared
7th/8th Boys Black 2nd Place- Burlington Bobcats
8th Boys Black Champs- Powerhouse Hoops 2026
8th Boys Black 2nd Place- Team ICT 2026
8th Boys Red Champs- McPherson Bullpups
8th Boys Red 2nd Place- OK - FAE
December 4, 2021
Basehor-Linwood Bobcats Tournament
4th Boys Champs- LTD
4th Boys 2nd Place- Bobcats
5th Boys Champs- Bobcats - Schwisow
5th Boys 2nd Place- KC Nets
6th Boys Champs- Liberty Bearcats
6th Boys 2nd Place- Dominators 2028
6th Girls Champs- Dominators
6th Girls 2nd Place- Northland Elite
7th Boys Champs- Thunder Blue
7th Boys 2nd Place- Soldiers 2
8th Boys Champs- KC Spurs
8th Boys 2nd Place- KC Thunder
November 21th, 2022
Olathe Turkey Shootout
5th Boys Champs- Giants
5th Boys 2nd Place- Sky Goats
November 20th, 2021
MAYB Lawrence
2nd/3rd Boys Champs- Bulls
2nd/3rd Boys 2nd Place- Swarming Sasquatches
4th Girls Champs- Lady Stars 2030
4th Girls 2nd Place- Lady Stars 3rd
4th/5th Boys Champs - Wolfpack
4th/5th Boys 2nd Place-Swarming Sasquatches
5th Boys Champs- MBC Wilkinson
5th Boys 2nd Place- Wolfpack
5th/6th Girls Champs- KC Hustle
5th/6th Girls 2nd Place- Swish
6th Boys Champs - KC Grit & Grind
6th Boys 2nd Place- MBC Phifer
6th/7th Boys Champs- MBC Milliken
6th/7th Boys 2nd Place- Wolfpack
7th/8th Girls Champs- Millard North Lady Mustangs Blue
7th/8th Girls 2nd Place- Phenom
7th Boys Champs- MBC Gordon
7th Boys 2nd Place- RC Mustangs
8th Boys Champs- Abilene Defenders
8th Boys 2nd Place- MBC Perry
November 20th, 2021
MAYB Wichita
3rd/4th Boys Champs- Team ICT 2031
3rd/4th Boys 2nd Place- Wichita Wolfpack
3rd/4th Girls Champs- Pistols
3rd/4th Girls 2nd Place- Dr. Tyler Miller Wishockem Lady Ballers
4th/5th Boys Champs- Kansas Defenders
4th/5th Boys 2nd Place- Kansas Stars
5th Girls Champs- Next Level Eclipse Loy 2029
5th Girls 2nd Place- Running Rebels
5th/6th Girls Champs- Tribe 2028
5th/6th Girls 2nd Place- Lady Eagles
6th Boys Black Champs- Sedgwick Cardinals
6th Boys Black 2nd Place- Tigers
6th Boys Red Champs- Team ICT 2028
6th Boys Red 2nd Place- Wildcats
7th/8th Boys Champs- Force
7th/8th Boys 2nd Place- Wichita ABE
8th Boys Champs- Team ICT 2026
8th Boys 2nd Place- Andover Bucks
November 13th, 2021
MAYB Salina
3rd Girls Champs-Topeka Insanity
3rd/4th Boys Champs-Haven Wildcats
3rd/4th Boys 2nd Place-Salina Flyers
5th/6th Girls Champs-Chaos
5th/6th Girls 2nd Place-Tribe 2028
5th Boys Champs-ICT Venom
5th Boys 2nd Place-Andover Jaguars
6th Boys Champs-Cagers
6th Boys 2nd Place-Wildcats
7th/8th Boys Champs-Cougars
7th/8th Boys 2nd Place-Mustang
November 13th, 2021
MAYB Wichita
4th/5th Boys Champs-Kansas Stars
4th/5th Girls Champs-Wichita Stars
4th/5th Girls 2nd Place-Eagles
5th Girls Champs-Wishockem Lady Cheetahs
6th/7th Boys Champs-Mulvane Wildcats
6th/7th Boys 2nd Place-Wichita Wildcats
7th/8th Boys Champs-Wichita Thunder
7th/8th Boys 2nd Place-Primetime Express
2020-21 Qualified Teams below:
February 20th, 2021
Holcomb Shootout
3rd/4th Boys Champs-SW Heat
3rd/4th Boys 2nd Place-GC Herd
3rd/4th Boys 3rd Place-Run With Us
3rd/4th Girls Champs-Dodge City Lady Cagers
3rd/4th Girls 2nd Place-Tiny Toons
5th/6th Boys Black Champs-Gruver Houndball
5th/6th Boys Black 2nd Place-Hugoton Lightning
5th/6th Boys Orange Champs-Ulysses Tigers
5th/6th Boys Orange 2nd Place-UTown Tigers
5th/6th Boys Orange 3rd Place-Ulysses Jr. Tigers
5th/6th Girls Champs-Lakin
5th/6th Girls 2nd Place-Stampede
5th/6th Girls 3rd Place-Ulysses Jr. Tigers
7th/8th Girls Champs-Colby
7th/8th Girls 2nd Place-Guymon Shooting Stars
February 20th, 2021
MAYB Hays
2nd/3rd Boys Champs-Hays Tribe 2030
2nd/3rd Boys 2nd Place-Phillipsburg All-Stars
3rd/4th Girls Champs-Salina Storm 2029
3rd/4th Girls 2nd Place-Hays Tribe 2029
4th Boys Champs-Hoisington Cardinals
4th Boys 2nd Place-Hays Tribe- Funk
5th Boys Champs-Runnin Rebels
5th Boys 2nd Place-Hays Tribe 2028
5th Girls Champs-Hays Tribe 2028
5th Girls 2nd Place-Hays Herd
6th Boys Champs-Hays Herd
6th Boys 2nd Place-Hays Tribe 2027
6th Girls Champs-Hays Tribe 2027
6th Girls 2nd Place-Salina Storm
7th Girls Champs-KS Dream Team
7th Girls 2nd Place-Colby Hot Shots
7th/8th Boys Champs-Pratt Defenders
7th/8th Boys 2nd Place-Monarchs
8th Girls Champs-Blend
8th Girls 2nd Place-KS Dream Team
February 20th, 2021
MAYB Wichita
2nd/3rd Boys Champs-Topeka Matrix
2nd/3rd Boys 2nd Place-Team ICT 2031
4th Boys Champs-Andover Jaguars
4th Boys 2nd Place-Hesston
5th Boys Champs-Team ICT 2029
5th Boys 2nd Place-Team Peace
5th/6th Girls Champs-Chaos
5th/6th Girls 2nd Place-Buhler Crusaders
6th Boys Champs-Hutch Heat
6th Boys 2nd Place-Little Cats
6th/7th Boys Champs-Sterling Black Bears
6th/7th Boys 2nd Place-Hesston Black
7th Girls Champs-Cheney
7th Girls 2nd Place-Wichita Storm
8th Boys Champs-Cheney
8th Boys 2nd Place-Andale
8th Girls Champs-SSA/Gameball
8th Girls 2nd Place-Cheney
8th Girls 3rd Place-Team Price
February 20th, 2021
MAYB Wellington
3rd/4th Boys Champs-ETP 2029
3rd/4th Boys 2nd Place-WS Warriors
4th/5th Girls Champs-Next Level Eclipse
4th/5th Girls 2nd Place-Lady Wildcats
5th Boys Champs-KS Vikings
5th Boys 2nd Place-Owls
6th Boys Champs-Kansas Kings
6th Boys 2nd Place-SES Swish
6th/7th Girls Champs-Wellington 7th
6th/7th Girls 2nd Place-VC Hornets
8th Girls Champs-Wellington
8th Girls 2nd Place-ETP25
February 13-14th, 2021
MAYB Hesston
4th/5th Girls Champs-Next Level Eclipse
4th/5th Girls 2nd Place-Ottawa Tornadoes
5th Boys Champs-Hays Tribe 2028
5th Boys 2nd Place-Tarhawks
6th Boys Black Champs-Pratt Ballers
6th Boys Black 2nd Place-Wamego Warriors
6th Boys Red Champs-RC Mustangs
6th Boys Red 2nd Place-Hesston
6th Girls Champs-Sugar Racers
6th Girls 2nd Place-Hesston
7th Boys Champs-Hesston
7th Boys 2nd Place-Garden Plain
7th/8th Girls Champs-Halstead
7th/8th Girls 2nd Place-VC Hornets
8th Boys Champs-Cheney
8th Boys 2nd Place-Andale
8th Girls Champs-Hesston
8th Girls 2nd Place-Buhler Crusaders
February 13th, 2021
Hugoton Jr. Blue and Red Classic
3rd/4th Boys Champs-Panhandle Elite
3rd/4th Boys 2nd Place-Perryton Rangers
5th/6th Boys Champs-Gruver Houndball
5th/6th Boys 2nd Place-Hugoton
5th/6th Girls Champs-TC Thunder
5th/6th Girls 2nd Place-*
February 12-13th, 2021
MAYB Wichita
2nd/3rd Boys Champs-Raiders
2nd/3rd Boys 2nd Place-WS Warriors
2nd/3rd Girls Champs-*
2nd/3rd Girls 2nd Place-*
4th Boys Black Champs-ICT Venom
4th Boys Black 2nd Place-Andover Jaguars
4th Boys Red Champs-Cardinals
4th Boys Red 2nd Place-Derby Panthers
4th Girls Champs-Lady Eagles
4th Girls 2nd Place-Next Level Eclipse
4th/5th Boys Champs-Team ICT 2029
4th/5th Boys 2nd Place-Owls
5th Boys Champs-Team ICT
5th Boys 2nd Place-Wildcats
6th Boys Black Champs-Kansas United 2027
6th Boys Black 2nd Place-Wichita Grizzlies Elite 2027
6th Boys Red Champs-Eagles
6th Boys Red 2nd Place-Wildcats Elite
6th Girls Black Champs-Kansas United 2027
6th Girls Black 2nd Place-Wichita Express
6th Girls Red Champs-Wellington Queens
6th Girls Red 2nd Place-Lady Pups
7th Girls Champs-Express 2026 Miller
7th Girls 2nd Place-Hot Shots
February 6-7th, 2021
MAYB Wichita
3rd/4th Girls Champs-Team Swish
3rd/4th Girls 2nd Place-Top Gunners
4th Boys Black Champs-Andover Jaguars
4th Boys Black 2nd Place-Hesston
4th Boys Red Champs-KS United 2029
4th Boys Red 2nd Place-ICT Venom
5th Boys Champs-Team ICT 2029
5th Boys 2nd Place-Tarhawks
5th Girls Champs-Manhattan Blitz
5th Girls 2nd Place-Hays Herd
6th Boys Black Champs-Hays Herd
6th Boys Black 2nd Place-SES Swish
6th Boys Blue Champs-WCS Stealers
6th Boys Blue 2nd Place-McPherson Bullpups
6th Boys Red Champs-Kansas Kings
6th Boys Red 2nd Place-Mulvane Knights
6th Girls Red Champs-NLE 2027 Gray
6th Girls Red 2nd Place-Andale Slammers
6th/7th Girls Champs-Kansas Swish
6th/7th Girls 2nd Place-Lady Stangs
7th/8th Girls Black Champs-Wichita Stars
7th/8th Girls Black 2nd Place-Cheney
7th/8th Girls Red Champs-NLE 2027 Orange
7th/8th Girls Red 2nd Place-Wellington Queens
February 6th, 2021
KBAF Great Bend
3rd/4th Boys Semifinalist-Kansas United 2030
3rd/4th Boys Semifinalist-Southwest Heat
3rd/4th Boys Semifinalist-Hoisington
3rd/4th Boys Semifinalist-GC Herd
3rd/4th Girls-Lady Red
3rd/4th Girls-Lady Cagers
5th/6th Boys Semifinalist-Pratt Ballers
5th/6th Boys Semifinalist-Kansas United 2029
5th/6th Boys Semifinalist-DC Cagers
5th/6th Boys Semifinalist-Pratt Ballers
5th/6th Girls Champs-Wishockem Lady Ballers
5th/6th Girls 2nd Place-Hays Herd
January 30-31st, 2021
MAYB Wichita
2nd/3rd Boys Champs-Wichita Grizzlies Elite
2nd/3rd Boys 2nd Place-Mustangs
3rd/4th Boys Champs-Wichita Grizzlies 2029
3rd/4th Boys 2nd Place-Hays Tribe
3rd/4th Girls Champs-Wellington Queens
3rd/4th Girls 2nd Place-Larned Lady Indians
4th/5th Girls Black Champs-Lady Pups 2028
4th/5th Girls Black 2nd Place-Riley County Falcons
4th/5th Girls Red Champs-Hays Tribe 2028
4th/5th Girls Red 2nd Place-Manhattan Blitz
5th Boys Black Champs-Hays Herd
5th Boys Black 2nd Place-Hays Tribe 2028
5th Boys Red-ICT Youngballers
5th Boys Red-Owls
6th Boys Black Champs-Hutch Heat
6th Boys Black 2nd Place-Topeka Press
6th Boys Red-RC Mustangs
6th Boys Red-Kansas Kings
6th Girls Champs-Hays Tribe 2027
6th Girls 2nd Place-Salina Sharks
6th/7th Boys-Wichita Grizzlies Elite 2027
6th/7th Boys-KS United 2027
7th Girls Champs-Hot Shots
7th Girls 2nd Place-Hays Tribe 2026
8th Boys Champs-Andale
8th Boys 2nd Place-Cheney
8th Girls Champs-KS United
8th Girls 2nd Place-Barton County Coyotes
January 23rd, 2021
MAYB Great Bend
2nd/3rd Boys-Hays Tribe 2030
2nd/3rd Boys-GC Herd
4th Boys Champs-Ulysess Jr. Tigers
4th Boys 2nd Place-Hays Herd
4th/5th Girls Champs-Hays Herd
4th/5th Girls 2nd Place-Buhler Crusaders
5th Boys Champs-Panthers
5th Boys 2nd Place-Runnin Rebels
6th Boys Black -Hays Herd
6th Boys Black -Hays Tribe 2027
6th Boys Red Champs-Larned Indians
6th Boys Red 2nd Place-Panthers
6th/7th Girls Champs-Lightning
6th/7th Girls 2nd Place-Larned Indians
January 23rd, 2021
MAYB Wichita
3rd/4th Boys Champs-WS Warriors
3rd/4th Boys 2nd Place-KS Defenders 2029
5th Boys Champs-U-Town Tigers
5th Boys 2nd Place-Tarhawks
5th/6th Boys Champs-Little Cats
5th/6th Boys 2nd Place-Wichita Wildcats
5th/6th Girls Champs-KS Bluejays
5th/6th Girls 2nd Place-Burlington Voltage
7th Girls Champs-Cheney
7th Girls 2nd Place-Salina Lady Cougars
8th Girls Champs-KS Bluejays
8th Girls 2nd Place-Cheney
January 16th, 2021
MAYB Appreciation in Wichita
2nd/3rd Girls Champs-KS United 2030
2nd/3rd Girls 2nd Place-Wichita Stars
2nd/3rd Girls 2nd Place-Hot Shots
3rd Boys Champs-WS Warriors
3rd Boys 2nd Place-Wichita Wolfpack
4th Boys Black Champs-ETP 2029
4th Boys Black 2nd Place-Kansas Rebels
4th Boys Red Champs-ICT Venom
4th Boys Red 2nd Place-Andover Jaguars
4th Girls Champs-Lady Hustle
4th Girls 2nd Place-Lady Eagles
5th Boys Black Champs-Kansas United 2029
5th Boys Black 2nd Place-Mavericks
5th Boys Black 3rd Place-Owls
5th Boys Red Champs-Hays Tribe 2028
5th Boys Red 2nd Place-U-Town Tigers
5th Boys Red 3rd Place-Concordia Bulls
5th/6th Girls Champs-Hays Tribe 2028
5th/6th Girls 2nd Place-Next Level Eclipse
6th Boys Black Champs-Kansas United 2027
6th Boys Black 2nd Place-Wamego Warriors
6th Boys Black 3rd Place-McPherson Bullpups
6th Boys Red Champs-Hays Tribe 2027
6th Boys Red 2nd Place-RC Mustangs
6th Boys Red 3rd Place-Kansas Kings
6th Girls Champs-Lady Pups
6th Girls 2nd Place-Wellington Queens
7th/8th Boys Champs-Wildcats
7th/8th Boys 2nd Place-Swish
7th/8th Girls Champs-Wellington Queens
7th/8th Girls 2nd Place-RC Lady Stangs
8th Girls Champs-Kansas United 2025
8th Girls 2nd Place-Team Price
January 9th-10th, 2021
KYBT Pratt
3rd/4th Boys-Heat
3rd/4th Boys-Kansas United
3rd/4th Boys-Great Bend
3rd/4th Boys-Buhler
3rd/4th Girls Champs-Wichita Express
3rd/4th Girls 2nd Place-Lady Red
5th/6th Boys-Running Rebels
5th/6th Boys-DC Xplode
5th/6th Boys-Larned
5th/6th Boys-Kansas United
5th/6th Girls Champs-Med Lodge Heat
5th/6th Girls 2nd Place-Lady Cheetahs
January 9th, 2021
MAYB Wichita
2nd/3rd Boys Champs-Wichita Wolfpack
2nd/3rd Boys 2nd Place-Mustangs
3rd Boys Champs-WS Warriors
3rd Boys 2nd Place-Force
3rd/4th Girls Champs-Lady Stars Red
3rd/4th Girls 2nd Place-Hoisington Cardinals
4th Boys Champs-ICT Venom
4th Boys 2nd Place-Hesston
4th/5th Girls Champs-Kansas United 2029
4th/5th Girls 2nd Place-Lady Stars Blue
5th Boys Champs-Topeka Bulls Back
5th Boys 2nd Place-Panthers
5th/6th Boys Champs-RC Mustangs
5th/6th Boys 2nd Place-Hutch Heat
5th/6th Girls Champs-Hays Tribe 2028
5th/6th Girls 2nd Place-Hoisington Heat
6th Boys Red Champs-Kansas United 207
6th Boys Red 2nd Place-Wamego Warriors
6th Boys Red 3rd Place-McPherson Bullpups
6th Boys Black Champs-Hays Tribe 2027
6th Boys Black 2nd Place-Pratt Ballers
6th Boys Black 3rd Place-Comets
6th Girls Black Champs-Wellington Queens
6th Girls Black 2nd Place-Hays Herd
6th/7th Girls Red Champs-Lady Pups
6th/7th Girls Red 2nd Place-Sugar Racers
Middle School Girls Champs-SSA/Gameball Elite
Middle School Girls 2nd Place-Wichita Stars
January 2nd, 2021
MAYB Wichita
2nd/3rd Boys Champs-Team ICT 2031
2nd/3rd Boys 2nd Place-Hays Tribe 2030
2nd/3rd Girls Champs-Topeka Sparks
2nd/3rd Girls 2nd Place-Hot Shots
3rd Boys Champs-Force
3rd Boys 2nd Place-Salina Flyers
4th/5th Boys Champs-Concordia Bulls
4th/5th Boys 2nd Place-Hornets
4th/5th Girls Champs-Hays Herd
4th/5th Girls 2nd Place-Next Level Eclipse
5th Girls Champs-Hays Tribe 2028
5th Girls 2nd Place-Swish
5th/6th Boys Champs-Team ICT 2029
5th/6th Boys 2nd Place-Wichita Wildcats
6th Boys Black Champs-Mulvane Knights
6th Boys Black 2nd Place-Kansas Kings
6th Boys Red Champs-WCS Stealers
6th Boys Red 2nd Place-Caney
6th Girls Champs-Hays Tribe 2027
6th Girls 2nd Place-Larned Indians
7th/8th Boys Champs-Salthawks
7th/8th Boys 2nd Place-Swish
8th Boys Champs-WW Rage
8th Boys 2nd Place-McPherson Pups
December 19th, 2020
MAYB Wichita
3rd Boys Champs-Buhler Crusaders
3rd Boys 2nd Place-Team ICT 2031
4th Boys Champs-Team ICT 2029
4th Boys 2nd Place-ICT Venom
4th/5th Girls Champs-Lady Eagles
4th/5th Girls 2nd Place-Buhler Crusaders
5th Boys Black Champs-Wichita Wildcats
5th Boys Black 2nd Place-Panthers
5th Boys Red Champs-Owls
5th Boys Red 2nd Place-Wildcats
5th/6th Girls Champs-Wellington Queens
5th/6th Girls 2nd Place-Sugar Racers
6th Boys Black Champs-RC Mustangs
6th Boys Black 2nd Place-McPherson Bullpups
6th Boys Red Champs-Central Kansas Chaos
6th Boys Red 2nd Place-Mulvane Knights
7th Boys Champs-Andover Bucks
7th Boys 2nd Place-316 Swoosh
8th Boys Champs-NDO
8th Boys 2nd Place-Agilign Fair
December 12th, 2020
MAYB Wichita
3rd/4th Boys Champs-Hesston
3rd/4th Boys 2nd Place-Andover Jaguars
5th Boys Champs-Owls
5th Boys 2nd Place-Andover Shockers 2028
5th/6th Girls Champs-Sugar Racers
5th/6th Girls 2nd Place-Lady Pups
6th Boys Champs-Wichita Express
6th Boys 2nd Place-WCS Stealers
6th/7th Boys Champs-Agilign
6th/7th Boys 2nd Place-Wildcats
7th Boys Champs-316 Swoosh
7th Boys 2nd Place-Andover Bucks
8th Boys D1 Champs-NDO
8th Boys D1 2nd Place-JC Elite Jr. Jays
8th Boys D2 Champs-Abilene Longhorns
8th Boys D2 2nd Place-Valley Center Hornets
December 12th, 2020
MAYB Hays
3rd/4th Boys Champs-Hays Tribe - Funk
3rd/4th Boys 2nd Place-Pratt Greenbacks
4th/5th Girls Champs-Hays Herd
4th/5th Girls 2nd Place-Larned Lady Indians
5th Boys Champs-Hays Herd
5th Boys 2nd Place-Hays Tribe
5th/6th Girls Champs-Hays Tribe 2028
5th/6th Girls 2nd Place-Hays Tribe 2027
6th Boys Champs-Hays Herd
6th Boys 2nd Place-Hays Tribe 2027
December 5th-6th, 2020
MAYB Wichita Winter Kickoff
3rd Boys Champs-Wichita Grizzlies Elite 2030
3rd Boys 2nd Place-Dynasty
3rd/4th Girls 8.5ft Champs-Wellington Queens
3rd/4th Girls 8.5ft 2nd Place-Team Swish
3rd/4th Girls 10ft Champs-Kansas United 2029
3rd/4th Girls 10ft 2nd Place-Wichita Runnin' Rebels
4th Boys Champs-KS United 2030
4th Boys 2nd Place-ICT Venom
5th Girls D2 Champs-Hays Tribe 2028
5th Girls D2 2nd Place-Cheney Cardinals
5th Girls D1 Champs-Wishockem Lady Ballers
5th Girls D1 2nd Place-OKPWP 2028
5th/6th Boys D3 Champs-Team Peace
5th/6th Boys D3 2nd Place-Owls
5th/6th Boys D2 Champs-Express 2028 A
5th/6th Boys D2 2nd Place-Little Cats
5th/6th Boys D1 Champs-Drive 5 Power Elite 2028
5th/6th Boys D1 2nd Place-Dynasty
6th Boys D3 Champs-WCS Stealers
6th Boys D3 2nd Place-Hays Herd
6th Boys D2 Champs-OKPWP Red 2027
6th Boys D2 2nd Place-Mustangs
6th Boys D1 Champs-Drive 5 Power Elite 2027
6th Boys D1 2nd Place-Wichita Grizzlies Elite 2027
6th/7th Girls D3 Champs-Salina Sharks
6th/7th Girls D3 2nd Place-Larned Indians
6th/7th Girls D2 2nd Place-Wellington Queens
6th/7th Girls D1 Champs-OK PWP 2027
6th/7th Girls D1 2nd Place-OK Xtreme
7th Boys D2 Champs-Andover Bucks
7th Boys D2 2nd Place-Kansas Defenders 2026
7th Boys D1 Champs-Drive 5 Power Elite 2026
7th Boys D1 2nd Place-Team Buddy Buckets
8th Boys D3 Champs-Valley Center Hornets
8th Boys D3 2nd Place-Wellington
8th Boys D2 Champs-Rising Stars 2025 Black
8th Boys D2 2nd Place-316 Super Sonics
8th Boys D1 Champs-PivotLife Hawks
8th Boys D1 2nd Place-Drive 5 Power Elite 2025
November 28th, 2020
MAYB Wichita
5th Boys Champs-KS United 4th
5th Boys 2nd Place-Wichita Wildcats
8th Boys Champs-NDO
8th Boys 2nd Place-McPherson Pups
November 20th-22nd, 2020
Turkey Shootout Tournament hosted by Olathe Parks & rec
3rd Boys Champs-Swarriors
3rd Boys 2nd Place-Wrecking Balls
4th Boys Champs-The Giants
4th Boys 2nd Place-South KC Jays
4th Girls Champs-The Hornets
4th Girls 2nd Place-KC Future
November 21st, 2020
MAYB Wichita
3rd/4th Red Boys Champs-Team ICT 2029
3rd/4th Red Boys 2nd Place-Kansas United 2030
3rd/4th Blue Boys Champs-ICT Venom
3rd/4th Blue Boys 2nd Place-Hesston
4th/5th Girls Champs-Swish
4th/5th Girls 2nd Place-Lady Eagles
5th/6th Boys Champs-Kansas United 2029
5th/6th Boys 2nd Place-Agilign Fair
6th Girls Champs-Wichita Express
6th Girls 2nd Place-Salina Sharks
7th/8th Boys Champs-Butler Starz
7th/8th Boys 2nd Place-Agilign Fair
November 21st, 2020
MAYB Lawrence
4th/5th Boys Champs-KC Grit N Grind
4th/5th Boys 2nd Place-Legacy
6th Boys Champs-MBC Anthony
6th Boys 2nd Place-Northland Defenders Red
8th Boys Champs-MBC Burch
8th Boys 2nd Place-JC Elite Jr. Jays
Last Season's Qualifying Teams (2019-20)
February 23rd, 2020
Wamego Basketball Association February Tourney
3rd Boys Champs-Topeka Cyclones
3rd Boys 2nd Place-Wamego
4th Boys Champs-Dawgs
4th Boys 2nd Place-Warriors
5th Boys Red Champs-Wamego Warriors
5th Boys Red 2nd Place-Topeka Mavericks
6th Boys Champs-MHK Thunder
6th Boys 2nd Place-Wamego
7th Girls Champs-Powerhouse Hoops Pink
7th Girls 2nd Place-Rock Creek Lady Stangs
February 22nd, 2020
MAYB Andover/Wichita
2nd/3rd Boys Champs-Hays Tribe 2029
2nd/3rd Boys 2nd Place-ETP 2029
3rd/4th Girls Champs-Wichita Runnin Rebels
3rd/4th Girls 2nd Place-AC Tigers
4th Boys Champs-Grizzly Gang
4th Boys 2nd Place-Sedgwick Cardinals
5th Boys Champs-Eagles
5th Boys 2nd Place-Kansas Kings
6th Boys Champs-316 Swoosh
6th Boys 2nd Place-Kansas Defenders
6th Girls Champs-Hot Shots
6th Girls 2nd Place-KS Bluejays
7th Boys Champs-WW Rage
7th Boys 2nd Place-Cheney
8th Boys Champs-Team 2024
8th Boys 2nd Place-Mid-KS Jets
MAYB Hays
4th Boys Champs-Hays Tribe 2028
4th Boys 2nd Place-Hays Herd
4th/5th Girls Champs-Hays Tribe 2027
4th/5th Girls 2nd Place-Hays Herd
5th/6th Boys Champs-Panthers Black
5th/6th Boys 2nd Place-Hays Tribe 2026
6th Girls Champs-Hays Tribe 2026
6th Girls 2nd Place-Southwest Express
7th/8th Girls Champs-Hays Tribe 2025
7th/8th Girls 2nd Place-Russell Storm
8th Boys Champs-Leopards
8th Boys 2nd Place-Western Cyclones
MAYB Lawrence
3rd Boys Champs-KC Grizzlies 2029
3rd Boys 2nd Place-Topeka Supersonics
4th Boys Blue Champs-Wolfpack
4th Boys Blue 2nd Place-KS United Select
4th Boys Red Champs-Ndalab
4th Boys Red 2nd Place-KS United
4th/5th Girls Champs-Eclipse Black
4th/5th Girls 2nd Place-Destroyers
5th Boys Blue Champs-KC Grizzlies 2027 Navy
5th Boys Blue 2nd Place-Rising Sons
5th Boys Red Champs-Hutch Heat
5th Boys Red 2nd Place-Ndalab
5th/6th Girls Champs-KC Crush
5th/6th Girls 2nd Place-Lady Running Rebels
6th Boys Champs-KC Grizzlies 2027 White
6th Boys 2nd Place-Powerhouse Hoops Green
Wamego Basketball Association February Tourney
4th Boys Champs-Topeka Vikings
4th Boys 2nd Place-Rock Creek Mustangs
4th Girls Champs-Wamego Lady Raiders
4th Girls 2nd Place-Surge
5th Girls Red Champs-KS Swish
5th Girls Red 2nd Place-Lady Stangs
5th Girls White Champs-Purple Lightning
5th Girls White 2nd Place-MHK Blitz
6th Girls Champs-MHK Elite
6th Girls 2nd Place-*
7th Girls Champs-Driven
7th Girls 2nd Place-Momentum
February 15th, 2020
MAYB Cheney
3rd/4th Boys Champs-United 2029/30
3rd/4th Boys 2nd Place-Cardinals
3rd/4th Girls Champs-Andale
3rd/4th Girls 2nd Place-Lady Eagles
4th Boys Champs-Team ICT 2029
4th Boys 2nd Place-Wichita Grizzlies
4th/5th Girls Champs-Chaos
4th/5th Girls 2nd Place-Wichita Thunder
5th Boys Champs-Cheney Cardinals
5th Boys 2nd Place-Buhler Crusaders
5th/6th Girls Champs-Hot Shots
5th/6th Girls 2nd Place-Cheney
7th Boys Champs-Cheney
7th Boys 2nd Place-Andale Indians
8th Boys Champs-Cheney Cardinals
8th Boys 2nd Place-ML Indians
MAYB Salina
3rd Boys Champs-Salthawks
3rd Boys 2nd Place-Hesston
3rd Girls Champs-Salina Storm 2029
3rd Girls 2nd Place-Manhattan Blitz 2029
4th Boys Champs-Wildcats
4th Boys 2nd Place-TarHawks
4th Girls Champs-Hays Tribe 2028
4th Girls 2nd Place-Powerhouse Hoops Green 2028
5th Boys Blue Champs-Hutch Heat
5th Boys Blue 2nd Place-Rock Creek Wolfpack
5th Boys Red Champs-Hays Herd
5th Boys Red 2nd Place-Hays Tribe 2027
5th Girls Champs-Salina Storm
5th Girls 2nd Place-Hays Tribe 2027
6th Boys Champs-Team 2026
6th Boys 2nd Place-ICT YoungBallerz 2026
6th Girls Champs-McPherson Lady Pups
6th Girls 2nd Place-Hays Tribe 2026
7th/8th Boys Champs-Salina Saints
7th/8th Boys 2nd Place-Thunder
7th/8th Girls-Barton County Coyotes
7th/8th Girls-Christ Prep Academy
7th/8th Girls-Hoisington Heat
7th/8th Girls-Spark
MAYB Wellington
2nd/3rd Boys Champs-ICT Venom
2nd/3rd Boys 2nd Place-Dukes
3rd/4th Girls Champs-Wichita Express
3rd/4th Girls 2nd Place-AC Tigers
4th Boys Champs-Goddard
4th Boys 2nd Place-Basket Hounds
5th Boys Champs-Spartans
5th Boys 2nd Place-Valley Center Hornets
5th/6th Girls Champs-Wellington Queens 6
5th/6th Girls 2nd Place-Wellington Queens 5
6th Boys Champs-Wellington
6th Boys 2nd Place-ICT Celts
Middle School Girls Champs-Mid America Hustle
Middle School Girls 2nd Place-Bad Hair Day Renegades
February 8th, 2020
KYBT Great Bend
3rd/4th Girls Champs-*
5th/6th Girls Champs-*
5th/6th Girls 2nd Place-*
5th/6th Boys Champs-*
5th/6th Boys 2nd Place-*
MAYB Newton
4th Boys Champs-Panthers
4th Boys 2nd Place-Concordia Bulls
5th Boys Champs-Kansas Defenders
5th Boys 2nd Place-Trinity Celtics
6th Boys-Emporia Hornets
6th Boys-Panthers Black
7th Boys Champs-Cheney
7th Boys 2nd Place-Newton Railers
8th Boys Champs-Beloit Ballers
8th Boys 2nd Place-Railers
MAYB Topeka
3rd/4th Boys Champs-KC Grit and Grind
3rd/4th Boys 2nd Place-Topeka Edge
5th/6th Girls Champs-Powerhouse Hoops Pink
5th/6th Girls 2nd Place-KC Phenom
6th Boys Champs-Emporia Warriors
6th Boys 2nd Place-Powerhouse Hoops Green
7th Girls Champs-KC Phenom
7th Girls 2nd Place-KC Sparks
8th Girls Champs-Power House
8th Girls 2nd Place-KS Flex Elite
MAYB Andover
3rd/4th Girls Champs-Kansas United 2029
3rd/4th Girls 2nd Place-Great Bend Panthers
4th/5th Girls Champs-Manhattan Blitz
4th/5th Girls 2nd Place-NL Eclipse
5th/6th Girls Champs-Lady Blazers
5th/6th Girls 2nd Place-Lady Pups
Middle School Girls Champs-Kansas United 2024
Middle School Girls 2nd Place-NL Eclipse Red
February 8th-9th, 2020
Fort Scott Youth Basketball Tournament
3rd Girls Champs-*
3rd Girls 2nd Place-*
3rd/4th Boys Champs-Harrisonville
3rd/4th Boys 2nd Place-Frontenac Raiders
4th Girls Champs-Pittsburg Diamonds
4th Girls 2nd Place-Nevada
5th Boys Champs-Harrisonville
5th Boys 2nd Place-Nevada Tigers
5th Girls Champs-*
6th Girls Champs-Swish
6th Girls 2nd Place-Paola Power
6th Boys Champs-Nevada Tigers
6th Boys 2nd Place-Pitt Saints
February 1st, 2020
MAYB Riley Co.
3rd Girls Champs-Rock Creek Lady Stangs
3rd Girls 2nd Place-Manhattan Blitz 2029
5th/6th Girls Champs-Chapman Irish
5th/6th Girls 2nd Place-Clay Center Tigers
7th Girls Champs-Raiders
7th Girls 2nd Place-Topeka Momentum
MAYB Lindsborg
3rd Boys Champs-Salthawks
3rd Boys 2nd Place-McPherson Bullpups
3rd/4th Girls Champs-Lady Pups 2028
3rd/4th Girls 2nd Place-Hays Herd
4th Boys Champs-Hays Herd
4th Boys 2nd Place-Hays Tribe 2028
4th Girls Champs-Swish
4th Girls 2nd Place-Hays Tribe 2028
5th Boys Champs-Hays Herd
5th Boys 2nd Place-Mcpherson Bullpups
5th/6th Girls Champs-Lady Pups
5th/6th Girls 2nd Place-Little River
6th Boys Champs-Hutch Heat
6th Boys 2nd Place-Team 2026
7th/8th Boys Champs-Trojans
7th/8th Girls Pool A Champs-Barton County Coyotes
7th/8th Girls Pool A 2nd Place-Hesston
7th/8th Girls Pool B Champs-Scott City Select
7th/8th Girls Pool B 2nd Place-Wichita Stars
MAYB Kingman
4th Boys Champs-Team ICT 2029
4th Boys 2nd Place-Wichita Grizzlies
5th Boys Champs-Spartans
5th Boys 2nd Place-Kansas Defenders 2027
6th Boys Champs-Swoosh
6th Boys 2nd Place-Sterling Black Bears
7th Boys Champs-Andale Indians
7th Boys 2nd Place-Team ICT 2026
MAYB Wichita
3rd Boys Champs-Andover Jaguars
3rd Boys 2nd Place-ETP 2029
5th/6th Boys Champs-Kansas Defenders
5th/6th Boys 2nd Place-Primetime Express
6th Girls Champs-Next Level Eclipse
6th Girls 2nd Place-Lady Express
8th Boys Champs-MoKan Rage
8th Boys 2nd Place-Hesston
8th Girls Champs-SEK Vipers
8th Girls 2nd Place-Midwest United 1
WCS "No Zone" Tournament
3rd Boys Champs-WCS Buckets
4th Boys Champs-Central KS Mayhem
4th Boys 2nd Place-SES Jets
5th/6th Boys Champs-WCS Buckets
5th/6th Boys 2nd Place-Derby Panthers
5th/6th Girls Champs-Manhattan Elite
5th/6th Girls 2nd Place-Salina Magic
February 1st-2nd, 2020
Basehor-Linwood Bobcat Winter Classic
3rd Girls Champs-Destroyers
4th Boys Champs-Hoops Squad 2028
4th Boys 2nd Place-LV Kings
5th/6th Boys Champs-Vipers
5th/6th Boys 2nd Place-Ball Hogs
6th Boys Champs-Bobcats
6th Boys 2nd Place-KC Thunder White
Frontenac Fast Break Tournament
4th Boys Champs-Bulldogs
4th Boys 2nd Place-*
4th Girls Champs-*
4th Girls 2nd Place-*
5th Girls Champs-Skywalkers
5th Girls 2nd Place-SEK Elite
6th Boys Champs-*
6th Boys 2nd Place-*
6th Girls Champs-Skywalkers
6th Girls 2nd Place-Storm
January 25th, 2020
MAYB Wichita
4th/5th Boys Champs-Tarhawks
4th/5th Boys 2nd Place-KS Kings
6th Boys Champs-Team ICT
6th Boys 2nd Place-316 Swoosh
Middle School Boys Champs-Cheney
8th Girls Champs-SEK Vipers
Little Apple Classic hosted by Manhattan Basketball Association
3rd Boys Champs-Manhattan Wolves
3rd Boys 2nd Place-Manhattan Storm
3rd/4th Girls Champs-Power Hoops Green 2028
3rd/4th Girls 2nd Place-TUS Lady Stars
4th Boys North Champs-Hanover Wildcats
4th Boys North 2nd Place-Clay Center Tigers
4th Boys South Champs-Wildcats
4th Boys South 2nd Place-Topeka Bulls Red
5th Boys Champs-Wamego Warriors
5th Boys 2nd Place-Hays Tribe 2027
5th Girls North Champs-Kansas Swish
5th Girls North 2nd Place-Lady Stangs
5th Girls South Champs-Salina Storm
5th Girls South 2nd Place- Salina Sharks
6th Boys West Champs-Hutch Heat 2026
6th Boys West 2nd Place-Powerhouse Hoops
6th Boys East Champs-Manhattan Rockets
6th Boys East 2nd Place-Council Grove
6th Boys Central Champs-Abilene Defenders
6th Boys Central 2nd Place-KS Triple Threat
6th Girls West Champs-Rivals
6th Girls West 2nd Place-Wichita Lady Express 2027
6th Girls East Champs-Shawnee Crush
6th Girls East 2nd Place-Blue River Elite
MAYB Great Bend
2nd/3rd Girls Champs-Hoisington Cardinals
3rd Boys Champs-Hays Tribe 2029
3rd Boys 2nd Place-Derby Panthers
3rd/4th Girls Champs-Great Bend Panthers
4th Boys Champs-Panthers
4th/5th Girls Champs-Larned Indians
5th Boys Champs-Pratt Ballers
6th Boys Champs-Panther Black
6th Boys 2nd Place-SES Swish
6th/7th Girls Champs-Barton County Coyotes Black
6th/7th Girls 2nd Place-Barton County Coyotes Red
MAYB Lawrence
4th Boys Blue Champs-Wolfpack
4th Boys Blue 2nd Place-KC Hustle
4th Boys Red Champs-AK Jayhawks
4th Boys Red 2nd Place-Hays Tribe 2028
4th/5th Girls Champs-Powerhouse Hoops Green 2027
4th/5th Girls 2nd Place-Topeka Threat
5th Boys Blue Champs-WCS Stealers
5th Boys Blue 2nd Place-Vikings
5th Boys Red Champs-KC Bulldogs
5th Boys Red 2nd Place-Warriors
6th Boys Blue-Powerhouse Hoops Green
6th Boys Blue-Emporia Hornets
6th Boys Red Champs-Force
6th Boys Red 2nd Place-Wichita Warriors
6th Girls Champs-Elite
6th Girls 2nd Place-*
8th Girls Champs-Powerhouse Hoops
8th Girls 2nd Place-Defenders
MAYB Wichita
2nd/3rd Girls Champs-Wichita Runnin Rebels
2nd/3rd Girls 2nd Place-Pride
3rd Boys Champs-Salthawks
3rd Boys 2nd Place-Andover Jaguars
3rd/4th Boys Champs-United 2029
3rd/4th Boys 2nd Place-Agilgn
4th Girls Champs-Wichita Lady Grizzlies
4th Girls 2nd Place-Cheney Cardinals
5th Boys Gold Champs-Kansas Defenders 2027 Selmon
5th Boys Gold 2nd Place-Wichita Grizzlies Elite 2027
5th Boys Silver Champs-Wichita Elite 2028
5th Boys Silver 2nd Place-Mulvane Knights
5th Girls Champs-NLE 2027 - Orange
5th Girls 2nd Place-Lady Pups
6th Boys Gold Champs-Team 2026
6th Boys Gold 2nd Place-NLHA Andover
6th Boys Silver Champs-316 Swoosh
6th Boys Silver 2nd Place-Kansas Defenders
6th Boys Bronze Champs-Wichita Express
6th Boys Bronze 2nd Place-Mulvane Gators
6th Girls Gold Champs-NLE 2026
6th Girls Gold 2nd Place-Hot Shots
6th Girls Silver Champs-Lady Shockers
6th Girls Silver 2nd Place-Cyclones
7th Boys Champs-Team ICT 2026
7th Boys 2nd Place-Defenders
7th Girls Champs-Wichita Stars
7th Girls 2nd Place-Team Price
8th Girls Champs-Kansas United
8th Girls 2nd Place-Midwest United
January 18th-19th, 2020
Arma Classic hosted by Northeast Jr. High
3rd Girls Champs-Riverton Rams
3rd Girls 2nd Place-Pitt Dream
4th Boys Champs-Frontenac Raiders
4th Boys 2nd Place-Arma Vikings
5th Boys Champs-Pittsburg SMC
5th Boys 2nd Plac-Nevada Tigers
5th Girls Champs-SEK Elite
6th Boys Champs-Pitt Hoopers
6th Boys 2nd Place-Pitt Saints
6th Girls Champs-Girard Trojans
January 11th, 2020
MAYB Salina
3rd Boys Champs-Hays Tribe 2029
3rd Boys 2nd Place-Marymount Spartans
3rd/4th Girls Champs-Hays Tribe 2028
3rd/4th Girls 2nd Place-Great Bend Panthers
4th Boys Champs-Hays Tribe 2028
4th Boys 2nd Place-Panthers
5th Boys Champs-SES Swish
5th Boys 2nd Place-Kansas Kings
5th Girls Champs-Sugar Racers
5th Girls 2nd Place-Lady Pups
5th/6th Girls Champs-Powerhouse Hoops Pink 2027
5th/6th Girls 2nd Place-Hays Tribe 2026
6th Boys Champs-SES Swish
6th Boys 2nd Place-Panthers Black
7th Girls Champs-Rock Creek Lady Stangs
7th Girls 2nd Place-Barton County Coyotes
8th Girls Champs-Mid America
8th Girls 2nd Place-Spark
MAYB Wichita
3rd/4th Boys Champs-Agilign
3rd/4th Boys 2nd Place-Kansas United 2029
5th/6th Boys Champs-Kansas Defenders 2027 Clark
5th/6th Boys 2nd Place-River Dawgs
6th Boys Champs-NLHA Andover
6th Boys 2nd Place-316 Swoosh
MAYB Garden City
4th Boys Champs-*
4th Boys 2nd Place-*
5th/6th Boys Champs-*
5th/6th Boys 2nd Place-*
5th/6th Girls Champs-*
5th/6th Girls 2nd Place-*
7th/8th Girls Champs-*
7th/8th Girls 2nd Place-*
January 11th-12th, 2020
Clay Center Youth Basketball Tournament
3rd Boys Champs-Manhattan Storm
4th Boys Champs-Clay Center
4th Girls Champs-Abilene Dynamite
4th Girls 2nd Place-Hanover
5th Girls Champs-Chapman
5th Girls 2nd Place-Riley County Faclons
6th Girls Champs-Rivals
6th Girls 2nd Place-Lady Running Rebels
KYBT Pratt
3rd/4th Boys Champs-Pratt Runnin Rebels
3rd/4th Boys 2nd Place-Kingman Eagles
5th/6th Boys Champs-Panthers Red
5th/6th Boys 2nd Place-Larned Indians
5th/6th Girls Champs-Lady Twisters
5th/6th Girls 2nd Place-SWE
Wamego Basketball Association January Tourney
3rd Boys-Cyclones
3rd Boys-Jr. Raiders
3rd Boys-Super Sonics
3rd Boys-Jr. Raiders(Winter)
3rd Girls-Hot Shots
3rd Girls-Synergy
4th Boys Red Champs-Topeka Bulls Black
4th Boys Red 2nd Place-Wildacts
4th Boys White Champs-*
4th Girls Champs-Manhattan Blitz
4th Girls 2nd Place-Lady Raiders
5th Boys-Trojans
5th Boys-Rock Creek Wolfpack
5th Boys-OC Attack
5th Boys-Rock Creek Mustangs
5th Girls Champs-Lady Stangs
5th Girls 2nd Place-Seneca
6th Boys-Sixers
6th Boys-Ballers
6th Boys-Manhattan Rockets
6th Boys-SSA Elite
6th Girls Champs-KS Swish
6th Girls 2nd Place-Wamego Warriors
7th Girls-Driven
7th Girls-*
8th Girls Champs-Powerhouse Hoops
8th Girls 2nd Place-St. Mary's Lady Bears
January 4th, 2020
WCS New Year's Bash
3rd/4th Boys Champs-Central Kansas Mayhem
3rd/4th Boys 2nd Place-WCS Dragons
5th/6th Boys Champs-KC Thunder
5th/6th Boys 2nd Place-WCS Stealers
MAYB Dodge City
4th/5th Boys Champs-Hays Tribe 2028
4th/5th Boys 2nd Place-Gameball
6th Boys Champs-Hutch Heat
6th Boys 2nd Place-Hays Tribe
6th/7th Girls Champs-Barton Coyotes
MAYB Lindsborg
3rd Boys Champs-Hays Tribe 2029
3rd Boys 2nd Place-Kansas Rebels
4th Boys Champs-Panthers
4th Boys 2nd Place-Wichita Grizzlies
4th Girls Champs-Swish
4th Girls 2nd Place-Hays Tribe 2028
5th Boys Champs-Barton Bullets
5th Boys 2nd Place-Hays Herd
5th/6th Girls Champs-Manhattan Elite
5th/6th Girls 2nd Place-Lady Running Rebels
6th Boys Champs-Sterling Black Bears
6th Boys 2nd Place-Panthers Black
7th/8th Boys Champs-Trojans
7th/8th Boys 2nd Place-MoKan Rage
7th/8th Girls Champs-MoKan Rage
7th/8th Girls 2nd Place-MSCO Bulldogs
MAYB Winfield
5th Boys Champs-Spartans
5th Boys 2nd Place-Kansas Kings
6th Boys Champs-Sixers
6th Boys 2nd Place-316 Swoosh
6th/7th Girls Champs-ETP25
6th/7th Girls 2nd Place-Wellington Queens
January 4th-5th, 2020
Council Grove Youth Tournament
4th Boys Champs-*
4th Boys 2nd Place-*
4th Girls Champs-*
4th Girls 2nd Place-*
5th Boys Champs-Cougars
5th Boys 2nd Place-Osage City
5th Girls Champs-Hillsboro Trojans
5th Girls 2nd Place-*
6th Boys Champs-Emporia Hornets
6th Boys 2nd Place-Gametime
Brawl in the Burg
3rd Boys Champs-Carl Junction Bulldogs(MO)
3rd Boys 2nd Place-Raiders
3rd Girls Champs-Pitt Dream
3rd Girls 2nd Place-Fort Scott Tigers
4th Boys Champs-Carl Junction Bulldogs(MO)
4th Boys 2nd Place-Raiders
4th Girls Champs-Pittsburg Diamonds
4th Girls 2nd Place-Knockouts
5th Boys Champs-SMC
5th Boys 2nd Place-Runnin Bulls
5th Girls Champs-Sugar Racers
5th Girls 2nd Place-Sky Walkers(MO)
6th Boys Champs-The Pack
6th Boys 2nd Place-SEK Running Rebels
6th Boys Semifinalist-Nevada Tigers White(MO)
6th Boys Semifinalist-Sky Walkers(MO)
6th Girls Champs-Independence Orange
6th Girls 2nd Place-OK PWP Red 2026
December 28th-29th, 2019
Santa Shootout hosted by Olathe Parks & Rec
3rd Boys Champs-Giants
3rd Boys 2nd Place-Thunder
December 21st, 2019
MAYB McPherson
3rd/4th Boys Champs-Goddard
3rd/4th Boys 2nd Place- Sedgwick Cardinals
4th Boys Champs-Wildcats
4th Boys 2nd Place- Wichita Grizzlies
4th/5th Girls Champs-Lady Pups 2028
4th/5th Girls 2nd Place- Hesston
5th Boys Black Champs-Hesston
5th Boys Black 2nd Place- Kansas Magic 2027
5th Boys Red Champs-Hays Tribe 2027
5th Boys Red 2nd Place- SES Swish
5th/6th Girls Champs-Blue River Elite
6th/6th Girls 2nd Place- GB Swish
6th Boys Black Champs-Hutch Heat
6th Boys Black 2nd Place- Hoisington Cardinals
6th Boys Red Champs-Team 2026
6th Boys Red 2nd Place- Salina Flight
MAYB Wichita
4th Boys Champs-Lil Owls
4th Boys 2nd Place- Team ICT 2029
5th Boys Champs-KS Players
5th Boys 2nd Place- Wichita Grizzlies Elite 2027
6th Boys Champs-Outlaws
6th Boys 2nd Place- NLHA Andover
6th Girls Champs-Lady Express 2027
6th Girls 2nd Place- Hot Shots
MAYB Topeka
5th Boys Champs-*
6th Boys Champs-Ballers
December 14th, 2019
MAYB Hays
4th Girls Champs-Hays Tribe 2028
4th Girls 2nd Place- Ellinwood Smoke
5th Girls Champs-Hays Tribe 2027
5th Girls 2nd Place- Hays Herd
6th/7th Girls Champs-Colby
6th/7th Girls 2nd Place- GB Swish
MAYB Hutchinson
3rd/4th Boys Champs-Lil Owls
3rd/4th Boys 2nd Place- TarHawks
4th Girls Champs-Wichita Pride
4th Girls 2nd Place- Lady Pups 2028
5th Boys Champs-Kansas Defenders 2027
5th Boys 2nd Place- Spartans
6th Boys Champs- Team 2026
6th Boys 2nd Place-NLHA Andover
6th Girls Champs-Lady Shockers
6th Girls 2nd Place- Lady Tigers
MAYB Lawrence
3rd Boys Champs- KC Grizzlies 2029
3rd Boys 2nd Place-Topeka Supersonics
4th Boys Red Champs-Topeka Bulls Black
4th Boys Red 2nd Place- Topeka Edge
4th Boys Green Champs-LTD
4th Boys Green 2nd Place- Topeka Bulls Red
5th Boys Red Champs-KC Grizzlies 2027
5th Boys Red 2nd Place- KC Bulldogs
5th Boys Green Champs-KC Grizzlies 2027 White
5th Boys Green 2nd Place- Rising Sons
5th/6th Girls Champs-Topeka Threat
5th/6th Girls 2nd Place- Powerhouse Hoops Pink 2027
6th Boys Red Champs-Powerhouse Hoops
6th Boys Red 2nd Place- Topeka Matrix
6th Boys Green Champs-Kan Do Hoops
6th Boys Green 2nd Place- Reign
6th Boys Blue Champs -Kansas Sixers
6th Boys Blue 2nd Place- Ballers
7th Boys Champs-Clay Center
7th Boys 2nd Place- Topeka Cougars
MAYB Wichita
5th Boys Champs-Agilign
5th Boys 2nd Place- Kansas Kings
7th/8th Boys Champs-Abilene Longhorns
7th/8th Boys 2nd Place- 316 Super Sonics
December 14th-15th, 2019
KYBT Hutchinson
3rd/4th Boys Champs-Runnin Rebels
3rd/4th Boys 2nd Place- Hot Shots
3rd/4th Girls-Wichita Express
5th/6th Boys Champs-Hutch Heat 2026
5th/6th Boys 2nd Place- DC Explode
5th/6th Girls Champs-St. John
5th/6th Girls 2nd Place- Knuckleheads
December 7th-8th, 2019
Abilene Basketball Association Tournament
4th Boys Champs-Concordia Bulls
4th Boys 2nd Place-Rossville Bull Dawgs
4th Girls Champs-MHK Blitz
4th Girls 2nd Place-Salina Swish
5th Boys Champs-Abilene Spurs
5th Boys 2nd Place-Rock Creek Wolf Pack
5th Girls Champs-Storm
5th Girls 2nd Place-Reds
6th Boys Champs-Abilene Defenders
6th Boys 2nd Place-Lawrence Force
6th Girls Champs-Rivals Rossvile
6th Girls 2nd Place-Ellsworth
Basehor-Linwood Bobcat Tournament
4th/5th Boys Champs-LS Bobcats
4th/5th Boys 2nd Place-LV Kings
5th Boys Champs-Thunder Blue
5th Boys 2nd Place-Thunder Orange
5th Girls Champs-Lady Cats
5th Girls 2nd Place-Blue Jays
6th Boys Champs-Gametime
6th Boys 2nd Place-Topeka Ballers
6th Girls Champs-Warriors
6th Girls 2nd Place-Lightning Crushers
7th Boys Green Champs-Cardinals
7th Boys Green 2nd Place-JC Hoops
7th Boys Gold Champs-Bobcats
7th Boys Gold 2nd Place-Knights
8th Boys Champs-KC Bulldogs
8th Boys 2nd Place-Bobcats
MAYB Wichita Winter Kickoff
3rd(8.5 Feet) Boys Champs-Wichita Grizzlies Elite 2029
3rd(8.5 Feet) Boys 2nd Place-Andover Shockers 2029
3rd(10 Feet) Boys Champs-United 2029
3rd(10 Feet) Boys 2nd Place-Team ICT 2029
3rd/4th(8.5 Feet) Girls Champs-Kansas United 2029
3rd/4th(8.5 Feet) Girls 2nd Place-Wichita Pride
3rd/4th(10 Feet) Girls Champs-Wishockem Lady Ballers
3rd/4th(10 Feet) Girls 2nd Place-Wichita Lady Grizzlies Elite 2029
4th Boys Gold Champs-Wichita Elite
4th Boys Gold 2nd Place-OK Chaos 2028 Gold
4th Boys Silver Champs-316ers
4th Boys Silver 2nd Place-BallSoHard
5th Boys Gold Champs-Wichita Grizzlies Elite 2027
5th Boys Gold 2nd Place-Drive 5 Power Elite 2027
5th Boys Gold 3rd Place-Team ICT 2027
5th Boys Gold 4th Place-KS Players
5th Boys Silver Champs-Spartans
5th Boys Silver 2nd Place-Hays Herd
5th Boys Silver 3rd Place-Mustangs
5th Boys Silver 4th Place-WCS Stealers
5th Girls Champs-Lady Express 2027
5th Girls 2nd Place-NLE 2027-A
6th Boys Champs-Team ICT 2026
6th Boys 2nd Place-Drive 5 Power Elite 2026
6th Girls Champs-KC Gold 2026
6th Girls 2nd Place-Next Level Eclipse 2026
6th Girls 3rd Place-KC Sparks
6th Girls 4th Place-OKPWP 2026 Red
7th Boys D1 Champs-AK Jayhawks
7th Boys D1 2nd Place-Drive 5 Power Elite 2025
7th Boys D2 Champs-JC Jr. Jays
7th Boys D2 2nd Place-Hot Shotz
7th/8th Girls Champs-KS Bluejays
7th/8th Girls 2nd Place-NL Eclipse Red
8th Boys Champs-Drive 5 Power Elite 2024
8th Boys 2nd Place-BallSoHard
8th Boys 3rd Place-Level Up Eagles
November 22nd-24th, 2019
Turkey Shootout Tournament hosted by Olathe Parks & rec
3rd Boys Champs-Cyclones
3rd Boys 2nd Place-Giants
3rd Girls Champs-Team KC Hoops 2029
3rd Girls 2nd Place-Hornets
4th Boys Champs-Ndalab
4th Boys 2nd Place-Grizzlies
5th Boys Champs-Ball Hawks
5th Boys 2nd Place-Ball Hogs
5th Girls Champs-Spring Hill Attack
5th Girls 2nd Place-Dominators
6th Boys Champs-Thunder
6th Boys 2nd Place-Timberwolves
November 23rd, 2019
MAYB Wichita
3rd/4th Boys Champs-Agilign
3rd/4th Boys 2nd Place-Team ICT 2029
4th Girls Champs-Wichita Lady Grizzlies Elite 2028
4th Girls 2nd Place-Lady Pups 2028
5th Boys-Kansas Defenders 2027
5th Boys-Wichita Grizzlies Elite
5th Boys-Valley Center
5th Boys-Wichita Express 2027
6th Girls Champs-Next Level Eclipse 2026
6th Girls 2nd Place-Independence Orange
6th Boys-Trained 2 Go
6th Boys-316 Swoosh
6th Boys-Team 2026
6th Boys-Ribeyes
7th Boys Champs-Team ICT 2026
7th Boys 2nd Place-Hornets
8th Boys Champs-316 Gators
8th Boys 2nd Place-Abilene Longhorns
November 16th, 2019
MAYB Lawrence
3rd/4th Boys Champs-Kansas United
3rd/4th Boys 2nd Place-Wolfpack
5th Boys Blue Champs-KC Bulldogs
5th Boys Blue 2nd Place-Topeka Blues
6th Boys Red Champs-Force
6th Boys Red 2nd Place-Lawrence Kings
6th Boys Blue Champs-Powerhouse Hoops Green
6th Boys Blue 2nd Place-KC Soldiers
7th Boys Champs-KS United
7th Boys 2nd Place-JB XTreme
8th Boys Champs-Powerhouse Hoops
8th Boys 2nd Place-NoTo Vikings
MAYB Nickerson
5rd/6th Boys Champs-Sterling Black Bears
5rd/6th Boys 2nd Place-Hesston
MAYB Salina
3rd/4th Boys Champs-Gameball
3rd/4th Boys 2nd Place-Wildcats
4th/5th Girls Champs-Powerhouse Hoops Green 2027
4th/5th Girls 2nd Place-Salina Elite 2027
5rd/6th Boys Champs-Hays Tribe 2026
5rd/6th Boys 2nd Place-Salina Flight
5rd/6th Girls Champs-Topeka Threat
5rd/6th Girls 2nd Place-Gameball
7th Boys Champs-JC Jr. Jays
7th Boys 2nd Place-Clay Center
MAYB Wichita
5rd/6th Boys Champs-Team ICT 2026
5rd/6th Boys 2nd Place-Team ICT 2027
7th/8th Boys Champs-Agilign
7th/8th Boys 2nd Place-Butler Timberwolves
November 9th
MAYB Hillsboro
6th Girls-Wellington Queens Black
6th Girls-Lady Bearcats
5th Girls-Wellington Queens Red
November 9th
MAYB Wichita
6th Boys Champs-Kansas Defenders
6th Boys 2nd Place-Hutch Heat
7th/8th Boys Champs-316 Gators
7th/8th Boys 2nd Place-Maize Eagles
November 2nd, 2019
MAYB Topeka
4th/5th Boys Champs- Mavericks
4th/5th Boys 2nd Place- Topeka Edge
6th Boys Champs- Matrix
6th Boys 2nd Place- Emporia Hornets
7th Boys Champs- JC JR Jays
7th Boys 2nd Place- Top City Lakers
8th Boys Champs- 94x50 Elite
8th Boys 2nd Place- NoTo Vikings
MAYB Wichita
6th/7th Boys Champs- ICT Young Ballers
Qualifying team photos are posted on our Facebook page each weekend!