skip navigation

2021-22 Qualified teams to date

State Qualified teams will be listed here as Qualifier tournaments and leagues are completed. The State Eligibility Committee will place all qualifying teams in the appropriate division, Club or "Feeder/School" and then - as number of entries allow - Gold or Silver within the division.

At Large Bids   Occasionally, the State Committee will grant a State qualification to a team based on its overall body of work throughout the regular season.  View At-Large application and bids granted season-to-date

Questions about Qualifying?  Contact Tournament Director, Chase Gardiner, via phone at 812-269-2993 ext. 4 or via email.

2020-21 List of Qualified Teams:

March 14, 2021
FAAST March Challenge (Whitmore Lake, MI)
3rd Boys- Common Bond
3rd Boys- MS Flight
7th Boys Champs- Detroit Bulldogs
7th Boys 2nd place- Always Basketball

March 13, 2021
FAAST March Challenge (Toledo, OH)
4th Boys- Cobras 
4th Boys- Bedford 
5th Boys Champs- Cobras
5th Boys 2nd place- Bedford Select
6th Boys Champs- Perrysburg 
6th Boys 2nd place- NWO Mavericks 

FAAST March Challenge (Jackson, MI)
5th/6th Girls- MS Flight 
5th/6th Girls- 76ers 
5th/6th Girls - Marshall Redhawks 
6th Boys Champs- O3
6th Boys 2nd place- MSF Flight
7th Boys Champs- Triple Threat
7th Boys 2nd place- Pennfield
8th Boys Champs- MI Jayhawks 
8th Boys 2nd place- Portage Flight

FAAST March Challenge (Whitmore Lake, MI)
3rd Boys Champs- Next Generation 
3rd Boys 2nd place- LPA Pirates
3rd Girls Champs- Flat Rock Stampeded
3rd Girls 2nd place- MS Flight 
4th Boys Champs- Brighton
4th Boys 2nd place- Novi Cats Green
4th/5th Girls Champs- NWO Elite
4th/5th Girls 2nd place- Hype
5th Boys Champs- Grand Ledge
5th Boys 2nd place- South Lyon
6th Boys Champs- Oakland Elite
6th Boys 2nd place- Detroit Bulldogs
7th/8th Girls Champs- Lady Lightning 
7th/8th Girls 2nd place- Lady Legacy
8th Boys Champs- Midland Gunners
8th Boys 2nd place- 4Real

The Complex Girls All Star Tournament (West Portsmouth, OH)
4th Girls Champs- Valley
4th Girls 2nd place- West
6th Girls Champs- West
6th Girls 2nd place- Rock Hill

March 5-7, 2021
Massillon Shootout (Massillon, OH)
3rd Boys Champs- Jackson
3rd Boys 2nd place- BGCM
4th Boys Champs- Green Orange
4th Boys 2nd place- Jackson Gold
4th Boys Semifinalist- Green Black
4th Boys Semifinalist- New Philadelphia
4th Girls Champs- Stow Bulldogs
4th Girls 2nd place- GlenOak Prosser
5th Boys Gold Champs- Massillon Williams
5th Boys Gold 2nd place- St. Clairsville
5th Boys Silver Champs- Massillon Smith
5th Boys Silver 2nd place- Brecksville Bees
5th Boys Silver Semifinalist- Lake Blue
5th Boys Silver Semifinalist- Glenoak Gold
5th Girls Champs- Massillon
5th Girls 2nd place- Jackson
6th Boys Champs- Massillon
6th Boys 2nd place- Hoover Black
6th Boys Semifinalist- Glenoak
6th Boys Semifinalist- Norwayne
6th Girls Champs- Stow
6th Girls 2nd place- Hilliard Cats

March 7, 2021
FAAST March Madness (Whitmore Lake, OH)
6th Boys Champs- BCB TC
6th Boys 2nd place- Reach Legends
6th Girls Champs- CCE
6th Girls 2nd place- St Lynx
7th Boys Champs- Mi Bruisers
7th Boys 2nd place- Delta Force
7th/8th Girls Champs- Pro-Day Lightning
7th/8th Girls 2nd place- 76ers
8th Boys- Twisters
8th Boys- BDT Storm or Twisters

March 6-7, 2021
Heritage Hills Boys Tourney 6/7/8 (Lincoln City, IN)
4th Boys- Mt. Vernon
5th Boys- Jasper Black



The Complex Boys All Star Tournament (West Portsmouth, OH)
3rd Boys Champs- Valley
3rd Boys 2nd place- Symmes Valley
4th Boys Champs- South Webster
4th Boys 2nd place- Wheelersburg
5th Boys- Ironton
5th Boys- West Siders
6th Boys Champs- Rock Hill
6th Boys 2nd place- Wheelersburg

Forest Park Boys Shootout 6/7/8 (Ferdinand, IN)
6th Boys Champs- Reitz
6th Boys 2nd place- Forest Park
7th Boys- Gibson Southern
7th Boys- Memorial
8th Boys Champs- Holy Trinity
8th Boys 2nd place- Memorial

March 6, 2021
JCC Boomertown Invite (Portland, IN)
3rd Boys- Coldwater
3rd Boys- Franklin County
3rd/4th Girls Champs- Franklin County 4h
3rd/4th Girls 2nd place- Coldwater 4th
4th Boys- Chargers
4th Boys- Dekalb
5th Boys Champs- HSE Blue
5th Boys 2nd place- Eastern Hancock
5th Girls Champs- North Central Eagles
5th Girls 2nd place- Monroe Central
6th Boys Champs- Purple Falcons
6th Boys 2nd place- Noblesville Black
8th Boys- Adams Central
8th Boys- SuperSonics or Heritage

FAAST March Madness (Toledo, OH) 
3rd/4th Boys-Micigan Cobras Cold
3rd/4th Boys-Perrysburg
4th/5th Girls Champs- Findlay
4th/5th Girls 2nd place- Lady Mules
6th Boys Champs-Maumee Bay Turf
6th Boys 2nd Place-Mavericks
6th Girls- *Pistons Elite
6th Girls- *MIchigan Lady Cats or Michigan Cobras
7th Boys Champs-GL Black
7th Boys 2nd Place-Spartans
7th Girls Champs- Michigan Cobras
7th Girls 2nd place- NWO Warriors
8th Boys Champs-*
8th Boys 2nd Place-*

FAAST March Madness (Battle Creek, MI) 
3rd/4th Boys-Northridge Hustle Black
3rd/4th Boys-Northride Hustle Green or TTK Titans
5th Boys Champs-BC Pistons
5th Boys 2nd Place-Delta Force
4th Girls Champs- MS Flight
4th Girls 2nd place- CCE
5th Girls Champs- Saline
5th Girls 2nd place- Mi Crossover
5th Girls- CCE White
5th Girls- Comets
6th Girls Champs- GL Game Day
6th Girls 2nd place- Lady Eddies
7th Boys-Triple Threat Martin
7th Boys-DeKalb or Lakeside-Shea
8th Boys Champs-GL Warriors 
8th Boys 2nd Place-The Process

FAAST March Madness (Whitmore Lake, OH) 
3rd Boys- NO Wolfpack
3rd Boys 2nd place- Junior Jets
4th Boys Champs- Northville Orange
4th Boys 2nd place- MS Flight
5th Boys - Northville Orange
5th Boys- O3
6th Boys Champs- Northville
6th Boys 2nd place- MS Flight - Zyla
7th Boys Champs- TC Havoc
7th Boys 2nd place- GL Warriors or MS Flight
8th Boys Champs- Novi Cats Green
8th Boys 2nd place- Tri County Twisters

FAAST March Madness (Lapeer, MI) 
4th Boys- Oakland Wolfpack
4th Boys- InspireU
6th Boys Champs-Running Rebels
6th Boys 2nd Place-FA
8th Boys-Impact 810 Elite
8th Boys -Midland Games

February 28, 2021
Heritage Hills Boys Tourney 6/7/8 (Lincoln City, IN)
6th Boys- Reitz
6th Boys- North (Scott)
6th Boys- North Knox 
6th Boys- Memorial
7th Boys- Evansville North
7th Boys- Holy Trinity
8th Boys- Memorial

Forest Park Boys Shootout 3/4/5 (Ferdinand, IN)
3rd Boys- Forest Park
3rd Boys- Perry Central
4th Boys- Jasper
4th Boys- Heritage Hills
5th Boys Champs- Memorial
5th Boys 2nd place- Forest Park

Girls Bruin Classic (Hartford City, IN)
3rd Girls Champs- HSE White
3rd Girls 2nd place- Carmel Blue
4th Girls Champs- Norwell
4th Girls 2nd place- Connersville
5th Girls Champs- Homestead
5th Girls 2nd place- Huntington
6th Girls Champs- Carmel Gold
6th Girls 2nd place- Norwell
7th Girls Champs-  Homestead
7th Girls 2nd place- Daleville
8th Girls Champs- Huntington
8th Girls 2nd place- Columbia City
8th Girls Semifinalist- Bellmont
8th Girls Semifinalist- Norwell

Randolph Southern Spring Shootout (Lynn, IN)
3rd Girls Champs- Union County
3rd Girls 2nd place- Adams Central
4th Girls Champs- Jay County
4th Girls 2nd place- Franklin County
5th Girls Champs- Union County
5th Girls 2nd place- Adams Central
6th Girls Champs- Randolph Southern
6th Girls 2nd place- Union County
7th Girls Champs-  Tri
7th Girls 2nd place- Jay County


FAAST February Slam Jam (Whitmore Lake) 
4th Boys - Jr. Knights
4th Boys - NO Wolfpack Purple 
6th Boys Champs- GG 2027
6th Boys 2nd Place- Caro
6th Girls- 76ers
6th Girls- Always Basketball Orange 
7th Boys Champs- Fowler
7th Boys 2nd Place- Harper Creek
8th Boys- Prospectors 
8th Boys- Saints 

February 27, 2021
FAAST February Slam Jam (Toledo, OH) 
3rd Boys Champs- AOT
3rd Boys 2nd Place- Junior Jets
4th Boys Champs- Demand Command
4th Boys 2nd Place- Turf
4th/5th Girls- Dearborn Dawgs
4th/5th Girls- *
5th Boys Champs- Huron County Elite
5th Boys 2nd Place- Antelope Elite
6th Boys Champs- Perrysburg
6th Boys 2nd Place- Maumee Bay Turf
7th Boys Champs- Erie Sparks
7th Boys 2nd Place- Sylvania Titans
8th Boys- Mavericks Miller
8th Boys- Glenwood Elite

February 27, 2021
FAAST Winter Slamfest (Lapeer, MI) 
4th/5th Girls Champs- Mi Storm Elite
4th/5th Girls 2nd Place- NO Wolfpack
6th Boys Champs- The Program
6th Boys 2nd Place- FA McQueen
7th Boys Champs- Tri County Cobras
7th Boys 2nd Place- Oxford Wildcats 

February 27, 2021
FAAST February Slam Jam (Battle Creek, MI) 
3rd/4th Boys A Champs- Mavericks
3rd/4th Boys A 2nd Place- Harper Creek
3rd/4th Boys B Champs- Midwest Braves 2031
3rd/4th Boys B 2nd Place- Bath Bees
5th Girls Champs- Crusaders
5th Girls 2nd Place- Comets
6th Boys Champs- Midwest Braves 2028
6th Boys 2nd Place- BC Pistons 
8th Boys- Portage Flight
8th Boys- Midwest Braves 2025

February 27, 2021
FAAST February Slam Jam (Whitmore Lake) 
5th Boys Champs- 517 Beasts
5th Boys 2nd Place- *
6th Boys- Mi Tar Heels
6th Boys- Great Lakes Warriorz Gold
8th Boys - AA Storm
8th Boys 2nd Place- *
8th Girls Champs- NO Wolfpack Black
8th Girls 2nd Place- Great Lakes Warriorz

February 27-28, 2021
King of the Court (Van Wert, OH) 
4th Boys Champs- Bryan
4th Boys 2nd Place- Crestview Knights
5th Boys Champs- Van Wert
5th Boys 2nd Place- Otsego Knights

February 21, 2021
FAAST Winter Thriller (Whitmore Lake/Jackson, MI) 
3rd/4th Boys Champs- Redfield Renegades 
3rd/4th Boys 2nd Place- MWA Elite
6th Boys Champs- MS Flight - RD
6th Boys 2nd Place- Running Rebels
6th/7th Girls- Liv United
6th/7th Girls- Always Basketball Orange 
7th/8th Boys- Delta Force 

February 20, 2021
FAAST Winter Thriller (Whitmore Lake/Jackson, MI) 
4th Boys Champs- Hanover Horton
4th Boys 2nd Place- Brighton
4th/5th Girls Champs- Grand Ledge
4th/5th Girls 2nd Place- MS Flight
5th Boys - MS Flight 
5th Boys - Delta Force
6th Boys Jackson Champs- Saints
6th Boys Jackson 2nd Place- MS Flight - Zyla
6th Girls Jackson Champs- Grass Lake or MS Flight
7th Girls Jackson Champs- GL Elite or Airport
8th Boys A Champs- Portage Flight
8th Boys A 2nd Place- Saints
8th Boys B Champs- AA Storm 
8th Boys B 2nd Place- South Lyon
8th Girls Jackson Champs- MS Flight 
8th Girls Jackson 2nd Place- Ram Dawgs

February 20, 2021
FAAST Winter Thriller (Lapeer, MI) 
5th Boys Champs- Bad Boys
5th Boys 2nd Place- Rampage
8th Boys Champs- Cards 
8th Boys 2nd Place- Team ROC

February 20, 2021
FAAST February Challenge(Toledo, OH) 
4th Boys Champs- Demand Command
4th Boys 2nd Place- Mule Nation
5th Boys Champs- Bedford Bolts
5th Boys 2nd Place- Sylvania Lakes
7th Boys Champs- Erie Sparks
7th Boys 2nd Place- Reese Rockets


February 20-21, 2021
North Oakland Wolfpack Ball With The Best(Clarkston, MI) 
3rd Boys Champs- North Oakland Wolfpack
3rd Boys 2nd Place- Tri-County Cobras 
4th Boys Champs- Tri County Cobras
4th Boys 2nd Place- The Rock - Orange 
4th Girls Champs-Mystics - Place 
4th Girls 2nd Place-Michigan Made 
5th Boys Champs- Oakland Elite - Tribul 
5th Boys 2nd Place- The Rock - Orange 
5th Girls Champs-Michigan Mystics 
5th Girls 2nd Place-Wolfpack - Dayne
6th Boys Champs- GR Storm
6th Boys 2nd Place- North Coast 2028
6th Girls Champs-Piston Elite
6th Girls 2nd Place-The Rock
7th Boys Champs- GR Storm
7th Boys 2nd Place- REACH
7th Girls Champs- Showtime
7th Girls 2nd Place- CCE - Blue
8th Boys Champs- B3 Athletics 
8th Boys 2nd Place- JJ Elite
8th Girls D1 Champs- Mystics - SMith
8th Girls D1 2nd Place- Michigan Premier - Blue
8th Girls D1 Semifinalist- North Oakland Wolfpack - Shockey 
8th Girls D1 Semifinalist- 76ers
8th Girls D2 Champs- CCE - Blue
8th Girls D2 2nd Place- Michigan Mystics Select 

February 20-21, 2021
Glenoak Youth Basketball Tournament(Canton, OH) 
3rd Boys Champs- Glenoak Eagles
3rd Boys 2nd Place- Jackson Polar Bears
4th Boys A Champs- Bulldogs
4th Boys A 2nd Place- Norton
4th Boys B Champs- Northwest Indians
4th Boys B 2nd Place- Cincy Cats
4th Girls Champs- North Canton
4th Girls 2nd Place- Lake Blue Streaks 
5th Boys A Champs- Jackson Purple
5th Boys A 2nd Place- North Canton Orange 
5th Boys B Champs- Tallmadge
5th Boys B 2nd Place- Louisville 
5th Girls Champs- Jackson
5th Girls 2nd Place- Glen Oak
6th Boys A Champs- Medina Green
6th Boys A 2nd Place- Bulldogs 
6th Boys B Champs- Northwest
6th Boys B 2nd Place- Sandy Valley
6th Girls Champs- TV Trojans
6th Girls 2nd Place- Norton Panthers 


February 20, 2021
MOMO Girls Basketball Tournament(Van Wert, OH) 
4th Girls Champs- Crestview
4th Girls 2nd Place- Fairview
5th Girls Champs- Delphos
5th Girls 2nd Place- Celina
6th Girls Champs- Van Wert
6th Girls 2nd Place- Lincolnview 

February 19-21, 2021
Paris Tourney 3/4 Boys and Girls (Paris, MO)
3rd Boys Champs- Monroe City
3rd Boys 2nd place- Kirksville Crush
4th Boys Champs- Silex
4th Boys 2nd place- Mexico
3rd Girls Champs- Cairo
3rd Girls 2nd place- Palmyra Lady Panthers
4th Girls Champs- Cairo
4th Girls 2nd place- Harrisburg

Missouri Crush Show-Me Showdown (Springfield, MO)
3rd Boys Champs- KS United
3rd Boys 2nd place- Young Bullz
4th Boys Champs- KS United
4th Boys 2nd place- Bad Boys
5th Boys Champs- WE R 1
5th Boys 2nd place- MO Kings
6th Boys Champs- Missouri Crush
6th Boys 2nd place- WE R 1
6th Stars Champs- I-4 Charge
6th Stars 2nd place- Pittsburg Runnin Bulls
7th Boys Champs- Jeff City Knights
7th Boys 2nd place- St Louis Knights
8th Boys Champs- Semo Blazers
8th Boys 2nd place- Pivotlife J'Hawks
3rd Girls Champs- TUS Lady Stars
3rd Girls 2nd place- KS United 2030
4th Girls- The Family
4th Girls- awaiting result
5th Girls Champs- Lady RUN GMC
5th Girls 2nd place- The Family
6th Girls Champs- 417 Force
6th Girls 2nd place- Fusion
7/8th Girls Champs- Lady Run GMC
7/8th Girls 2nd place- REPMO Lady Tigers

Farmington Winter Classic (Farmington, MO)
4th Boys Champs- Gateway-Knights
4th Boys 2nd place- O'Fallon Flight
5th Boys Duke Champs- Raiders
5th Boys  Duke 2nd place- Fredericktown Blackcats
5th Boys UNC Champs- Farmington Flyers
5th Boys UNC 2nd place- Festus
6th Boys DUKE Champs- Festus Tigers
6th Boys DUKE 2nd place- Kinghts Elite
6th Boys UNC Champs- Gateway-Knights
6th Boys UNC 2nd place- Silver Bullets
7th Boys Champs- Sikeston
7th Boys 2nd place- SEMO Bulls
8th Boys DUKE Champs- Heat
8th Boys DUKE 2nd place- Farmington Knights Black
8th Boys UNC Champs- SEMO BULLS
8th Boys UNC 2nd place- West County Bulldogs
3rd Girls Champs- Farmington Knights
3rd Girls 2nd place- Ignite
4th Girls- TC Hoops
4th Girls- Salem Lady Tigers
5th Girls Champs- St. Louis Phenom ('28)
5th Girls 2nd place- TC Hoops
6th Girls Champs- Knights Graf
6th Girls 2nd place- St Louis Phenom 5th
7th Girls Champs- St Louis Phenom
7th Girls 2nd place- So IL Storm
8th Girls Champs- Central Rebels
8th Girls 2nd place- Rebels Elite

Gibson Southern Jamfest (Evansville, IN)
Boys 6th Champs- Gibson Southern
Boys 6th 2nd place- West Side Aces
Boys 6th Semifinalist- Tecumseh
Boys 6th Semifinalist- Forest Park
Boys 7th Champs- Plainfield
Boys 7th 2nd place- Memorial
Boys 7th Semifinalist- Mount Vernon
Boys 7th Semifinalist- Heritage Hills
Boys 8th- Harrison
Boys 8th- Heritage Hills
Girls 3rd Champs- Gibson Southern
Girls 3rd 2nd place- Reitz
Girls 4th Champs- Gibson Southern
Girls 4th 2nd place- Jasper Lady Cats
Girls 5th Champs- Jasper
Girls 5th 2nd place- Mater Dei
Girls 6th Champs- Gibson Southern Maroon
Girls 6th 2nd place- South Knox
Girls 7th Champs- North Posey
Girls 7th 2nd place- Central

February 19, 2021
Hocking Valley League (OH)- view list of qualifying teams

February 13-14, 2021
FAAST FAAST-Break Challenge (Whitmore Lake, MI)
3rd Boys- Sylvania North
3rd Boys- Next Generation 
4th Boys Champs- Oakland Elite
4th Boys 2nd Place- MS Flight
5th Boys Champs- OE
5th Boys 2nd Place- South Lyon
5th/6th Girls- MI Crossover
5th/6th Girls- Saginaw Swish 
6th Boys Champs- MI TarHeels
6th Boys 2nd Place- *O3
7th Girls Champs- *
7th Girls 2nd Place- *
8th Girls- MI Crossover
8th Girls 2nd Place- *

February 13, 2021
FAAST FAAST-Break Challenge (Lapeer, MI)
6th Boys Champs- Detroit Bulldogs 5
6th Boys 2nd Place- Detroit Bulldogs 6
7th Boys Champs- Mid MI Wolfpack
7th Boys 2nd Place- 810 Wolves 
8th Boys Champs- The Drive
8th Boys 2nd Place- IMPACT 810 Elite

February 13, 2021
FAAST FAAST-Break Challenge (Battle Creek, MI)
3rd Boys Champs- MS Flight
3rd Boys 2nd Place- B.C. Regulators 
3rd/4th Girls Champs- MS Flight
4th Boys- Redfield Renegades
4th Boys- Delta Force 
5th Boys Champs- Elkhart Mavericks
5th Boys 2nd Place- MS Flight 
5th Girls- Crusaders
5th Girls- MS Flight 
6th Boys Champs- MS Flight - RD
6th Boys 2nd Place- Mavericks 
7th Boys Champs- Mid MI Wolves
7th Boys 2nd Place- MI Bruisers 
8th Boys Champs- Portage Flight
8th Boys 2nd Place- UC Chargers 

February 13, 2021
FAAST FAAST-Break Challenge (Toledo, OH)
3rd/4th Boys Champs- Ohio Panthers
3rd/4th Boys 2nd Place- Perrysburg
5th Boys Champs- Beford Bolts
5th Boys 2nd Place- AW Blue
6th Boys Champs- Hoops Nation
6th Boys 2nd Place- The Program 
6th Girls Champs- Sault Thunder
6th Girls 2nd Place- Findlay 
7th Boys Champs- FSG 2027
7th Boys 2nd Place- Columbus Chaos 

February 13-14, 2021
MBA President's Day Tourney
3rd Boys Champs- Swish Diamond Elite 2030
3rd Boys 2nd Place- Swish Diamond Elite 2031
4th Boys Champs- Northcoast Premier 2029
4th Boys 2nd Place- MBA - Flynn
4th Girls Champs- Michigan Premier
4th Girls 2nd Place- Drive
5th Boys Champs- Northcoast Premier 2028
5th Boys 2nd Place- Swish Diamond Elite 2028
5th Girls Champs- MBA Carter
5th Girls 2nd Place- Rock Orange
6th Boys Champs- Northcoast Premier 2027
6th Boys 2nd Place- Michigan Quest 2027
6th Boys D2  Champs- MBA Blue
6th Boys D2 2nd Place- MBA White
6th Girls Champs- Michigan Premier Blue
6th Girls 2nd Place- Michigan Quest 2027 - Hutson
7th Boys Champs- Swish Diamond Elite 2026
7th Boys 2nd Place- MBA National
7th Boys D2 Champs- Swish Diamond 2026
7th Boys D2 2nd Place- Grand Rapids Storm Blue
7th Girls Champs- Drive - Crosby
7th Girls 2nd Place- Michigan Quest2026
8th Boys Champs- Michigan Quest 2025 - Hutson
8th Boys 2nd Place- Grand Rapids Storm
8th Boys D2- Grand Rapids Storm Blue
8th Boys D2- Grand Rapids Thunder
8th Girls Champs- MBA Meerman
8th Girls 2nd Place- Drive - Wypych

February 13-14, 2021
Nothin' But Net President's Day Classic
3rd Boys Champs- Xcel
3rd Boys 2nd Place- Fort Thomas Warriors
4th Boys Champs- Broncos
4th Boys 2nd Place- KY Cobras 
5th Boys Champs- NKY Ballers
5th Boys 2nd Place- FH Titans
5th Girls- Jr. Lady Falcons
5th Girls-Swish 
6th Boys Champs- Mustangs
6th Boys 2nd Place- Xcel
6th Girls Champs- Redhawks
6th Girls 2nd Place-Junior Falcons
7th/8th Boys Champs- SWO Ohio/Rob and Sons
7th/8th Boys 2nd Place- KY Cobras

February 13, 2021
Love the Game Tournament @ MAC Gym
3rd Boys Champs- Coldwater
3rd Boys 2nd Place- Hicksville 
3rd Girls Champs- Fairview
3rd Girls 2nd Place- Bluestreaks 
4th Boys Champs- One Nation Athletics 
4th Boys 2nd Place- Delta
4th Girls Champs- AW Generals
4th Girls 2nd Place- Coldwater 

February 14, 2021
Winter Premier League Mid Season Tournament BOYS (Lafayette, IN)
3rd Green Champs- Harrison Blue
3rd Green 2nd place- Faith Christian
3rd Orange Champs- Bison
3rd Orange 2nd place- Layfayette Jeff
3rd Red Champs- North Montgomery White
3rd Red 2nd place- Harrison Black
4th Blue Champs- Indiana Ice 3rd
4th Blue 2nd place- West Lafayette
4th Yellow- North Montgomery
4th Yellow- Harrison Black
4th Yellow- Red Storm
4th Orange Champs- Harrison Blue
4th Orange 2nd place- Leagacy Courts Jazz
4th Red Champs- Clinton Prairie
4th Red 2nd place- Harrison White
5th Blue Champs- Harrison Blue
5th Blue 2nd place- St Joseph Spartans
5th Yellow Champs- *awating result
5th Yellow 2nd place- *awating result
5th Red Champs- Blackout
5th Red 2nd place- Indiana Ice 4th
5th Green Champs- *awaiting result
5th Green 2nd place- *awaiting result
5th Orange Champs- North Montgomery White
5th Orange 2nd place- McCutcheon White
6th Blue Champs- Red Storm White
6th Blue 2nd place- Twin Lakes
6th Yellow Champs- McCutcheon Cardinal
6th Yellow 2nd place- Bison
6th Red Champs- Seeger
6th Red 2nd place- Delphi
6th Red- Faith Christian
6th Green Champs- Klondike
6th Green 2nd place- Harrison White
6th Orange Champs- Frontier
6th Orange 2nd place- Defenders
6th Royal Champs- Oakwood
6th Royal 2nd place- Lafayette Jeff Black
7th Blue Champs- Red Storm White
7th Blue 2nd place- Blackout
7th Yellow Champs- Harrison Orange
7th Yellow 2nd place- Delphi
7th Red Champs- McCutcheon
7th Red 2nd place- Harrison Blue
7th Green Champs- Green Machine
7th Green 2nd place- Lewis Cass
7th Orange Champs- Indiana Ice 6th
7th Orange 2nd place- Clinton Prairie 7th
8th Blue Champs- Indiana Ice 7th
8th Blue 2nd place- Central Catholic 8th
8th Green Champs- Lewis Cass
8th Green 2nd place- VC Hoops
8th Orange Champs- Harrison Blue
8th Orange 2nd place- Kankakee Valley

February 13, 2021
JCC BoomerVille Classic (Portland, IN)
3/4 Boys- Carmel Pups Gold
3/4 Boys- *awaiting result
3/4 Girls Champs- Crestview 
3/4 Girls 2nd place- Dekalb
5th Boys- Franklin County
5th Boys- Coldwater
6th Boys- Fishers
6th Boys- New Castle
7th Boys Champs- Jay County
7th Boys 2nd place- Franklin County
8th Boys Champs- Jay County
8th Boys 2nd place- Wayne County Warriors


Winter Premier League Mid Season Tournament GIRLS (Lafayette, IN)
3rd Champs- Benton Central
3rd 2nd place- Westville
4th Gold Champs- Indiana's Best (Hickman)
4th Gold 2nd place- Harrison Blue
4th Silver Champs- Carroll
4th Silver 2nd place- Harrison Orange
5th Gold Champs- Kakankee Valley
5th Gold 2nd place- Indiana's Best (Ramey)
5th Silver Champs- Faith Christian
5th Silver 2nd place- Harrison
5th Bronze Champs- Jeff Pelfree - Future Broncos
5th Bronze 2nd place- Jeff Davis - Future Broncos
6th Gold Champs- Harrison Blue
6th Gold 2nd place- Western Boone
6th Silver Champs- Harrison Orange
6th Silver 2nd place- Southmont


February 7, 2021
Barr-Reeve Storm the Court (Montgomery, IN)
3rd Boys- North Daviess
3rd Boys- Gibson Southern
3rd Boys- Orleans
3rd Boys- Evansville North
3rd Boys- Castle
4th Boys- South Knox
4th Boys- Barr-Reeve
4th Boys- Jasper A
5th Boys- Barr-Reeve
6th Boys- Gibson Southern
6th Boys- Columbus Revolution

February 7th, 2021
FAAST February Bash(Toledo, OH)
3rd Boys Champs-MS Flight
3rd Boys 2nd place- Toledo Thundercats 
7th Boys Champs-O3 Desmond
7th Boys 2nd place- O3 Tevis
8th Boys-WM Blast Orange
8th Boys- GBE

February 5-7, 2021
Midwest Open Run hosted by Indy Youth Basketball Unlimited (Indianapolis, IN)
2/3 Boys Champs- Indy Premiere
2/3 Boys 2nd place- Indy Blackout
5th Girls Champs- IGB 2028 Van Hoesen
5th Girls 2nd place- Trailblazers
6th Boys Champs- Team Hawk
6th Boys 2nd place- WM Blast
6th Girls Champs- LGR 2027
6th Girls 2nd place- Trailblazers
7th Girls Champs- H2G
7th Girls 2nd place- LGR 2026
7/8 Boys Champs- Indiana Dynasty
7/8 Boys 2nd place- Planfield
8th Boys Champs- Team Loyalty Stamina Elite
8th Boys 2nd place- Dynasty Elite

February 6th, 2021
FAAST February Bash(Toledo, OH)
3rd Boys Champs-Oakland Elite
3rd Boys 2nd place- Prospectors 
4th Boys Pool A/B Champs-Reach Legends
4th Boys Pool A/B 2nd place- Sandusky Bay Charge 
4th Boys Pool C Champs-Legacy Ty
4th Boys Pool C 2nd place- Border Ballers 
5th Boys Pool A/B Champs-Michigan Made
5th Boys Pool A/B 2nd place- Legacy Suardini 
5th Boys Pool C/D Champs-Hartland
5th Boys Pool C/D 2nd place- OE Jarred
5th Girls-Findlay
5th Girls- Storm Elite
6th Boys Pool A Champs-Maumee Bay Turf
6th Boys Pool A 2nd place- Village Hoops 
6th Boys Pool B/C Champs-OE Brent
6th Boys Pool B/C 2nd place- NO Wolfpack
6th Boys Pool D Champs-Delta Force 
6th Boys Pool D 2nd place- Legacy Fragoso
6th Girls Pool A Champs-Quest
6th Girls Pool A 2nd place- Orion
6th Girls Pool B Champs-Sylvania Lady Kats
6th Girls Pool B 2nd place- Big Rapid
7th Boys Pool A/B Champs-Legacy
7th Boys Pool A/B 2nd place-Mule Nation
7th Boys Pool C/D Champs-Erie Sparks
7th Boys Pool C/D 2nd place- Chargers 
7th Boys Pool E Champs-Oxford Wildcats 
7th Boys Pool E 2nd place- AW Rec
8th Boys Pool A Champs-Glenwood Elite
8th Boys Pool A 2nd place- Tri County Twisters 
8th Boys Pool B Champs-Mi Michigan Hoops
8th Boys Pool B 2nd place- Brighton
8th Boys Pool C/D-Plymouth 
8th Boys Pool C/D- Quest

January 31, 2021
FAAST Winter Thriller (Toledo, OH)
6th Boys Champs-Tomahawks 
6th Boys 2nd place- South Lyon
7th/8th Girls Champs-Always Basketball
7th/8th Girls 2nd place- Lakeshore

January 30, 2021
FAAST Winter Thriller (Toledo, OH)
3rd Boys Pool A Champs-Be Transformed Basketball
3rd Boys Pool A 2nd place- ASC
3rd Boys Pool B Champs-Sylvania North
3rd Boys Pool B 2nd place- MS Flight 
3rd/4th Girls Pool A Champs-MI Premier
3rd/4th Girls Pool A 2nd place- Michigan Made
3rd/4th Girls Pool B Champs-Dearborn Dawgs
3rd/4th Girls Pool B 2nd place- Sylvania Cougars 
4th Boys Pool A Champs-Rivals
4th Boys Pool A 2nd place- Badgers 
4th Boys Pool B Champs-MS Flight
4th Boys Pool B 2nd place- Demand Command 
4th/5th Girls Champs-MI Storm Elite
4th/5th Girls 2nd place- Lady Mules
5th Boys Pool A Champs-Legacy
5th Boys Pool A 2nd place- LPA Pirates 
5th Boys Pool B Champs-NWO Knights 
5th Boys Pool B 2nd place- Cougars 
6th Boys Pool A Champs-Hoop Nation Red 
6th Boys Pool A 2nd place- Badgers 
6th Boys Pool B Champs-MS Flight RD
6th Boys Pool B 2nd place- Bad Boys 
6th Girls Pool A Champs-Lakeshore
6th Girls Pool A 2nd place- Pride 21
6th Girls Pool B Champs-Always Basketball Orange
6th Girls Pool B 2nd place- Orion 
7th Boys Pool A/B Champs-MBA Black
7th Boys Pool A/B 2nd place- Legacy
7th Boys Pool A/B 3rd place- Mule Nation 
7th Boys Pool C Champs-AW Rec
7th Boys Pool C 2nd place- Airport
7th Boys Pool D Champs-O3 
7th Boys Pool D 2nd place- Reese Rockets 
7th Girls Pool A/C Champs-PHD
7th Girls Pool A/C 2nd Place- Michigan Premier
7th Girls Pool B Champs-Airport 
7th Girls Pool B 2nd place- MS Flight
8th Boys Pool A/B-Glenwood Elite
8th Boys Pool A/B- Orion
8th Boys Pool C/D Champs-Millington
8th Boys Pool C/D 2nd place-South Lyon
8th Girls Champs-NO Wolfpack Black
8th Girls 2nd place- MI Premier Blue 

Jan 30, 2021
Boomer City Tip-Off (Portland, IN)
3/4 Boys Champs- Fishers
3/4 Boys 2nd place- Chargers
5/6 Boys Champs- Dekalb
5/6 Boys 2nd place- Lincolnview
5th Girls Champs- Norwell Blair
5th Girls 2nd place- Coldwater
6th GIrls Champs- Norwell Williamson
6th Girls 2nd place- Celina

Jan 30-31, 2021
Zone Tourney (MVP Classic, Plymouth IN)
3/4th Boys Champs- the House
3/4th Boys 2nd place- BC Fire
3/4th Girls Champs- The Rock
3/4th Girls 2nd place- WM Drive 2029
5th/6th Girls Champs- The Rock 6th
5th/6th Girls 2nd place- The Rock 5th
5th Boys Champs- The Rock (Whitford)
5th Boys 2nd place- The Zone
6th Boys Champs- Flint Affiliation
6th Boys 2nd place- The Program
7th Boys Champs- United
7th Boys 2nd place- Swish Diamond
8th Boys Champs- Swish Diamond Elite
8th Boys 2nd place- West Coast Netcutters

Paris 5th/6th Tourney (Paris, MO)
5th Girls Champs- Liberty Eagles
5th Girls 2nd place- Lady Panthers
5th Boys Champs- Harrisburg
5th Boys 2nd place- Clopton
6th Girls- Liberty
6th Girls- Van-Far
6th Boys Champs- Hannibal
6th Boys 2nd place- Centralia

January 22-24, 2021
Gibson Southern Hoopfest (Fort Branch, IN)
3rd Boys Champs- North Tustin
3rd Boys 2nd place- North Briscoe
4th Boys Champs- North
4th Boys 2nd place- Barr Reeve
4th Boys Semifinalist- North Knox
4th Boys Semifinalist- Henderson Co
5th Boys Champs- North Nash
5th Boys 2nd place- Jasper
5th Boys Semifinalist- Tecumseh
5th Boys Semifinalist- Reitz Lamberson

January 23, 2021
FAAST January Jam(Toledo, OH)
3rd Boys Champs-Hartland
3rd Boys 2nd place- GL Warriorz
3rd Boys 3rd place- Oakland Elite
4th Boys A Champs-Michigan Made
4th Boys A 2nd Place- OE
4th Boys B Champs-Brighton 
4th Boys B 2nd Place- Turf
4th Boys C Champs-Hanover Horton
4th Boys C 2nd Place- Hartland
4th Girls Champs-Shelby Hoopers
4th Girls 2nd Place- Sylvania Cougars 
5th Boys A-MWA 2029
5th Boys A- Prospectors 
5th Boys B/C-Ball Stars
5th Boys B/C- Prospectors II
5th Girls Champs-Findlay
5th Girls 2nd Place- Storm Elite 
6th Boys A Champs-Michigan Tar Heels
6th Boys A 2nd place- OE
6th Boys B Champs-Ohio Buckets
6th Boys B 2nd place- Prospectors II
6th Girls A-Saginaw Swish 
6th Girls A- 76ers
6th Girls B Champs-Pistons Elite
6th Girls B 2nd place- Oxford Wildcats 
7th Boys A Champs-MI Jayhawks 
7th Boys A 2nd place- Legacy 
7th Boys C/D Champs-Prospectors 
7th Boys C/D 2nd place- Erie Sparks 
7th Girls Champs-Blue Print Elite
7th Girls 2nd Place- Trogers 
8th Boys A-Team ROC
8th Boys A- The Process
8th Boys B Champs-Follow Through Hoops
8th Boys B 2nd place- 4Real

January  16th-17th, 2020
Nothing But Net MLK Classic (Cincinnati, OH) 
3rd/4th Boys Champs-KY Defenders
3rd/4th Boys 2nd place- KY Cobras
4th Girls-New Richmond Lions
4th Girls- KY Show
5th Boys Champs-KY Defenders 
5th Boys 2nd place- All Saints
5th/6th Girls-Mason County 
5th/6th Girls- Cincy Swish
6th Boys Champs-Xcel
6th Boys 2nd place- KY Defenders 

January 17, 2021
FAAST January Challenge (Sandusky, OH)
6th Girls Champs-Lakeshore
6th Girls 2nd place- Perrysburg 
7th Boys Champs-Cadillac 
7th/8th Girls-Lake Fenton
7th/8th Girls- Lakeshore

January 16, 2021
FAAST January Challenge (Sandusky, OH)
3rd Boys Champs-Sylvania North
3rd Boys 2nd place- Be Transformed Basketball 
4th Boys Champs-Oakland Elite 
4th Boys 2nd place- AW White 
4th/5th Girls Champs-Storm Elite 
4th/5th Girls 2nd place- Mystics 
5th Boys Champs-Bedford Bolts 
5th Boys 2nd place-LPA
6th Boys Champs-West Michigan Blast
6th Boys 2nd place- O3
6th Girls Champs-Lakeshore
6th Girls 2nd place- InspireU
7th Boys Champs-Mule Nation
7th Boys 2nd place- Legacy
8th Boys Champs-MI Jayhawks 
8th Boys 2nd place- Fenton Tigers 

January 8-10, 2021
Paris Junior High Tourney (Paris, MO)
7th/8th Boys Champs- South Atlanta
7th/8th Boys 2nd place- Mexico
7th/8th Girls Champs- Intensity (Monroe City)
7th/8th Girls 2nd place- Centralia

January 10, 2021
FAAST New Year's Kickoff Classic (Sandusky, OH)
3rd Boys Champs-Sandusky Bay Charge 
3rd Boys 2nd place- Hartland 
4th Boys-MWA Elite
5th Boys-Bikini Bottom Ballers 
6th Boys-The Academy 
6th Girls Champs-Lakeshore 
6th Girls 2nd place- Pride 21
7th Boys 2nd place- Cavs
7th/8th Girls Champs-Lakeshore 
7th/8th Girls 2nd place- Livingston United 
8th Boys 2nd place- The Code

January 9, 2021
FAAST New Year's Kickoff Classic (Sandusky, OH)
4th Boys Champs-Border Ballers 
4th Boys 2nd place- Turf
4th/5th Girls Champs-Perrysburg 
4th/5th Girls 2nd place- Shelby Hoopers 
5th Boys Champs-Perrysburg Paule
5th Boys 2nd place- AW Blue 
6th Boys Champs-Toledo Ice 
6th Boys 2nd place- Perrysburg Patterson 
7th Boys Champs-Mule Nation 
7th Boys 2nd place- MSF Flight 

January 9, 2021
FAAST New Year's Kickoff Classic (Toledo, OH)
3rd/4th Boys Champs-Prospectors 
3rd/4th Boys 2nd place- GL Warriorz 
4th Boys Champs-GL Warriorz 
4th Boys 2nd place- Village Hoops
4th/5th Girls Champs-MI Premier White 
4th/5th Girls 2nd place- Dearborn Blackhawks 
5th Boys Champs-Prospectors II
5th Boys 2nd place-Capital City Express   
6th Boys Champs-Prospectors II 
6th Boys 2nd place- BG Basketball 
6th Girls Champs-*
6th Girls 2nd place-
7th Boys Champs-MI Jayhawks 
7th Boys 2nd place- Chargers 
7th Girls-Dearborn Blackhawks 
7th Girls- Marshall 
8th Boys Champs-4REAL
8th Boys 2nd place- Plymouth Christian 

Tri-Lakes Shootout (Springfield, MO)
3rd Boys Champs-MO Crush
4th Boys Champs-JC Knights 
4th Girls Champs-DC Queens 
5th Boys Champs-MO Kings
5th Girls Champs-Springfield Stingers 
6th Boys D1 Champs-MO Crush Elite 
6th Boys D2 Champs-Neosho Wildcats  

Jan 2-3, 2021
Team Focus New Years Tournament (Plymouth, IN)
Girls 5th Champs- Lady Team Focus 2028
Girls 5th 2nd place- Lakeside - Ingles
Girls 6th Champs- Lady Team Focus 2027
Girls 6th 2nd place- The Rock - Slanger
Girls 7th/8th Champs- Lakeside
Girls 7th/8th 2nd place- Northridge
Boys 4th Champs- Chargers
Boys 4th 2nd place - Team Focus Gold
Boys 5th Champs- Grand Rapids Storm
Boys 5th 2nd place- The Zone - Groves 
Boys 6th Gold Champs- DeKalb
Boys 6th Gold 2nd place- Cal Thunder
Boys 7th/8th Gold Champs- Indiana Bad Boys 8th
Boys 7th/8th 2nd place- Aboite SuperSonics 8th

Jan 2nd, 2021
Holiday Tournament Hosted by The Complex
3rd Boys Champs -Valley
3rd Boys 2nd Place-North Adams 
4th Boys Champs -Eastern Warriors 
4th Boys 2nd Place-Rock Hill 
4th Girls Champs -West 
4th Girls 2nd Place-Rock Hill
6th Boys Champs -Rock Hill
6th Boys 2nd Place-Valley
6th Girls Champs -West
6th Girls 2nd Place-Rock Hill

Jan 2nd, 2021
FAAST New Year's Freeze Out- MAUMEE VALLEY & SKYWAY (Toledo, OH)
4th Boys Champs -MI Reach 
4th Boys 2nd Place-Rivals 
5th Girls Champs -Lady Cougars 
5th Girls 2nd Place-Lady Mules 
6th Boys Champs -Blazers
6th Boys 2nd Place-The Process
6th/7th Girls Champs -Blue Print Elite 
6th/7th Girls 2nd Place-NO Wolfpack 
7th Boys Champs -Michigan Jayhawks
7th Boys 2nd Place-Mule Nation 
8th Boys Champs -The Process 2025
8th Boys 2nd Place-WM Blast 

December 30th, 2020
Nothing But Net Holiday Hoopla (Cincinnati, OH) 
3rd Boys Champs -Forest Hills Titans 
3rd Boys 2nd Place-Xcel
4th Boys Champs -Goshen Warriors 
4th Boys 2nd Place-KY Show 
4th Girls -Goshen
4th Girls -New Richmond 
5th Boys Champs -NKY Ballers 
5th Boys 2nd Place-Goshen Warriors 
5th Girls Champs -Swish 
5th Girls 2nd Place-Redstorm Primetime 
6th Boys Champs -Colonels
6th Boys 2nd Place-KY Show 
6th Girls Champs -Ohio Elite Starz
6th Girls 2nd Place-KY Show 
7th/8th Girls Champs -KY Royals
7th/8th Girls 2nd Place-Lady Birds 
8th Boys Champs -Tomcats
8th Boys 2nd Place-NKY Splash 

December 27th, 2020
FAAST Winter Jamfest- MAUMEE VALLEY & SKYWAY(Toledo, OH)
3rd Boys Champs -Bates Fundamentals 
4th Boys Champs -Mi Reach 
4th Boys 2nd Place-Ohio Mambas
5th Boys -NWO Knights  
6th Boys Champs-Antelope Elite 
6th Boys 2nd Place-The Program 
7th Boys Champs -MI Bruisers
7th Boys 2nd place -Mule Nation 
8th Boys Champs -MI Jayhawks 
8th Boys 2nd place -Lansing City 

December 26th, 2020
Santa Slam Basketball Tournament- MAC Gym (Antwerp, OH)
3rd/4th Boys Champs -Patrick Henry
3rd/4th Boys 2nd Place-Coldwater 
5th/6th Boys Champs -Patrick Henry
5th/6th Boys 2nd Place-Norwell
5th/6th Girls Champs -Anthony Wayne Blue 
5th/6th Girls 2nd Place-*

December 20, 2020
The Zone Winter League Basketball Tournament (Plymouth, IN)
4th Girls Champs- Zone
4th Girls 2nd place- LaVille
6th/7th Girls Champs- Penn 6th
6th/7th Girls 2nd place- Rochester 6th
7th/8th Girls Champs- Zone
7th/8th Girls 2nd place- North Miami 7th/8th
8th Girls Champs- Plymouth
8th Girls 2nd place- Pioneer
3rd/4th Boys Champs- Laville
3rd/4th Boys 2nd place- Plymouth 3rd

Legacy Courts Fall Premier League End of Season Tournament (Lafayette, IN) - BOYS
3rd Bronze Champs- Harrison Orange
3rd Bronze 2nd place- Harrison Black
3rd Silver- North Montgomery White
3rd Silver- Legacy Courts Wizards
3rd Gold Champs- Rossville
3rd Gold 2nd place- Blackout
4th Bronze Champs- *awaiting result
4th Bronze 2nd place- *awaiting result
4th Silver- Legacy Courts Kings
4th Silver- North Vermillion
4th Gold Champs- *awaiting result
4th Gold 2nd place- *awaiting result
5th Bronze- Jeff Emge
5th Bronze- North Montgomery Blue
5th Silver Champs- Legacy Courts Crusaders
5th Silver 2nd place- McCutcheon Gold
5th Gold Champs- Legacy Courts Blazers
5th Gold 2nd place- Indiana Ice 4th 
5th Diamond Champs- *awaiting result
5th Diamond 2nd place- *awaiting result
5th Platinum Champs- McCutcheon Cardinal 
5th Platinum 2nd place- McCutcheon White
6th AAU Champs- Midwest Thunder 5th (IL)
6th AAU 2ndplace - Indiana Ice 5th
6th Bronze Champs- Legacy Courts Nets
6th Bronze 2nd place- Jeff Manis
6th Silver Champs- Jeff O'Connor
6th Silver 2nd place- Benton Central
6th Gold Champs- Red Storm (WL) White
6th Gold 2nd place- Rossville
7th Bronze Champs- Westville
7th Bronze 2nd place- Storm
7th Silver Champs- Green Machine 
7th Silver 2nd place- Legacy Courts 7th/8th Rockets
7th Gold Champs- Indiana Ice 6th
7th Gold Champs- Blackout
8th AAU Champs- *awaiting result
8th AAU 2nd place- *awaiting result
8th Gold Champs- Indiana Ice 7th
8th Gold 2nd place- Indiana Attack 7th Blue
8th Silver Champs- Money Squad
8th Silver 2nd place- Indiana Attack Blue

December 19th-20th, 2020
FAAST Winter Jamfest- MAUMEE VALLEY & SKYWAY(Toledo, OH) 
4th Boys Pool A Champs -Brighton
4th Boys Pool A 2nd place -Jr Cats 
4th Boys Pool B Champs -Bates Fundamentals 3rd
4th Boys Pool B 2nd place -MI Grizzlies 
5th Boys Pool A Champs -Baltimore Elite
5th Boys Pool A 2nd place -Sylvania Cats 
5th Boys Pool B Champs -MI Grizzlies 
5th Boys Pool B 2nd place -MI Reach
6th Boys Pool A Champs -Wolfpack
6th Boys Pool A 2nd place -Oregon
6th Boys Pool B Champs -C2K Thunder
6th Boys Pool B 2nd place -Antelope Elite 
6th Girls Champs -MI Mystics 
6th Girls 2nd place -Pride 21
7th Boys Champs -Michigan Made
7th Boys 2nd place -Legacy 
7th Girls Champs -Marshall
7th Girls 2nd place -Midwest Power
8th Girls Champs -76ers
8th Girls 2nd place -Blue Print Elite

December 19, 2020
Legacy Courts Fall Premier League End of Season Tournament (Lafayette, IN) - GIRLS
3rd Girls Champs- Legacy Courts Magic
3rd Girls 2nd place- Carroll
4th Gold Champs- Twin Lakes
4th Gold 2nd place- Harrison Orange
4th Silver Champs- Jeff Farrel
4th Silver 2nd place- Jeff Fennell
5th Gold Champs- Indiana's Best 4th
5th Gold 2nd place- Rossville 
5th Silver Champs- Harrison
5th Silver 2nd place- Twin Lakes
5th Bronze Champs- Carroll
5th Bronze 2nd place- Jeff Pelfree
6th Gold Champs- Kankakee Valley
6th Gold 2nd place- Faith Christian
6th Silver Champs- Howard County
6th Silver 2nd place- West Central
6th Bronze Champs- Red Storm (WL) White
6th Bronze 2nd place- Twin Lakes
7th Girls Gold Champs- McCutcheon
7th Girls Gold 2nd place- Faith Christian
7th Girls Silver Champs- Tri County
7th Girls Silver 2nd place- Harrison Orange - Hodgen
8th Girls AAU Champs- IN Showcase
8th Girls AAU 2nd place- Indiana Attack
8th Girls Gold Champs- Tri County
8th Girls Gold 2nd place- Twin Lakes
8th Girls Silver Champs- Logansport
8th Girls Silver 2nd place- North Montgomery

December 12th, 2020
FAAST Winter Jamfest- MAUMEE VALLEY & SKYWAY(Toledo, OH) 
3rd Boys Champs -Sylvania North
3rd Boys 2nd place -GL Warriorz 
4th/5th Girls Champs -Storm Elite 
4th/5th Girls 2nd place -Lady Mules 
5th Boys Champs -Michigan Made
5th Boys 2nd place -Legacy 
6th Boys Champs -Midwest Braves
6th Boys 2nd place -Michigan Made
6th Girls Champs -MI Mystics
6th Girls 2nd place -Pistons Elite 
7th Boys Champs -Dearborn Blackhawks 
7th Boys 2nd place -Always Basketball 
7th Girls Champs -Showtime
7th Girls 2nd place -Michigan Cobras 
8th Girls-NO Wolfpack Purple 
8th Boys Champs -Glenwood Elite
8th Boys 2nd place -REACH Legends 2026

December 13th, 2020
FAAST Winter Jamfest- MAUMEE VALLEY & SKYWAY (Toledo, OH)
4th Boys Champs -MI Grizzlies
4th Boys 2nd place -Turf 
4th/5th Girls Champs -Findlay
4th/5th Girls 2nd place -Lady Kats 
5th Boys Champs -Mansfield Mavericks 
5th Boys 2nd place -Sylvania Jr. Cougars 
6th Boys Champs -C2K Thunder 
6th Boys 2nd place -Perrysburg 
6th Girls Champs -76ers 

December 5th-6th, 2020
FAAST Slam Jam - MAUMEE VALLEY & SKYWAY(Toledo, OH):
3rd Boys Champs - Great Lakes Warriorz
3rd Boys 2nd place - Next Generation Hoops
4th Boys Champs - Redfield Renegades
4th Boys 2nd place - Michigan Grizzlies
4th/5th Girls Champs - Michigan Premier
4th/5th Girls 2nd place - Storm Elite 
5th Boys Champs - Michigan Grizzlies
5th Boys 2nd place - 03 Basketball
6th Boys Champs - Toledo Ice 
6th Boys 2nd place - Oregon Eagles 
6th Girls Champs - Michigan Premier
6th Girls 2nd place - Michigan Mystics
7th Boys Champs - Mule Nation 
7th Boys 2nd place - The Blackhawks
8th Boys Champs - Prospects
8th Boys 2nd place - The Process
8th Girls Champs - Michigan Premier
8th Girls 2nd place - Always 100 

November 29, 2020
Legacy Courts Fall Premier League Mid Season Tournament (Lafayette, IN)- BOYS
3rd Champs- Rossville
3rd 2nd place- Blackout
4th Blue Champs- Rossville
4th Blue 2nd place- Legacy Courts Jazz
4th Red Champs- West Lafayette
4th Red 2nd place- Legacy Courts Kings
5th Blue Champs- Blackout
5th Blue 2nd place- Midwest Thunder (IL)
5th Green Champs- Rossville
5th Green 2nd place- McCutcheon Cardinal
5th Red Champs- Legacy Courts Blazers
5th Red 2nd place- Delphi
5th White Champs- Indiana Ice 4th
5th White 2nd place- North Vermillion
6th Blue Champs- Red Storm (WL) White
6th Blue 2nd place- McCutcheon Gold
6th Red Champs- Rossville
6th Red 2nd place- Benton Central
6th White Champs- Indiana Ice 5th 
6th White 2nd place- McCutcheon Cardinal 
7th Blue Champs- Money Squad
7th Blue 2nd place- Legacy Courts 7/8th Rockets
7th Red Champs- Westville
7th Red 2nd place- Indiana Ice 6th
8th Blue Champs- Indiana Ice 7th
8th Blue 2nd place- Clinton Prairie
8th Red Champs- Indiana Ice
8th Red 2nd place- Champaign Heat A

November 28th-29th, 2020
FAAST Thanksgiving Classic - MAUMEE VALLEY & SKYWAY (Toledo, OH) 
3rd Boys Champs - Sandusky Bay Charge
4th Boys Champs - Reach
4th Boys 2nd place - MWA Elite
4th - 5th Girls Champs - Storm Elite
6th - 7th Girls Champs - *
6th Boys Champs - Midwest Braves
7th Boys Champs - Dearborn Blackhawks
7th Boys 2nd place - Jaguars
5th Boys Champs - Mi Grizzlies
5th Boys 2nd place - O3 Sanderson

November 28, 2020 
Legacy Courts Fall Premier League Mid Season Tournament (Lafayette, IN) - GIRLS
3rd Champs- Legacy Courts Magic
3rd 2nd place- Benton Central Purple
4th Champs- Twin Lakes 
4th 2nd place- Lowell
5th Champs- Indiana's Best 4th
5th 2nd place- Rossville
6th Champs- Southmont
6th 2nd place- Delphi
7th Champs- McCutcheon 
7th 2nd place- West Lafayette
8th Blue Champs- Tri County
8th Blue 2nd place- Indiana's Best 7th Shadows
8th Red Champs- Indiana's Best 7th Court Queens
8th Red 2nd place- IN Showcase

November 27th, 2020
Black Friday Basketball Tournament (Antwerp, OH) 
5th Girls- Lincoln View 
4th Girls- Crestview 

November 22, 2020
JCC Boomer Fall League (Portland, IN)- view list of qualifying teams

November 20th - 22nd
Turkey Trot Tournament Hosted by Nothin' But Net Sports Complex (Cincinnati, OH) 
3rd grade Boys Champs- KY Defenders
4th grade Boys Champs- Forest Hills Titans
4th grade Boys 2nd place- KY Show
5th grade Boys Champs- NKY P Ballers
6th grade Boys Champs- Fairfield Lions
6th grade Boys 2nd place- Beast U.S.A
4th grade Girls Champs- New Richmond Lions
5th grade Girls Champs- Team Cincy Swish
5th grade Girls 2nd place- Gym Bratz
6th grade Girls Champs- KY Show
6th grade Girls 2nd place- Ohio Elite Starz

November 21st-22nd, 2020
Lawrence/Mercer County Turkey Shootout(Mercer County, PA)
4th Boys 2nd Place - Poland
6th Boys Gold Champs - Poland Bulldogs
6th Gold 2nd Place - Canfield 

November 21, 2020
FAAST Turkey Shootout (Toledo, OH):
6th grade girls Champs-Michigan Mystics
6th grade girls 2nd place-Pistons Elite
6th grade boys Champs-Bates Fundamentals
6th grade boys 2nd place-Clarkston Wolfpack
8th grade boys Champs-Michigan Cobras
8th grade boys 2nd place-NO Wolfpack

November 21st , 2020
FAAST Turkey Shootout (Whitmore Lake, MI)
3rd grade Boys Champs - Hartland
3rd grade Boys 2nd place - Sylvania North
4th grade Boys Champs - Sandusky Bay Charge
4th grade Boys 2nd place - Turf
5th grade Boys Champs - Detroit Bulldogs
5th grade Boys 2nd place - NWO Knights
6th grade Boys Champs - Bates Fundamentals
6th grade Boys 2nd place - Clarkson Wolfpack
6th grade Girls Champs - Michigan Mystics
6th grade Girls 2nd place - Pistons Elite
8th grade Boys Champs - Michigan Cobras
8th grade Boys 2nd place - NO Wolfpack 

November 15, 2020
FAAST Slamfest - (Whitmore Lake, MI)
3rd Boys Champs-*
5th Girls Champs-North Oakland Wolfpack
5th Girls 2nd Place-Saline
6th Girls Champs-Pride Basketball
6th Girls 2nd Place-Hartland
7th/8th Boys Champs-Glenwood Elite
7th/8th Boys 2nd Place-Michigan Wildcats 

November 14, 2020
FAAST Fall Slamfest - (Whitmore Lake, MI)
4th Boys Champs-GL Warriorz
5th Boys Champs-Oakland Elite
6th Boys Pool A Champs-Hoop Nation
6th Boys Pool A 2nd Place-O3
6th Boys Pool B/C Champs-Midwest Braves
6th Boys Pool B/C 2nd Place-Hartland Eagles
7th Boys Champs-O3
7th/8th Girls Champs-GL Warriorz 
7th/8th Girls 2nd Place-Eagles

November 8, 2020
FAAST Autumn Classic - (Whitmore Lake, MI)
3rd Boys Champs-The Believers 
3rd Boys 2nd Place-ASC
5th Boys Champs-The Believers 
5th Boys 2nd Place-Detroit Bulldogs 

November 7, 2020
FAAST Autumn Classic - (Whitmore Lake, MI)
4th/5th Girls Champs-Storm
4th/5th Girls 2nd Place-Saline
6th Boys Champs-MI Tar Heels
6th Boys 2nd Place-Detroit Bulldogs 
7th/8th Girls Champs-Showtime
7th/8th Girls 2nd Place-Elite
7th Boys Champs-Wolfpack
8th Boys Champs-Marshall Redhawks
8th Boys 2nd Place-The Believers 

November 7, 2020
FAAST Autumn Bash - (Battle Creek, MI)
8th Boys Champs-The Process
8th Boys 2nd Place-Bad Boys 

Qualifying team photos are posted on our Great Lakes States Facebook page each weekend during the season!

Siteheader
Siteheader
Siteheader
Siteheader

State tournament generously supported by