skip navigation

2019-20 Qualified teams season-to-date

State Qualified teams will be listed here as Qualifier tournaments and leagues are completed. The State Eligibility Committee will place all qualifying teams in the appropriate division, "Club" or "Feeder/School".  

At Large Bids   Occasionally, the State Committee will grant a State qualification to a team based on its overall body of work throughout the regular season.  View At-Large application and bids granted season-to-date

Questions about Qualifying?  Contact Tournament Director, Kaimen Slay, via email or phone 719-602-0407 ext. 5.

Check out our Facebook page featuring select photos of qualifying team photos.

Next up: 

February 22nd-23rd, 2020
MAYB Denver/North Metro

 

 

February 15th, 2020
Presidents Day Jam Tournament presented by JAMBALL
3rd/4th grade boys Champs:
3rd/4th grade boys 2nd place:
5th grade boys Champs:
5th grade boys 2nd place:
6th grade boys Champs:
6th grade boys 2nd place:
7th grade boys Champs:
7th grade boys 2nd place:
8th grade boys Champs:
8th grade boys 2nd place:

February 15th-16th, 2020
MAYB Denver/North Metro
3rd/4th grade boys Champs: Baseline Falcons
3rd/4th grade boys 2nd place: Elevation Flyers
6th grade boys Champs: CO Hornets
6th grade boys 2nd place: Colorado Truth
7th/8th grade girls Champs: Thundercats
7th/8th grade girls Champs: Goodland Cowgirls
8th grade boys Champs (Tied): Erie Tiger FamilIE
8th grade boys Champs (Tied): Colorado Fusion

February 8th, 2020
MAYB Denver
6th grade boys Champs: Colorado Tribe
6th grade boys 2nd place: Colorado Lightning 
7th/8th grade boys Champs: Erie Tigers
7th/8th grade boys 2nd place: Billups Elite

February 1st, 2020
MAYB Denver
3rd/4th grade boys Finalist: Premiere West
3rd/4th grade boys Finalist: Baseline Falcons
6th/7th grade boys Champs: Glenwood Demons
6th/7th grade boys 2nd place: Elevation 12u
8th grade boys Champs: Glenwood Demons
8th grade boys 2nd place: *TBD

January 18th, 2020
MLK Jam Tournament presented by JAMBALL
4th/5th girls Champs: Lady Blackhawks
4th/5th girls 2nd place: Parker Premiere
5th/6th grade boys Champs: Rock Canyon
5th/6th grade boys 2nd place: RV Mustangs
7th/8th girls Champs: Colorado Hoopsters
7th/8th girls 2nd place: Lady Blackhawks
8th grade boys Champs: Arvada Mustangs
8th grade boys 2nd place: MH Chaos

MAYB Denver
4th/5th boys Champs: *TBD
4th/5th boys 2nd place: *TBD
7th grade boys Champs: Colorado Braves
7th grade boys 2nd place: Elevation Flyers
8th grade boys Champs: Erie Tigers
8th grade boys 2nd place: Elevation Flyers

January 11th, 2020
MAYB Denver
8th grade boys Champs: RM Mustangs
8th grade boys 2nd place: Colorado Braves
6th/7th grade boys Champs: Billups Elite
6th/7th grade boys 2nd place: *TBD
4th/5th grade boys Champs: Hawks - Blue
4th/5th grade boys 2nd place: Mile High Magic

January 4th-5th, 2020
MAYB Denver/North Metro
3rd/4th grade boys Champs- Team Alexander
3rd/4th grade boys 2nd place- Ralston Valley
5th/6th grade boys Champs- Ralston Valley
5th/6th grade boys 2nd place- Westy Wolves
7th grade boys Champs- CH Remix 12u
7th grade boys 2nd place- Bantam Breakers
8th grade boys Champs- Erie Tigers
8th grade boys 2nd place- Merino
7th/8th grade girls Champs- NoCo Shock
7th/8th grade girls 2nd place- Hoopsters 14u

Boys Holiday Basketball Tournament presented by Gold Crown
4th grade Gold boys Champs- Prairie View
4th grade Gold boys 2nd place- Chaparral
4th grade Silver Champs- D'Evelyn
4th grade Silver 2nd place- Cherry Creek Blue
5th grade Gold boys Champs- Arapahoe Gold
5th grade Gold boys 2nd place- Mountain Vista Gold
5th grade Silver boys Finalist- Cherry Creek Blue
5th grade Silver boys Finalist- Arvada West
5th grade Silver boys Finalist- Legend (4th)
5th grade Silver boys Finalist- Cherry Creek Black
5th grade Open/Elite boys Champs- Ralston Valley
5th grade Open/Elite boys 2nd place - Dribble Dawgs
6th grade gold boys Champs- Ralston Valley
6th grade Gold boys 2nd place- Regis White
6th grade Silver boys Finalist- Ralston Valley
6th grade Silver boys Finalist- Bear Creek
6th grade Silver boys Finalist- Frederick
6th grade Silver boys Finalist- Legends
6th grade Open/Elite boys Champs- CO Roughriders North
6th grade Open/Elite boys 2nd place- CO Roughriders Green
7th grade Gold boys Champs- Denver South
7th grade Gold boys 2nd place- Arapahoe Gold
7th grade Silver boys semifinalist- Mountain Vista White
7th grade Silver boys semifinalist- Praire View
7th grade Silver boys semifinalist- Ralston Valley
7th grade Silver boys semifinalist- Cherry Creek Red
7th grade Open/Elite boys semifinalist- Co RoughRiders Green
7th grade Open/Elite boys semifinalist- Hardwood Black
7th grade Open/Elite boys semifinalist- Castle View Red
7th grade Open/Elite boys semifinalist- Legend 
8th grade Gold boys Champs- Rock Canyon
8th grade Gold boys 2nd place- Arapahoe
8th grade Silver boys semifinalist- Colorado Academy
8th grade Silver boys semifinalist- Monarch White
8th grade Silver boys semifinalist- Littleton
8th grade Silver boys semifinalist- Cherry Creek Blue
 8th grade Open/elite boys Champs- Hardwood Elite 8th
8th grade Open/Elite 2nd place- CO Premier U14 Red

December 21st, 2019
MAYB Denver
8th grade boys Champs- Colorado Mustangs
8th grade boys 2nd place- * 
7th grade boys Champs- Colorado Lightning 
7th grade boys 2nd place- T2
7th/8th grade girls Champs- Lady Blackhawks 
7th/8th grade girls 2nd place- B2

December 13th-15th, 2019
Girls Holiday Basketball Tournament presented by Gold Crown
5th Girls Gold Champs-
5th Girls Gold 2nd Place-
5th Girls Silver Champs- Legend Titans
5th Girls Silver 2nd Place- North Metro Hawks
6th Girls Gold Champs- Legend Titans
6th Girls Gold 2nd Place- Broomfield
6th Girls Silver Champs- All Souls Spirits 
6th Girls Silver 2nd Place- Cherry Creek
6th Girls Open/Elite Champs- ThunderRidge
6th Girls Open/Elite 2nd Place- CBC 6th Elite
7th Girls Gold Champs- Mountain Vista
7th Girls Gold 2nd Place- Ralston Valley Blue
7th Girls Silver Champs- Green Mountain
7th Girls Silver 2nd Place- Arvada West
7th Girls Open/Elite Champs- CBC 7th Elite
7th Girls Open/Elite 2nd Place- CO Premier U13 Nike
8th Girls Gold Champs- Mountain Vista Gold
8th Girls Gold 2nd Place- Littleton
8th Girls Silver Champs- Eaglecrest Co Swoosh
8th Girls Silver 2nd Place- Chaparral
8th Girls Open/Elite Champs- CO Premier U14 Nike
8th Girls Open/Elite 2nd Place- CO Thunder

December 14th-15th, 2019
MAYB Denver/North Metro
6th Boys Champs- Colorado Titans
6th Boys 2nd Place- T2
7th Boys Champs- Grind Time
7th Boys 2nd Place-Stealth Ballers
8th Boys Champs- T2
8th Boys 2nd Place- Grandview Wolves

December 5th-8th, 2019
Rocky Mountain Hoops Classic presented by Gold Crown Basketball
4th grade Boys gold Champs: Dribble Dawgs
4th grade Boys gold 2nd place: Warriors
5th grade Boys gold Champs: ThunderRidge Green
5th grade Boys gold 2nd place: Mountain Vista Gold
5th grade boys silver Champs: Arvada West
5th grade boys silver 2nd place: Prospect Ridge White
5th grade boys Open/Elite Champs: Ralston Valley Mustangs
5th grade boys Open/Elite 2nd place: Rock Canyon Gold
6th grade boys gold Champs: ThunderRidge Green
6th grade boys gold 2nd place: Ponderosa
6th grade boys silver Champs: Ralston Valley Mustangs
6th grade boys silver 2nd place: Englewood Pirates
6th grade boys Open/elite Champs: Ralston Valley
6th grade boys Open/Elite 2nd place: CO Roughriders North
7th grade boys gold Champs: ThunderRidge Green
7th grade boys gold 2nd place: Arvada West
7th grade boys silver Champs: Ralston Valley
7th grade boys silver 2nd place: Rock Canyon Black
7th grade boys Open/Elite Champs: Pluto Prospects
7th grade boys Open/Elite 2nd place: CT Basketball
8th grade boys gold Champs: *ThunderRidge Green
8th grade boys gold 2nd place: *Mountain Vista Gold
8th grade boys silver Champs: *Cherry Creek Blue
8th grade boys silver 2nd *Heritage White
8th grade boys Open/Elite Champs: Ralston Valley
8th grade boys Open/Elite 2nd place: Hardwood Elite 8th 
6th grade girls Open/Elite Champs: Parker Premier U12 Nike
6th grade girls Open/Elite 2nd place: CBC Elite
7th grade girls Open/Elite Champs: Mamba Hardwood Elite
7th grade girls Open/Elite 2nd place: CBC 7th Elite
8th grade girls gold/silver Champs: Holy Family
8th grade girls gold/silver 2nd place: Arvada West
8th grade girls Open/Elite Champs: CS Blue
8th grade girls Open/Elite 2nd place: Parker Premier U14 Nike

December 7th, 2019
MAYB Denver/North Metro
3rd/4th grade boys Champs: *
3rd/4th grade boys 2nd place: *
5th/6th grade boys Champs: Westy Wolves
5th/6th grade boys 2nd place: Colorado Hornets
7th grade boys Champs: Remix Elite
7th grade boys 2nd place: Elevation Flyers
8th grade boys Champs: Billups Elite
8th grade boys 2nd place: Tigers
6th grade girls Champs: Altitude
6th grade girls 2nd place: *Manual
7th/8th grade girls Champs: Colorado Hoopsters
7th/8th grade girls 2nd place: Denver Gators 

November 30th, 2019
MAYB Denver
8th grade boys Champs: Colorado Prospects
8th grade boys 2nd place: DR Eagles

November 21st-24th, 2019
Tip-Off Tournament presented by Gold Crown Basketball
4th grade boys Gold/Silver Champs: Team Chaparral
4th grade boys Gold/Silver 2nd place: Dribble Dawgs
5th grade boys Gold Champs: Rock Canyon
5th grade boys Gold 2nd place: ​​​​​Vista Gold
5th grade boys Silver Champs: Cherry Creek Blue
5th grade boys Silver 2nd place: Mountain Vista Silver
5th grade boys Open/Elite Champs: ​​​​​​Dribble Dawgs
5th grade boys Open/Elite 2nd place: Ralston Valley Mustangs
6th grade boys Gold Champs: Legends
6th grade boys Gold 2nd place: ThunderRidge Green
6th grade boys Silver Champs: Cherry Creek
6th grade boys Silver 2nd place: Castleview
6th grade boys Open/Elite Champs: Hardwood Elite
6th grade boys Open/Elite 2nd place: Rip City
7th grade boys Gold Champs: Castle View Red
7th grade boys Gold 2nd place: ThunderRidge Green
7th grade boys Silver Finalist: Cherry Creek Red
7th grade boys Silver Finalist: Panderosa Red
7th grade boys Silver Finalist: Cherry Creek Blue
7th grade boys Silver Finalist: Castle View White
7th grade boys Open/Elite Champs: Hardwood Elite Black
7th grade boys Open/Elite 2nd place: Arvada West 
8th grade boys Gold Champs: Mountain Vista - Gold
8th grade boys Gold 2nd place: ThunderRidge Green
8th grade boys Silver Champs: Rock Canyon
8th grade boys Silver 2nd place: The Ranch
8th grade boys Open/Elite Finalist: Team Wyoming
8th grade boys Open/Elite Finalist: Co Premier 14u Red
8th grade boys Open/Elite Finalist: Colorado Mayhem Trail
8th grade boys Open/Elite Finalist: Pluto Prospects
4th/5th grade girls Gold/Silver Champs: Rock Canyon Gold
4th/5th grade girls Gold/Silver 2nd place: Arvada West White
6th grade girls Gold/Silver Champs: Legacy (Broomfiled)
6th grade girls Gold/Silver 2nd place: Rock Canyon Gold
6th grade girls Open/Elite Champs: Colorado Lockdown
6th grade girls Open/Elite 2nd place: Premier
7th grade girls Gold/Silver Finalist: Mountain Vista
7th grade girls Gold/Silver Finalist: Rock Canyon
7th grade girls Open/Elite Champs: Mamba Hardwood Elite
7th grade girls Open/Elite 2nd place: CBC Elite
8th grade girls Gold Champs: Mountain Vista
8th grade girls Gold 2nd place: Littleton 
8th grade girls Silver Champs: Arvada West Wildcats
8th grade girls Silver 2nd place: Chatfield Chargers
8th grade girls Open/Elite Champs: Mamba Hardwood National
8th grade girls Open/Elite 2nd place: Colorado Thunder 

November 15th-16th, 2019
Pre-Season Invitational Tournament presented by JP Sports
4th Girls Champs- Lady Blackhawks
4th Girls 2nd Place- Hardwood Elite
4th Gold Boys Champs- North Metro Ballers
4th Gold Boys 2nd Place- Dribble Dawgs
5th Girls Champs- Hot Shots
5th Girls 2nd Place- Ralston Valley
5th Gold Boys Champs- PSB Gold
5th Gold Boys 2nd Place- Pluto
5th Silver Boys Champs- Legacy Lightning
5th Silver Boys 2nd Place- Chatifield- Sauter
6th Girls Champs- Ralston Valley
6th Girls 2nd Place- CBC 6th Elite
6th Boys Gold Champs- Hardwood Elite 6th
6th Boys Gold 2nd Place- T2
6th Boys Silver Champs- Roughriders Green
6th Boys Silver 2nd Place- Dakota Ridge Cardinal
7th Gold Girls Champs- 2025 Mamba Hardwood Elite
7th Gold Girls 2nd Place- CBC Elite
7th Gold Boys Champs- Roughriders 2025 Premier
7th Gold Boys 2nd Place- Hardwood Elite 7th Black
7th Silver Boys Champs- PSB Black
7th Silver Boys 2nd Place- Pluto
7th/8th Silver Girls Champs- Her-ricanes
7th/8th Silver Girls 2nd Place- PSB Black
8th Gold Girls Champs- Lady Black Hawks 2024
8th Gold Girls 2nd Place- Colorado Soar
8th Gold Boys Champs- Legend 8th Gold
8th Gold Boys 2nd Place- Hardwood Elite 8th
8th Silver Boys Champs- Miners
8th Silver Boys 2nd Place- Team Laramie 2024/2025

November 16th, 2019
MAYB Denver/North Metro hosted by Mid America Youth Basketball
3rd/4th Boys Champs- Team Alexander 
3rd/4th Boys 2nd Place- State 38
5th/6th Boys- Rocky Mountain Fever
5th/6th Boys- CO Hornets 
7th/8th Boys Champs- Synergy 
7th/8th Boys 2nd Place- KingLife Academy 
8th Boys Champs- Colorado Fusion
8th Boys 2nd Place- CO Swoosh Gold 

November 9th, 2019
MAYB Boulder/Denver hosted by Mid America Youth Basketball
4th/5th Boys Champs - T2
4th/5th Boys 2nd Place - Vipers
7th Boys Champs - Colorado Mustangs
7th Boys 2nd Place - Stealth Ballers
7th/8th Girls Champs - Colorado Crush
7th/8th Girls 2nd Place - Alley Oop
8th Boys Champs - T2
8th Boys 2nd Place - Colorado Prospects

November 2nd, 2019
MAYB Denver hosted by Mid America Youth Basketball
7th Boys Champs - Arapahoe Gold
7th Boys 2nd Place - 7220
8th Boys Champs - Colorado Fusion
8th Grade 2nd Place - Team Laramie

October 26th, 2019
Jam Ball Halloween Bash
4th/5th Boys Champs - Colorado Dribble Dawgs
4th/5th Boys 2nd Place - Colorado Hornets
7th Boys Champs - 7220
7th Boys 2nd Place - Colorado Magic
8th Boys Champs - Mead Mavericks 
8th Boys 2nd Place - Revenge
5th Girls Champs - Spartans

October 19-20, 2019
JP Sports Playoffs (Denver)
6th Boys Champs - One Shots
6th Boys 2nd Place - PSB Ross
7th Gold Boys Champs - Pluto Prospects
7th Gold Boys 2nd Place - B & B 7th Elite 
7th Silver Boys Champs - Skills 7
7th Silver Boys 2nd Place - B & B 7th Gold
6th Gold/7th Silver Girls Champs - J19 Hoops 13u
6th Gold/7th Silver Girls 2nd Place - CBC 6th Elite
7th Gold Girls Champs - Mamba Hardwood National 2025
7th Gold Girls 2nd Place - Denver Gators 12u
8th Gold Girls Champs - Mamba Hardwood Elite 2024
8th Gold Girls 2nd Place - Eagles 8

October 20, 2019
SoCo Fall League Playoffs (Colorado Springs)
4th/5th Girls Champs - Hot Shots 
4th/5th Girls 2nd Place - Lady Hawks
4th/5th Boys Champs - L.O.B Elite
4th/5th Boys 2nd Place - Rip City 4&5 Boys 
6th Boys Champs - Canon City Tigers 
6th Boys 2nd Place - 4:13 Basketball 
6th Girls Champs-  Altitude  
6th Boys 2nd Place- Longshots 
7th Girls Champs - Bulldogs
7th Girls 2nd Place - Pueblo West Thunder 
7th Boys Champs - Falcon Primetime
7th Boys 2nd Place - Wrecking Shop
8th Girls Champs - Lady Blue Devils
8th Girls 2nd Place - Monument Mayhem
8th Boys Champs - Down by 1 
8th Boys 2nd Place - Cheyenne Mountain Maroon 

October 20, 2019
JamBall Fall League Playoffs
4th Boys Champs - Co Magic
4th Boys 2nd Place - Team Alexander
5th Boys NIT Champs - 5th Flyers
5th Boys NIT 2nd Place - Drive 2027
5th Boys NCAA Champs - Spears
5th Boys NCAA 2nd Place - T2
6th Boys NIT Champs - Co Premier U12
6th Boys NIT 2nd Place -  11U Flyers
6th Boys NCAA Champs - Roughriders North 
6th Boys NCAA 2nd Place - 12U Flyers
7th Boys NIT Champs - T2
7th Boys NIT 2nd Place - Miners 13U Red 
7th Boys NCAA Champs - Hillside Connection
7th Boys NCAA 2nd Place - Billups Elite 6th
8th Boys NIT Champs - Basketball TAO
8th Boys NIT 2nd Place - 2025 Roughriders  
8th Boys NCAA Champs -  T2
8th Boys NCAA 2nd Place - B&B Academy 
7th Girls Champs - Co Hoopsters
7th Girls 2nd Place - Co Lockdown Elite 
8th Girls NIT Champs - Co Crush 
8th Girls NIT 2nd Place - Lady Miners 14U Black 
8th Girls NCAA Champs - Co Hoopsters
8th Girls NCAA 2nd Place - B-Squared


Qualifying team photos are posted on our Facebook page each weekend!

Siteheader